Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


Çekim konusu belirlendikten, sinopsis hazırlandıktan sonra çekim senaryosu yazılır. Artık çekim senaryosu filmin giriş, gelişme ve sonuç olarak nasıl süregeleceğini belirler. Olayların gelişimi, diyaloglar ve müziğin giriş çıkışlarından kamera hareketlerine kadar senaryoda belirlenir.Eğer yönetmen konuyu roman şeklinde yazmışsa bunu senaryolaştırmak gerekir. Çekim senaryosu haline getirmek için tecrübeli bir senaristten yararlanılabilir. Gereken bilgiler filmin nasıl bir film olacağı, atmosferi, temposu, oyuncu karakterleri ve mekanların atmosferi yönetmen ve senarist arasında konuşularak belirlenir.

Senarist senaryo haline getirdiğinde yönetmen tarafından okunur, onaylanır. Senaryoyu yönetmen yazmadığı için çekim sırasında değişiklik yapabilir.Senaristler Derneğine Göre;

Senarist, senaryoyu yazmadan önce işe başlama motivasyonu olarak bir avans alır. Yapımcı ile anlaşma sonrası senaryonun yarısında bir miktar daha alabilir. Senaryoyu teslim ettiği gün anlaştığı paranın tamamını (senaristler derneğine göre bütçenin % 5i) alır.

Sinemanın sektör olduğu ülkelerde senarist, yapılan anlaşma sonrası gişeden pay da alır. Hatta senarist, yapımcı ve yönetmenden sonra filmden en büyük payı alabilir.

Filme çekilen senaryoya telif ücreti diye bir şey olamaz! Senarist yazdıktan sonra senaryonun akıbetinden sorumlu tutulamaz. Mantık da, ortada donen para da bunu gerektirir. Çekimin gerçekleşmemesi veya yarıda kalması, dizi film ise reytinglerin düşük olması gibi nedenler senaristi ve ücretini etkilemez.Senaristin bir romanı senaryolaştırması veya kendi yazdığı senaryoyu çekim için yönetmen veya yapımcıya hak vermesi için sözleşme yapmak şarttır.

Senaryo Mali Hak Devir Sözleşmesi ÖrneğiSenaryo Antlaşması Örnekleri
Sefa ÖNAL - Türker İNANOĞLU (Erler Film) Sözleşmesi
Sefa ÖNAL - Müfit İLGİN, Cavit YÜRÜKLÜ (Sibel Film)
Sefa ÖNAL - Orhan GÜNŞIRAY (Günşıray Film) Sözleşmesi
Sefa ÖNAL - Hasan KAZANKAYA (Kazankaya Film) Sözleşmesi
Sefa ÖNAL - Demir ÖZTÜRK (Demir Film) Sözleşmesi 1
Sefa ÖNAL - Demir ÖZTÜRK (Demir Film) Sözleşmesi 2
Sefa ÖNAL - Semih EVİN Sözleşmesi
Sefa ÖNAL - Hasan KAZANKAYA (Kazankaya Film) Sözleşmesi