General Lord
    Mugivara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    301
    Beğenme 
    371
    Beğenilme 
    478

Standart Osmanlı Padişahları [ Osman Gazi ]

Arkadaşlar biliyorsunuz ki hepimizin soyu "Osmanlı" dan gelme. Bu yürek,bu cesaret ve vatan dendiği zaman her birimizde oluşan Türk'lük cesareti ve aşkı Osmanlı Devleti'nin kahramanlığından geliyor ve Bizleri hala o Osmanlı olarak tanıyorlar. Nedeni ise Dünya'nın 4/3'üne sahip olmamız ve bizanslılar dahil bir çok imparatorlukların başına getirilen lordlar önce Osmanlı padişahlarından yardım ister,Osmanlı Devleti savaşıp bozguna uğrattıktan sonra kendi istedikleri bir imparatoru düşman birliklerin başına getirirdi. Peki bu Osmanlı nasıl böyle sıkı disiplin içerisindeydi diye soracak olursanız,Birbirinden eşsiz Padişahlarımız bu eserin sanatkârlarılardı. Küçük yaşta aldıkları; matematik,fizik,kimya,fıkıh,coğrafya,tarih,arapça, hafızlık,kur'an -ı kerim,Adab ve edeb eğitimleri sonucunda tahta çıkıyorlardı. Yani önce ahlakları eğitiliyor,ardından ise düşünme ve çabuk plan kurabilmek için zekaları keskinleştiriliyordu. Zaten bilirsiniz ki arapça ve kur'an -ı okuyup hafız olan bir insana RABB'imiz eşsiz bir zekâ veriyor. Hemen hemen şuan hangi nesle sorsak çoğu padişahımızın cesaretliliğini ve kahramanlığını bilir. Peki ya muazzam Padişahlarımızın bilinmeyen yönlerini hiç araştırmayı denediniz mi?
    Ben bu araştırmayı yapmamış olduğunuzu düşünerekten sizler için artık fırsat bulduğum her zamanda Padişah'larımızın bilinmeyen yönlerini araştırıp Paylaşma gereği duydum. Sizlere Osman Gazi'nin bilinmeyen yönlerini anlatarak başlayacağım. Forumumuzdaki önemli eksiklerden biri olduğunu düşündüm bu konunun..
    Genç Osman'ın Bilinmeyen Yönleri

*Osman Gazi ayakta durduğu zaman askerlerin ve vezirlerin en çok ilgisini çeken ellerinin dizlerini bile geçmesi. Kimi tarih profesörleri bu durum karşısında bacaklarının kısa olduğunu iddaa ederken,bazı profesörler ise kollarının çok uzun olduğunu iddaa ediyorlar ve bu vücut yapısı tamı tamına 600 küsur yıl boyunca Halife Abdülmecit'e kadar devam etmiş. "Gerçekten ilk okduğumda beni çok şaşırtmıştı."

*Bir diğer alışkanlığı/özelliği ise Osman Gazi bir kere giydiği kıyafetleri tekrar giymezdi. Fakat zannetmeyin ki bunun sebebi kibirliliği ve makam farkı falan olduğunu.. Sadece Padişah'ımız çok merhametli ve yardımsever idi. Halkınada çok düşkündü. Halkından gariban ve durumu kötü birisini gördüğü an üzerindeki yeni giysileri çıkarır o kişiye verirdi. "ahlâkın güzelliğine baksanıza... Bizler bir gömleğin yada ayakkabının lafını yapar durumdayız. Kimse hayır demesin. Eminim ki herkesde bu az bir miktarda olsa var.."

*Kendisi müziğe çok düşkündü. Özellikle yemekten önce her fırsatta müzik dinler,ardından sofraya otururdu. Tarihçilerin dediğine göre "yemekte dinleyecek kadar düşkündü. Fakat yemeğe olan saygısından dolayı yemekte dinlemezdi."

*Bazı tarih kaynaklarını araştırınca kendisinin iyi bir pehlivan olduğunu ayrıyetten silahşörlüğünün kimse ile ölçülemeyecek kadar iyi olduğunun sonucuna varılıyor..

*Bir tuhaf ve en çok dikkatimi çeken yönü ise bu anlatacağım olay! İyi okuyun bunu bir padişah yapıyor!
    Eski bir Türk geleneği vardı o zamanlar. Aşiret reisinin evi yağmalanır ( evindeki her şey civar halk tarafından sorgu sual olmaksızın alınması) ve evin reisi ve hanımı yanlarına bir şey almadan evden ayrılır,yanlarına bir şey almazlardı. Sadece civar halın evi yağmalamalarını izlerlerdi. Padişahımız Osman Gazi ise Atalarına olan bağlılığından dolayı bu geleneği hiç bozmadı ve her hıdırellezde evinden çıkar halkın evi yağmalamalarına izin verirdi. Değerli bütün eşyaları halk alırdı...
    Konu Mugivara tarafından (31.Mart.2015 Saat 22:36 ) değiştirilmiştir.
    One Piece Bir Tutkudur...
    THT!
    İnsan araştırdıkça öğrenir ve öğretir...
    Genel kültür en büyük hazinedir..

