Beğeni Ağacı1Beğeniler
  • 1 Post By Fu.

Konu:Güdülenme

Fu.
    Fu. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
    Üyeliği Durduruldu
    Fu. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    cSilkroad
    Konular 
    62
    Beğenme 
    124
    Beğenilme 
    218

Standart Güdülenme

Güdülenme, benim tanımımla kişinin rahatsızlık duyduğu şeyi gidermek için yaptığı eylem gücüdür.

Bu eylem gücü. Ihtiyaç piramidine bağlı olarak kişilerde gelişir ve büyür.

En basit örneği bebeklerden verebiliriz. Bebekler, güdülenmenin ilk evrimleridir ve rahatsızlıklarını ağlayarak, memnuniyetlerini ise gülümseyerek ifade eder.

Bir bebek acıktığında ağlar ve bu ağlama etrafa verdiği bir sinyaldir. Onu ağlamaya iten güç içindeki açlık arzusunu bastırması için eyleme geçme ihtiyacıdır.
    Aynı şey, altını kirlettiğinde duyduğu rahatsızlığı da ağlayarak ifade etmesine dayanır.

Çocukluk evresi ise insanoğlunun temel özelliğini bize gösterir. insanlar güçlü bir bencillik ve istek üzerine yaratılmıştır. Bu istek çocuklarda hat safhadadır. Bir çocuğun çevresinden en güçlü isteği keşfetmektir. Sahip olmaktır. Hareket halinde olmak ve mutlu olmaktır. Bu istekler bütün çocuklarda hat safhada görülür.

Gençlik çağına gelen çocuk, yine sahip olmak ve keşfetmek arzusundadır. Ayrıca onay almak ve topluma ayak uydurma ihtiyacı da onu bir şekilde şekillendiren bir güdülenme mekanizmasıdır.

Şimdi asıl anlatmak istediğimize gelelim. Eğer bir şeyi yapmanız gerekiyorsa ve yapmıyorsanız , bu yapmanız gereken şey sizin değil, toplumun size verdiği güdülenmedir. Yani bu şey sizin bir ihtiyacınız değildir. Mevcut durumda siz o eylemi gerçekleştirmeden de gayet mutlu ve tamam hissedersiniz. En basit örneği ise ders çalışmak.

Sizin ders çalışmak için kendi içinizde bir istek söz konusu değildir. Ders çalışmak mevcut koşullar altında sizin hayat kalitenizi yükseltmez. Tam tersine harcadığınız zaman ve ortamlardan uzak kalmak, sizi rahatsız eder. Bu rahatsızlık sizin ders çalışmamanız için verilen bir güdülenmedir.

Bu sebeple, sınavlarda toplumun çok büyük bir kesimi başarısızlığı göze alır ve çalışmayı reddeder. Bu onların doğasında vardır.

Aile kavramı ne kadar güzel ve kulağa hoş geliyor değil mi? Aslında aileniz sizin hem en iyi dostunuz hem de en büyük düşmanınızdır.

Aile, çocuğunun bütün temel ihtiyaçlarını karşılar. Yemek, barınmak, sosyal aktiviteler ve tamamlanmış hissi. Bu güvenceyi alan çocuk, çalışmak için kendinde bir sebep bulamaz. Bir şeyin yokluğunun rahatsızlığını hissetmeyen çocuk, doğal olarak çalışmak için içinde yeterli bir güdülenme oluşturamaz. Evlenip bir yuva kurana kadar bir çocuk asla
    içinde çalışmak için yeterli bir güç hissetmez. Bu sebeple de okul çağındaki bir çocuğa asla severek ve isteyerek ders çalıştıramazsınız.

Peki başarılı kişiler ve çok çalışanlar ne ile bu güdülenmeyi sağlar?
    Çok çalışan kişiler, kesinlikle içlerinde bir eksiklik hisseder ve bu eksikliği tamamlamak için çalışırlar. Başarma arzusu bu kişileri yeterince motive eder. Bu arzu, onların içindeki anlamsız ders çalışma saatlerine anlam katar.

Son olarak, eğer bir şeye motive olamıyorsanız, o şey için içinizde bir rahatsızlık ve eksiklik hissi yaratın. Bu sizi motive edecektir.
    Ama bu hiç kolay değildir. Bir uzmandan yardım almanız gerekebilir. Çünkü beyin, kısa vadede en iyisi için odaklanır. Ve bunu değiştirmek hiç kolay değildir.
    CahilAvcisi bunu beğendi.

