Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Diyelim ki önümüzde gelişen bir olaydan veya romanını okuduğumuz bir konudan ilham alarak film çekmeye karar verdik. Konuyu tam olarak belirlemek ve sınırlarını çizmek önceliklidir. Konunun belirlenmesi için de araştırma yapmak gerekir.

Her ne kadar "Dünyada çekilmedik konu kalmadı" denilse de yönetmenin veya senaristin aynı olaya farklı bakış açısı ortaya bambaşka bir film çıkmasını sağlar.

Konunun her yönüne değinmeye çalışmak yerine belirli konu başlıkları üzerinde durmak ve sadeleştirmek, seyircinin daha kolay anlaması açısından önemlidir. Bu nedenle konunun sınırlarını belirlemek gerekir.

Örneğin Osmanlıda Kölelik Sistemi bizim ilgimizi çekti. Osmanlıda Kölelik Sistemi incelenerek, araştırılarak çekimi yapılacak konu belirlenmelidir. Bu konuda önceden yapılan araştırmalar, kitaplar, belgeler, arşiv kayıtları, belgeseller ve bizzat olayı araştıran kişilerin uzman görüşleri ve olayın tanıkları araştırılmalıdır.

Konu hangi yönde ele alınacak, kısa film mi? belgesel mi? sinema filmi mi olacak? Gerçek bir hikayeden, anıdan mı yola çıkılacak, yoksa hayali bir senaryo mu yazılacak.

Sonuçta Osmanlıda Kölelik Sistemini anlatmanın bir çok yolu vardır. Konu gerçek bir olaydan elde edilen bilgiler ve belgelerden yola çıkılarak da anlatılabilir.