Psikoloji de insan nedir? Sorusuna kendi teorimle cevap veriyorum.

İnsan basit düşünen ve basit istekleri olan bir canlıdır. Lakin bu basitlik insanın egosuyla ters düşer. Insanların çok büyük bir çoğunluğu, hakkındaki gerçekleri duymak istemezler. Bu basitlik onları kızdırır ve saldırganlaştırır.

Insanlar kendilerine yüksek değerler atfetmeyi severler. Iyilik yapmak gibi.

Ben insanları psikolojik olarak ele alırken basitlik ilkesini kullanırım. Bu basitlik ilkesi insana temel sorular sorup temel cevaplar alma yönündedir.

En basit örneği, insanlar neden evlenir sorusudur. Benim cevabım genel olarak cinsellik için evlenirler. Bazı insanlar para için, bazı insanlar ise yalnız kalmamak için evlenir. Bazı insanlar aile baskısı yüzünden. Gayet basit sebepler yani.

Bu basitlik ilkesini adlı vakalarda kullanmak gayet mantıklı sonuçlar verir diye düşünüyorum.

Basit mantık. Bir genç kız kaçırılmış ve izi bulunamamış. Ne olmuş olabilir. En muhtemel sonuç tecavüz edilip deliller yok edilmeye çalışılmıştır.

Insanlar en temel özelliğiyle, sahip olmak isteyen canlılardır. Bencildirler. Bu sahip olma isteği,
hayatları boyunca tek gayeleridir.

En basiti, yürüyen bir insan ya bir yere ulaşmak istiyor. Ya kafa dağıtmak istiyor. Ya da sadece yürümek istiyor. Ama her eylemin ve her oluşun altında yatan temel ifade 'istek'tir.

Simdi bildiklerimizi daha elle tutulur hale getirelim.
Etrafınızdaki iletişim kurduğunuz kişileri düşünün ve sizden basit bir mantıkla ne istediklerini bulmaya çalışın.
Yalnızlığını gidermek için arkadaş olmak isteyenler ? Düşüncelerini onaylatmak istediği için paylaşanlar? Sizden herhangi bir şekilde bir çıkar sağlamak isteyenler? Sizi aşağılayarak egosunu tatmin etmek isteyenler ? Size saldırarak kendisini güçlü hissetmek isteyenler ?

Sonuç olarak insan basittir. Ve hep basit kalacaktır.