General Lord
    Miracle- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    456
    Beğenme 
    170
    Beğenilme 
    991

Alıntı Fu. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki başarılı kişiler ve çok çalışanlar ne ile bu güdülenmeyi sağlar?
    Çok çalışan kişiler, kesinlikle içlerinde bir eksiklik hisseder ve bu eksikliği tamamlamak için çalışırlar. Başarma arzusu bu kişileri yeterince motive eder. Bu arzu, onların içindeki anlamsız ders çalışma saatlerine anlam katar.
    Başarılı kişileri çok çalışan kişilerin içine koymuş heralde zeki olup az çalışıp başaran birsürü insan var.Yani başarılı insanlar elbet bir eksiklik hisseder ama bu eksikliği başarma arzusunun yanında başka şeylerinde anlam kattığına inanıyorum(kendimde böyle olduğum için yazdım)

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    456
    Beğenme 
    170
    Beğenilme 
    991

Alıntı Fu. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son olarak, eğer bir şeye motive olamıyorsanız, o şey için içinizde bir rahatsızlık ve eksiklik hissi yaratın. Bu sizi motive edecektir.
    Ama bu hiç kolay değildir. Bir uzmandan yardım almanız gerekebilir. Çünkü beyin, kısa vadede en iyisi için odaklanır. Ve bunu değiştirmek hiç kolay değildir.
    Burdada sanki bir tutarsızlık var.Mesela ben ders çalışırken hiç motive olmam hep kafam bir yerlerdedir ama dersim varsa çalışmazsamda içimde bir rahatsızlık hissederim vicdan yaparım.

General Lord
    LittleMiddle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    344
    Beğenme 
    950
    Beğenilme 
    976

Alıntı OurLastNight Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burdada sanki bir tutarsızlık var.Mesela ben ders çalışırken hiç motive olmam hep kafam bir yerlerdedir ama dersim varsa çalışmazsamda içimde bir rahatsızlık hissederim vicdan yaparım.
    kanka bu konu sahibi bir kaç hafta evvel

TSK yiyorsa k.ıraga gırsın surıyeye babam da gırer dedi bende uyardım sorna ozel mesj ıle tehdıt ettı benı ve aılemı sonra bu salagı mahkemeye verıcem dedım pılını pırtını topladı kaçtı serverdan ya O GUNDEN BERI HALA GÜLÜYORUM OLM :d klavye delikanlılıgının kıtabı yazdı adam ama kendı okumamıs

UZMAN YARDIMCISI

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    456
    Beğenme 
    170
    Beğenilme 
    991

Alıntı KolayDegil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kanka bu konu sahibi bir kaç hafta evvel

TSK yiyorsa k.ıraga gırsın surıyeye babam da gırer dedi bende uyardım sorna ozel mesj ıle tehdıt ettı benı ve aılemı sonra bu salagı mahkemeye verıcem dedım pılını pırtını topladı kaçtı serverdan ya O GUNDEN BERI HALA GÜLÜYORUM OLM :d klavye delikanlılıgının kıtabı yazdı adam ama kendı okumamıs
    Aferim sana Öylede olsa adamın açtığı konuları okuması zevkli keşke böyle konular paylaşan biri olsada okusak anca boş insanlar haberi alıntı yapıp konu kasar

General Lord
    LittleMiddle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    344
    Beğenme 
    950
    Beğenilme 
    976

Alıntı OurLastNight Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aferim sana Öylede olsa adamın açtığı konuları okuması zevkli keşke böyle konular paylaşan biri olsada okusak anca boş insanlar haberi alıntı yapıp konu kasar
    ben de mi başlasam böyle konular açmaya ama nesye bosver sora bızı kulalnıp kasmasınlar yorum :d

UZMAN YARDIMCISI

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    456
    Beğenme 
    170
    Beğenilme 
    991

Alıntı KolayDegil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben de mi başlasam böyle konular açmaya ama nesye bosver sora bızı kulalnıp kasmasınlar yorum :d
    Güzel konular açman lazım arada kendinde yazman gerek bazıları gibi alıntı haber yapcaksan hiç uğraşma adını çıkarırırm valla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş