Beğeni Ağacı3Beğeniler
  • 3 Post By Ceiba

Konu:KPSS'de Doğru Tercih Nasıl Yapılır ?

General
    Ceiba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSRO & cSRO
    Konular 
    113
    Beğenme 
    1
    Beğenilme 
    75

Standart KPSS'de Doğru Tercih Nasıl Yapılır ?

KPSS tercihleri ÖSYM tarafından yayınlanan tercih klavuzunun ardından ÖSYM'nin resmi sitesi olan Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... adresinden internet aracılığı ile yapılacaktır.Tercihlerin başlama ve bitiş tarihleri ise yine ÖSYM'nin resmi sitesinden duyurulacaktır.KPSS'de sistem en yüksek puanlı adaydan başlayarak yerleştirmeye başlar ve sırayla diğer adayların tercihlerini inceleyerek yerleştirir. Yüksek puanlı aday tercihleri arasında yer alan boş bir kontenjana yerleşmeden sistem bir sonraki adayın tercihlerini incelemeye almaz.

Peki tercih yaparken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?Öncelikle temel olan tabi ki en çok gitmek istediğiniz kontenjanları ilk sıralara yazmak olacaktır.Diğer yandan kontenjanların puanlara etkisini bilmekte fayda var,şöyleki;Bazı kadrolara 1,bazı kadrolara 2,bazılarına ise 9-10 tane personel alımı yapılmaktadır.Tercih yapan adaylarımız ise genelde çok kişi alan birimleri tercih ederek nasılsa çok alım olacakmış diyerek şanslarının olduğunu düşünürler oysa ki bütün personel alımlarında az kişi alan yerler çok kişi alan yerlere göre çok daha düşük puanla personel almıştır.Bu da şu anlama geliyor ki çok sayıda personel alan kadrolara yerleşeyim derken kontenjanı 2-3 olan birimler açıkta kalıyor.Bu gibi durumlara dikkat edelim.Asıl olan elbette aldığımız puandır.Tercih edecek adayların puanı yüksekse yerleşme oranıda yüksek demektir.Bu durumda aday yaşamını rahatça sürdürebileceği illeri tercih etmelidir.

Yukarıda gördüğünüz tercih haritasında illerin tercih edilme oranları 1 ile 5 arası rakamlarla ifade edilmiştir.Açıklık getirecek olursak ;1-2 seçili olan iller en çok tercih edilen ve genel olarak en yüksek puana sahip adayların atandığı iller,3-4 orta puan alan adayların tercih ettiği ve puanların çok değiştiği ve oynadığı iller,5 ile seçili olan illerimiz ise genelde son sıralara yazılan tercihler olmakla beraber puanların en çok düştüğü illerimizdir.
    Doğru tercih yaparken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da genel nitelikli yerler yerine(3001-4001 gibi) kendi bölümümüzü talep eden yerlere öncelik vermek olmalıdır.İnce eleyip sık dokumanız gereken detaylara lütfen dikkat ediniz.

Tercih yapacak bütün adaylara başarılar dilerim .Umarım herşey gönlünüzce olur.
    Cengo, Okeanos and NightSky like this.

General Lord
    Okeanos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    173
    Beğenme 
    278
    Beğenilme 
    846

Elinize sağlık Tercih yapacak bütün adaylara başarılar ve bol şans diliyorum

General
    ÖnlenemeZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    26
    Beğenme 
    212
    Beğenilme 
    149

Tercih yapacak ve atama bekleyen biri olarak hepimize başarılar dilerim.. Tercih hakkında bilgi isteyen arkadaşlar olursa çok hakim olduğum bir konudur elimden geldiğince yardımcı olurum.

NuPro
    BSRO RESMİ ARACI
    -

Senior General
    MaNSoN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular 
    96
    Beğenme 
    35
    Beğenilme 
    133

Çok yararlı bir konu olmuş. Tebrikler. Eger kpss için
    ayrı bir başlık açarsanız ve tercihler ve atamalar hakkında
    detaylı bilgi verirseniz forum için oldukça yararlı olacaktır.

Chief General
    Daisuke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    aSro-bSro-cSro
    Konular 
    106
    Beğenme 
    164
    Beğenilme 
    255

Diyelimki benim puanım 76, benimle aynı kriterlere sahip başka bir meslektaşım ise 80 puan almış. Ben Hatay ilini tercihlerimde birinci sıraya yazıyorum, arkadaşım ise 2. sıraya yazıyor. Bu durumda yüksek puan alan arkadaşım mı öncelikle olur yoksa sırada üstte olan ben mi?

General
    Ceiba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSRO & cSRO
    Konular 
    113
    Beğenme 
    1
    Beğenilme 
    75

Alıntı Daisuke Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Diyelimki benim puanım 76, benimle aynı kriterlere sahip başka bir meslektaşım ise 80 puan almış. Ben Hatay ilini tercihlerimde birinci sıraya yazıyorum, arkadaşım ise 2. sıraya yazıyor. Bu durumda yüksek puan alan arkadaşım mı öncelikle olur yoksa sırada üstte olan ben mi?
    KPSS yerleştirmelereinde sistem en yüksek puanlı adaydan atamalarına başlar ve sırasıyla diğer adayların tercihlerini inceleyerek yerleştirir.Yüksek puanlı aday tercihleri arasında yer alan boş bir kontenjana yerleşmeden sistem bir sonraki adayın tercihlerini incelemeye almaz.Yani bu durumda yüksek puan alan arkadaşın öncelikli olur.Eğer arkadaşın atandıysa ilk tercihlerine senin şansın artar.

Vice General Lord
    Tigress - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    55
    Beğenme 
    233
    Beğenilme 
    277

Çok güzel konu olmuş. Gidip wolfteam metin 2 gibi oyunlara ayrı başlık acacaginiza bence bunada ayrı bir başlık açılmalı.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Giriş