General Lord
    Sentinel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    110
    Beğenme 
    1060
    Beğenilme 
    856

sıkılmadan okudum özellile son hıdırellezde ev yağmalama gerçekten ilgimi çekti, neden neredeyse zekat verecek kişi bile bulamadıklarını anladım galiba
    HiddenPower*RoyalGuard

RoyalFamily

General Lord
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    301
    Beğenme 
    371
    Beğenilme 
    478

Alıntı DarkSpirit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sıkılmadan okudum özellile son hıdırellezde ev yağmalama gerçekten ilgimi çekti, neden neredeyse zekat verecek kişi bile bulamadıklarını anladım galiba
    Padişahlarımızın ahlâkı eşsizmiş vesselam..
    THT!

Senior General
    Herooooo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    71
    Beğenme 
    201
    Beğenilme 
    253

Başlangıçta Osman Gazi'nin bilinmeyen yönlerini anlattığınızı dile getirmişsiniz. Lâkin ilgili metinde anlatılan Osman Gazi değil Genç Osman'dır. Osman Gazi Osmanlı Devleti kurucusu iken Genç Osman(2. Osman) 16. Osmanlı Hükümdarı'dır.

Bunun dışında metin harikulade.
    ComradeS

General Lord
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    301
    Beğenme 
    371
    Beğenilme 
    478

Alıntı Herooooo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Başlangıçta Osman Gazi'nin bilinmeyen yönlerini anlattığınızı dile getirmişsiniz. Lâkin ilgili metinde anlatılan Osman Gazi değil Genç Osman'dır. Osman Gazi Osmanlı Devleti kurucusu iken Genç Osman(2. Osman) 16. Osmanlı Hükümdarı'dır.

Bunun dışında metin harikulade.
    Araştırdığım kaynaklarda bu şekildeydi. Okuduğum kitap ve araştırdığım yerlerde hep bu şekildeydi. Fakat öyle ise teşekkürler. Düzeltme yapıyorum dikkate alarak.
    Şimdi farkettimde kendim anlatırken bile genç osman demişim. Sanırım beyinde karmaşa oldu ve aklım osman gaziye gitti başlığı açarken
    THT!

Senior General
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    71
    Beğenme 
    201
    Beğenilme 
    253

Alıntı KyriosLaL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araştırdığım kaynaklarda bu şekildeydi. Okuduğum kitap ve araştırdığım yerlerde hep bu şekildeydi. Fakat öyle ise teşekkürler. Düzeltme yapıyorum dikkate alarak.
    Şimdi farkettimde kendim anlatırken bile genç osman demişim. Sanırım beyinde karmaşa oldu ve aklım osman gaziye gitti başlığı açarken
    Bu metindeki özellikleri sayılan padişah Osman Gazi olabilir. Ama anlatmaya başlamadan önce Osman Gazi, başladıktan sonra da Genç Osman deniliyor. Ben buna binaen ikisinin aynı padişahlar olmadığının karıştırılmaması gerektiğini dile getirmek istedim. Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.
    ComradeS

General Lord
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    301
    Beğenme 
    371
    Beğenilme 
    478

Bu metindeki özellikleri sayılan padişah Osman Gazi olabilir. Ama anlatmaya başlamadan önce Osman Gazi, başladıktan sonra da Genç Osman deniliyor. Ben buna binaen ikisinin aynı padişahlar olmadığının karıştırılmaması gerektiğini dile getirmek istedim. Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.
    Çok dalgınım sanırım. ben kitaba tekrar bakacağım...
    Konu Mugivara tarafından (31.Mart.2015 Saat 22:41 ) değiştirilmiştir.
    THT!

General Lord
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    301
    Beğenme 
    371
    Beğenilme 
    478

düzeltme yapılmıştır.
    THT!

Senior General
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    71
    Beğenme 
    201
    Beğenilme 
    253

Böyle bir konuya değinmeniz beni ciddi anlamda sevindirdi. Teşekkürü borç bilirim.

"Küllerinden doğan Türkiye bu kadar büyükse, sen ne büyükmüşsün ey koca Osmanlı."
    ComradeS

General Lord
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    301
    Beğenme 
    371
    Beğenilme 
    478

Böyle bir konuya değinmeniz beni ciddi anlamda sevindirdi. Teşekkürü borç bilirim.

"Küllerinden doğan Türkiye bu kadar büyükse, sen ne büyükmüşsün ey koca Osmanlı."
    Bizim özümüz Osmanlı. Konunun başlığını doğru yazmışım. Kişi hakkında bilgilerde doğru fakat aklımda genç osman ismi takılı kalmış. Kusuruma bakmayın lütfen
    THT!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş