Vizyonda bu hafta!

Bu hafta yine yerli filmlerin ağırlıkta olduğu 9 yeni film vizyondaki yerini alıyor. Haftanın öne çıkanları ise; lanetli bebek Annabelle, bol ödüllü Aşkın Halleri, bir dönem filmi olan Birleşen Gönüller ve Brad Pitt'li savaş filmi FuryFury


Acımasız Hayat, Sokağın Kralları, Tehlikeli Takip ve Sabotaj gibi filmlere imzasını atmış olan David Ayer'in yönetmenliğini üstlendiği Fury, II. Dünya Savaşı sırasında Komutan Wardaddy'nin kısıtlı müfrezesiyle karşılaştığı 300 kişilik düşman ordusuna karşı verdiği 24 saatlik mücadeleyi anlatıyor. İdddalı bir oyuncu kadrosuna sahip olan filmin başrollerini Brad Pitt, Shia LaBeouf ve Logan Lerman paylaşırken onlara, Michael Peña, Jon Bernthal, Jim Parrack, Brad William Henke, Jason Isaacs ve Anamaria Marinca gibi isimler eşlik ediyor. Bu filmle birlikte ilk kez bir İkinci Dünya Savaşı filminde hakiki Tiger I tankı kullanılmış. Film, aynı zamanda İngiltere'deki Bovington Tank Müzesi'nde bulunan ve o dönemden kalıp çalışan halde olan tek tank olan Tiger 131 aracını da kullanmış.

Amerikan ordusu askerlerinden oluşan 5 kişilik küçük bir ekip, zırhlı tanklarıyla, Almanya'da savaşın ortasında kalır. Cephaneleri de kısıtlı miktarda olan gruba komuta eden Çavuş Wardaddy'nin Avrupa'nın tamamını yıkıma uğratan bu savaştaki son görevi, askerlerini Nazi birliklerinin kuşatması altında olan bu bölgeden sağ salim çıkarabilmektir.

Annabelle


2013'ün ses getiren filmlerinden olan Korku Seansı'nın lanetli bebeği Annabelle'nin hikayesinin anlatıldığı filmin yönetmen koltuğunda John R. Leonetti oturuyor. Annabelle Wallis, Ward Horton, Alfre Woodard, Eric Ladin ve Kerry O'Malley'in oyuncu kadrosunda yer aldığı filmin senaryosu Gary Dauberman'a ait. Korku Seansı'nın görüntü yönetmeni John R. Leonetti bu kez yönetmen koltuğunda karşımıza çıkarken, yönetmeni James Wan ise Annabelle'in yapımcılarından biri olarak kadroda yer alıyor. Filmde Evelyn karakterini canlandıran Alfre Woodard, Korku Seansı filmini izlemeden çekimlere başlamış. Filmi izlemek yerine filmin ilham aldığı gerçek hikayeyi araştırmayı tercih etmiş.

Oyuncak bebek koleksiyonu yapan hamile eşi için beyaz gelinlik giydirilmiş, eşine zor rastlanır bir antika oyuncak bebeği gözüne kestiren John Form, bu bebeğin Mia için kusursuz bir hediye olacağını düşünmektedir. Mia, John'un beklediği gibi bebeği beğenir ve kocasının aldığı hediye için çok sevinir. Ancak bu sevinçleri çok uzun sürmez. Çünkü, genç çiftin evi sapkın bir tarikat tarafından basılır ve ciddi bir saldırıya uğrarlar. Saldırganlar uzaklaşırlar ancak hiçbir şey çözülmüş değildir. Zira ailenin hiç tahmin edemeyeceği bir kötü ruhu evde bırakmışlardır.

Ya Aşksa (What If)


İrlanda-Kanada ortak yapımı Ya Aşksa romantik komedi sevenlerin bu haftaki favorisi olacak. Take Me Home Tonight ve Goon gibi filmlere imzasını atmış olan Michael Dowse'un yönetmenliğini üstlendiği film T.J. Dawe ile Michael Rinaldi'nin "Toothpaste and Cigars" adlı oyunundan beyazperdeye uyarlanan filmin senaryosu Elan Mastai'ye ait. Daniel Radcliffe ile Zoe Kazan'ın başrollerini paylaştığı filmin oyuncu kadrosunda Megan Park, Adam Driver, Rafe Spall ve Mackenzie Davis gibi genç oyuncular yer alıyor.

Wallace'ın, en yakını olan ev arkadaşı Allan da dahil olmak üzere, çevresindeki herkes aşktan yana şanslıdır. Bir tek o aşkla ilgili planlarını bilmediği bir tarihe dek ertelemiştir. Ancak bu esnada Chantry ile yolları kesişir ve kısa zamanda çok iyi anlaşan bir ikiliye dönüşürler. Uzun süredir beraber olduğu sevgilisi Ben ile beraber yaşayan Chantry ve biraz "loser" olan Wallace'in masum arkadaşlığı zaman içerisinde evrim geçirmeye başlar. İlişkinin arkadaşlıktan öte bir yere gidebileceğinin sinyalleri tek tek ortaya çıkar...

Nergis Hanım


Senaryosunu ve yönetmenliğini Görkem Şarkan'ın üstlendiği Nergis Hanım, aynı zamanda yönetmenin ilk filmi olma özelliğini taşıyor. Settar Tanrıöğen ve Zerrin Sümer gibi iki usta oyuncunun başrolünü üstlendiği filmde, Begüm Akkaya ve Faruk Barman da rol alıyor. 33. İstanbul Film Festivali'nde Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü'ne layık görülen film ayrıca Adana Altın Koza Film Festivali'nin ulusal ana yarışma bölümünde de yer aldı ve filmdeki rolüyle Begüm Akkaya'ya Umut Veren Kadın Oyuncu ödülünü kazandırdı.

Alzheimer hastası olan Nergis Hanım'ın tüm bakımını 50'li yaşlarında olan oğlu Ekrem üstlenmektedir. Ekrem, çoğu zaman adını dahi hatırlamayan annesinin bakımı için kendi hayatına dair planlarının hepsini bir kenara bırakır. Maddi durumlarının çok parlak olmamasına rağmen hastalığın getirdiği durumlardan ötürü Nergis Hanım, yemeklerini çöpe döker, evin orasına burasına tuvaletini yapar ve bazen de kaçmaya çalışır. Annesi kaçmasın diye evin tüm kapılarını ve pencerelerini kilitleyen, Ekrem hem bu eve hem de bu hayata hapsolmuştur. Ama bir gün Nergis Hanım gerçekten sabrının sınırlarını zorlayan bir hamle yapar…

Aşkın Halleri (The Disappearance Of Eleanor Rigby: Them)

Senaryosunu ve yönetmenliğini Ned Benson'un üstlendiği Aşkın Halleri, gösterildiği tüm festivallerden yüksek not alan romantik bir dram filmi. Film The Disappearance Of Eleanor Rigby: Him ve The Disappearance Of Eleanor Rigby: Her adlı iki farklı bölümde gösterilmişti. Bu iki film aynı konuyu iki farklı karakterin gözünden izleyiciye sunuyordu. İlk olarak 2013 Toronto Film Festivali'nde izleyicisi ile buluşan filmler, festivalin ardından yeni bir kurguyla tek filmde toplandı. İki film yeniden kurgulanarak Aşkın Halleri ortaya çıktı ve bu film ilk olarak Cannes Film Festivali'nde gösterimini gerçekleştirdi. Filmin adı ise, ünlü İngiliz müzik grubu The Beatles'in 1966 yılında çıkardığı Revolver albümünde yer alan "Eleanor Rigby" adlı şarkıdan geliyor. Jessica Chastain ile James McAvoy'un başrollerini paylaştığı filmde, William Hurt ve Isabelle Huppert gibi oyuncular yer alıyor.

Mutlu bir evlilikleri olan Conor ve Eleanor, bir süre sonra kendilerini birbirlerini anlamaya çalışan yabancılar olarak bulurlar. Birbirine uzaklaşan çift, hayatı yeniden beraber keşfetmeye başlar...

Birleşen Gönüller

Gerçek bir hikayeden beyazperdeye uyarlanan filmin yönetmenliğini Hasan Kıraç üstleniyor. Haftanın en dikkat çeken yerli dönem filmi olan Birleşen Gönüller'in senaryosu Serkan Birlik ve Özge Aras ikilisine ait. Çekimleri Bulgaristan, Türkiye ve savaş sahneleri için ABD dışındaki Nuboyana stüdyolarında çekilen filmin başrollerini Hande Soral, Serkan Şenalp ve Sema Çeyrekbaşı gibi isimler paylaşıyor. Uzun araştırmaların ürünü olaran filmin çekimleri 16 hafta sürdü.

