Beğeni Ağacı2Beğeniler
 • 1 Post By sycher
 • 1 Post By Meta

Konu:16.05.2018 - 12:40 Dolar 4.4993

 1. #1
  General
  sycher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  22 Ekim 2016
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  16
  Mesajlar 
  119
  Beğenme 
  94
  Beğenilme 
  41
  Konum
   

  Standart 16.05.2018 - 12:40 Dolar 4.4993

  Dolar gün ortasında satış bedeli olarak 4.5 i gördü (4.5003). Günlerdir hatta haftalardır ateşi sönmek bilmeyen dolar ve ekonomi hakkında ne bir önlem alındı nede olumlu yönde bir açıklama yapıldı bırakın bunu bahsi bile geçmedi. Seçim sürecinde ekonomi böyle bir haldeyken ne mevcut iktidardan nede seçimlere aday kişilerden tek bir açıklama umut verici söz gelmedi. Tek bildiklerini birbirleriyle didişmek hakaret etmek inançlarını sorgulamak. Peki ülkemizin bu kanayan yarasına kim nasıl müdahale edecek 453 milyar dolar dış borç söz konusu bu para dolaylıda olsa bizim cebimizden çıkacak ama nasıl. Üretim bitti buna bağlı olarak ihracatımız bitti ülkeye sıcak para girmiyor satacak canlı paraya çevirecek taşınmaz bile kalmadı en son sattığımız 16 şeker fabrikası bile sadece 2 milyar dolar etti bu borç nasıl kapanacak ? Temel gıdadan tutun giyim, enerji vb. tüm ihtiyaçlarımızı şuan ithal olarak karşılamaya çalışıyoruz buna bağlı olarak tl kazanıp dolar harcıyoruz. Peki bizi bu bataktan nasıl bir ekonomik tutum kurtarabilir varsa ekonomi bilgisi olan arkadaşlarımız bizi aydınlatabilirmi bu konuda,çünkü bir tek ben endişeleniyor olamam bu durumdan olayı siyasetten ayrı tutuyorum o gelsin bu gitsin değil ekonomi nasıl düzelir bunu merak ediyorum. Zaten şuan mevcut adayların hiçbiri bununla ilgili bir vaat vermiyor allah hepsini bildiği gibi yapsın.
  xks1 bunu beğendi.


 2. #2
  Bölüm Moderatörü
  Meta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  25 Nisan 2012
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  108
  Mesajlar 
  427
  Beğenme 
  330
  Beğenilme 
  291
  Konum
  Muğla-Antalya  

  Standart

  Vergiden muaf Duty free'lerimizden birindeydim geçen gün. Hani vergisiz fiyatlarıyla en çok parfüm, sigara ve alkol alınan yerler... 3 karton sigaraya ek indirimle 81 Euro fiyat koymuşlar. Hesapladım paketi hemen hemen 14 TL'ye geliyor. Bakkalda vergili 13.5 TL olan sigara, vergisiz 14 TL Duty free'de bu ne saçmalıktır diye sorabilirsiniz? Sormayın zira Türkiye'de şu anda sigara fiyatları dahil her şeyin üzerinde baskı var. 1,5 senedir zam yapmadılar. Şimdi basit bir hesapla. Duty free iç piyasaya göre %15 ucuza verir malı. Bu hesapla iç piyasada sigara satış fiyatının en az 16 TL olması demektir. Bu şu demektir. Kamu düzenlemeleriyle belirlenen fiyatlarda birikmiş enflasyon söz konusu. Sigara'da %20 mesela bu birikmiş enflasyon.Elektrik, doğalgaz vs hep bu birikmiş enflasyonun muhatabı olacaklar. Seçim sonrası dalga dalga bu fiyat güncellemeleri eski ifadeyle yağlı zamlar gelecek. Ucuzken böyle mallarda stok yapın derim... Stoğu yapılamayan ürünlerde ise kendinizi hazırlayın. Benzini 7 TL gibi düşünün mesela. Şimdilerde aldığınız her benzinin ne kadar ucuz olduğunu görüp Sevinirsiniz, moralimiz düzelir. Benim görüşüme göre şu an her aday da seçilme konusunda korkular içinde ülkenin durumunu biliyorlar böyle bir yükün altından kalkamayıp kötü olarak anılmak istemiyor gibiler şeker fabrikalarına gelirsek sen sadece deposunda satış bedelin üstünde şekeri bulunan fabrikayı özelleştirirsen de olmaz.
  NymeriaSand bunu beğendi.


  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Ölünüzü Dirinizi Her Gün Birinizi Bir Gün Hepinizi

 3. #3
  Bölüm Moderatörü
  LJLJ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  02 Kasım 2016
  Favori Oyun  
  aSilkroad
  Konular 
  497
  Mesajlar 
  3,183
  Beğenme 
  1248
  Beğenilme 
  1020
  Konum
  Law & Justice  

  Standart

  @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Ben yurt dışında okuyorum. Normalde fiyatları bildiğimiz için öğrenciler arasında hep konuşuruz, bu sebepten Türkiye'ye gitmeden Duty Free alışverişimizi yapıyoruz. Geçenlerde başıma geldi param yetişmediği için 3 karton yerine 1 karton aldım verdiğim ücret 23 Euro idi. Uçağa binmeden önce param kalmadı dediğim için ailem kartıma para gönderdi. Türkiye'ye gelince param olduğu için 2 karton hakkım halen mevcut zaten alayım Duty Free'den dedim. Bir baktım Türkiye ile aynı fiyatlar var. Dedim siz şaka mı yapıyorsunuz? Verilen cevap elbette nezaketen bir cevap olduğu için mevsimi değil diyerek geçiştirdiler. Almadan çıktım gittim.
  Aklıma geldiği için anlatayım dedim.  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

 4. #4
  Genel Moderatör
  Ragnarok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  15 Ağustos 2012
  Favori Oyun  
  League Of Legends
  Konular 
  349
  Mesajlar 
  4,144
  Beğenme 
  667
  Beğenilme 
  1498
  Konum
   

  Standart

  Çin'de eğitim hayatıma devam etmek istiyordum ama sanırım bu imkansız olacak . Ekonomi bakanımız dövizdeki yükselişi kabul etmemesi zam yapmasın demesi vaziyeti özetlemiştir.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... - Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... - Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  Soru , istek , şikayet , önerilerinizi Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... bildirebilirsiniz.

 5. #5
  FKC
  FKC isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  General Lord
  FKC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  03 Nisan 2015
  Favori Oyun  
  bSRO & aSRO
  Konular 
  158
  Mesajlar 
  2,496
  Beğenme 
  259
  Beğenilme 
  780
  Konum
   

  Standart

  4,41762455 Türk Lirası Düşüş var agaa
  ComradeS

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş