Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Belgesel Çekimleri İçin;

Çekimi yapılacak konu belirlendikten sonra, konuyu dolaylı veya dolaysız olarak ilgilendirebilecek hikayenin geçtiği zaman dahilinde önce konunun sınırları oluşturulur. Bu sınırlar dahilinde konuyu ilgilendiren belgeler, hikayeler, kişiler, tanıklar belirlenir.

Belirlenen belgeler toplanır veya ulaşılamayacak çekimi yapılacak belgeler için gerekli izinler alınır. Konuyla ilgili arşiv taraması yapılır ve çekimi yapılacak arşiv malzemesi tespit edilir. Konuyla ilgili kitaplar alınarak okunur, notlar çıkartılır. Çekimi yapılacak mekanlar belirlenir izinler alınır. Çekimi yapılacak kişiler ile görüşülerek izin ve randevu alınır.

Belgesel için önemli seslerin nasıl kayıt edileceği, ışığın nasıl yapılacağı, elektrik gücü ve kaynağı tespit edilmelidir.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Kısa Film Çekimleri İçin;

Çekimi yapılacak hikaye belirlendikten sonra hikayenin geçeceği mekanlar belirlenir. Mekanlar gezilerek fotograf ve görüntülü çekimleri yapılarak ayrıntıları oyunculara ve teknik ekibe göstermek için kayıt altına alınır.

Mekanlarda kullanılacak eşyalar uygun değilse gereken eşyaların temin edilebilmesi için araştırma yapılmalıdır.

Mekanlarda ve filmde kullanılacak aksesuarların belirlenerek çekimden önce temin edilmesi gerekir.

Çekimde kullanılacak malzeme, aksesuarların mekana taşınması ve işi bittiğinde yerine taşınması için gereken araç ve kişiler temin edilir.

Filmi gerçekleştirecek oyuncular tespit edilir ve kendileri ile sözleşme yapılır. Çekim süresince oyuncuların ulaşımları için araç da ayarlanmalıdır.

Film için önemli seslerin nasıl kayıt edileceği, ışığın nasıl yapılacağı, elektrik gücü ve kaynağı tespit edilmelidir.