Yeni evli çift Niyaz ve Cennet, Nazi işgalinden kaçmak isterken talihsiz bir şekilde yolları ayrılır. Hamile olan Cennet doğumunu bir trende yapar ve hayatın acımasız şartlarına karşı tek başına kalır. 1990 yılına gelindiğinde tıpkı onlar gibi birbirlerine aşık bir çift Türkiye'den Kazakistan'a gider. Amaçlarıysa çorak topraklarda okul inşa etmektir...

Delisin! Delisin!


Haftanın bir başka yerli komedi filmi olan Delisin! Delisin!'in yönetmen koltuğunda geçtiğimiz yıl Koğuş Akademisi filmine imza atan Tolga Baş oturuyor. Çekimlerinin Ayvalık'ta gerçekleştiği komedinin filminin oyuncu kadrosunda Çetin Altay, Turgut Tunçalp, Ender Gülçiçek, Ferzan Hekimoğlu, Arzu Yanardağ, Pascal Nouma, Ufuk Karali ve Ahmet Çevik gibi isimler yer alıyor.

Akıl hastanesinde yatan 3 yakın arkadaş olan Sadri, Rami ve Fırat, şizofreni teşhisiyle sonradan aralarına katılan Arhan'ın anlattıkları sonrasında dışarıdaki hayatı merak etmeye başlarlar. Bu merak onların hastaneden kaçmasıyla son bulur. Üç kafadar dışarıda daha önce hiç görmedikleri bir maceraya atılırlar. Hastaneden aldıkları eski minibüsle başladıkları yolculuk, özgür ruhlu bir kadın olan Burcu'nun da aralarına katılmasıyla eğlenceli bir yol hikayesine dönüşür.

Kağıttan Kayıklar


Senaryosunu ve yönetmenliğini Murat Yaykın'ın üstlendiği Kağıttan Kayıklar, yönetmenin ilk uzun metrajlı film deneyimi. Kağıttan Kayıklar, "Bu ülkeye barış gelene kadar Türkçe konuşmayacağım" diyen 14 yaşındaki Medya Örnek'in hayatını ele alıyor. Medya Örmek, Kemal Ulusoy, Berfin Emektar ve Hezil Alabık'ın başrollerini paylaştığı dramanın galası geçtiğimiz gün SETEM Akademi salonunda gerçekleşti.

Bir gece çatışma sırasında yaralanan Medya Örnek, sığınabileceğini bildiği bir evin kapısını çalar. Yaralı olan Medya Kazım ve eşi Durre'nin misafiri olur. Gerilla savaşçısına yardım edip evlerinin kapılarını açan Kazım'ın eşi Durre hamiledir ve doğumu yaklaştıkça Medya da iyileşmeye devam etmektedir. Durre'nin doğum sancılarının başladığı gün, özel tim eve bir baskın yapar Kazım ve Medya'yı götürür. O gün Durre'nin doğumu gerçekleşir. Aradan yıllar geçer ve araştırmacı yazar Selçuk, bu bölgede çalışmalarını sürdürürken yolları bu aileyle kesişir...

Sabit Kanca 2


Musallat, Kanal-İ-Zasyon, Musallat 2: Lanet ve Sabit Kanca filmlerinin yönetmenliğini üstlenen, son olarak geçtiğimiz günlerde vizyona giriş yapan Siccin filmini çeken Alper Mestçi'nin yönetmenliğini üstlendiği Sabit Kanca 2'nin senaryosu Ersan Özer'e ait. Muhteşem Tözüm'ün yapımcılığını üstlenen filmin oyuncu kadrosunda İsmail Baki Tuncer'ın yanı sıra Turabi Çamkıran, İrfan Arslanhan, Damla Ersubaşı, Zeki Ocak, Ahmet Dursun, Volkan Kantoğlu ve Rabia Yıldırım gibi isimler rol alıyor.

Sabit Kanca'nın ev sahibi televizyonda gördüğü Rencide Posuk'u beğenerek bir an önce onunla evlenmek ister. Tanışmaları için bir buluşma ayarlanır fakat, Rencide Rıfat amcayı beğenmez! Rıfat amcaya birikmiş kira borcu olan Sabit Kanca olaylara el atar. Rencide'nin kızı Zeliş'e aşık olan Turabi adındaki bir adam, Zeliş ile evlenebilmek için Rencide'yi kaçırır ve bu sorunların hepsini çözmek Sabit Kanca'ya kalmıştır!