Beğeni Ağacı13Beğeniler

Konu:Rogue/Warlock buildi hakkında bilgilendirme

Yeni Üye
    Rock4Life - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular 
    5
    Beğenme 
    5
    Beğenilme 
    11

Standart Rogue/Warlock buildi hakkında bilgilendirme

Öncelikle merhabalar arkadaşlar, sizlere Rogue/Warlock buildi hakkındaki tecrübelerim doğrultusunda bir rehber niteliği taşıyan bu bilgilendirmeyi yapmayı kendime bir borç bilirim. Öncelikle sizlere bu buildin skill veyahut item sisteminden öte, ne kadar zevkli ve güçlü bir build olduğunu anlatmak istiyorum.

Arkadaşlar bu build, mBot kaynaklı pill bug'ında kalkması ile en iyi build haline geldi benim gözümde. Tabi bu şahsi görüşümü destekleyecek pek çok etkende var. Zaten çok yüksek bir PHY damage'e sahip olan Rogue buildine ilaveten gelen , warlock debuffları rakiplerinize PVP sürecini bir işkenceye çevirmekte. Kesmekte zorlanacağınız tek build, yan class'ı cleric olan buildlerdir. Bunlarıda benim tavsiyem olan skill kullanım sırası ve birazda tecrübeyle alt etmeniz gayet kolay.

Arkadaşlar bu kadar güzel özellikleri olan bu buildin, işler hale gelebilmesi için tabi ki pek çok gereksinimi var. En başta sağlan bir Light Armor set edinmeniz gerekmekte. Bu Light Armor setinizi ise tamamlayıcı nitelikte sağlam bir takı ( accessory set ) setine sahip olmanız gerekmekte. Sizlere ideal setin ne olması gerektiğine dair açıklamayı gelen talep doğrultusunda ayrı bir başlık altında anlatabilirim, dolayısıyla bu başlık altında bu konuya değinmeyeceğim.

Arkadaşlar bu buildin kullanımında sizi zor durumda bırakabilecek tek durum STR olmanızdan kaynaklı olan mana yetmezliğidir. Bu konununda üstesinden NPC'lerimizde bulunan Vigor Grain (Small) yardımı ile rahatlıkla gelebilirsiniz.

Sıra geldi buildimizin skill gruplarını açıklamaya ve hangi skill gruplarının, hangi skill dizilmimim sizin için ideal olacağına.

Rogue Skill Grubunuz;

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Warlock Skill Grubunuz;

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Arkadaşlar yukarıda belirttiğim skill gruplarını istisnasız açınız lütfen. Şimdi sıra geldi kimi arkadaşlarımınız " ne alaka yahu " diyebileceği skill gruplarını açıklamaya.

Bunlardan birisi sanıyorm Crossbow skilleri olacaktır. Arkadaşlar bu skill grubunu açmamızın çok fazla sebebi var. Bunlardan birkaçı şunlar; Oyun yalnızca PVP'den ibaret olmadığı için, crossbow skilleri ile istediğiniz her unique, mob vb. türü şeyleri kesmeniz çok daha kolaylaşacaktır. Bir başka sebebi ise Warlock'ta bulunan STUN veya SLEEP skillerinin şans eseri tutmaması sonucunda pasif kalmanızı engellemektir. Bu skillerin tutmaması sonucu warlock skillerinin süresi henüz dolmamış olacak. Bu süreçtete boş kalıp, rakibinize attack fırsatı vermemek için crossbow'un Knock-down ve Kock-Back skillerini kullanmanız sizlere çok büyük bir fırsat sağlayacaktır. Yine crossbow skilleri arasında bulunan Fast Shot ve Rapid Shot'ta tecrübeli Rogue kullanıcılarının Kock-Down skill'inin tutup tumadığını daha skill'i atar atmaz anlamaları için kullandıkları bir skilldir. Dolayısıyla bu skill'i Kock-Down skillerinin hemen ardından kullanmanızı önemle tavsiye ederim.

Arkadaşlar yine warlock skillerine geçmeden önce sadece Rogue buildine has olan bir skill olan Scorn'u tanıtmak istiyorum. Bu skill sayesinde rakibiniz skill süresi dolana kadar kendine tıklayıp Healing skillerinden birini kullanamaz ( bu skiller arasında kendilerine tıklamadan atabilecekleri Healing Orbit ve Holly Group Recovery bulunmamaktadır ) . Ayrıca karşınızdaki oyuncu Rogue buildi hakkında yeterince tecrübeli değilse bu skill bir süreliğine şaşkınlığına ve bocalamasına sebebiyet olacaktır , ki bu sizler için gayet büyük bir avantajdır.

Evet arkadaşlar gerek gördüğüm Rogue anlatımının ardından sizlere Warlock buildinde bulunan debuff,poision, stun ve sleep gruplarını anlatacağım.

Bu kısımda sizlere skillerin tek tek resimlerini verebilmek isterdim ancak bunu yapmak benim için ciddi manada zorluk oluşturacağı için sizlere yalnızca Sütun ve Satır bilgilendirmesi yapacağım.

Arkadaşlar ilk satırımız ile anlatımıma başlıyorum.

Bu satırda bulunan ve bizi ilgilendiren skiller; Dark Seed ve Strap'tır. Bu skiller pasiftir. Sizlere ek olarak Mag Attack ( Dark Seed ) ve daha uzun Berserk ( Zerk ) süresi (Strap) verectir. Bu kısımda anlatımıma neden MAG Attack arttırtığımızı açıklayarak bir ara vermek istiyorum. Arkadaşlar malum PVP esnasında CH buildlerin sahip olduğu Fire Wall adında bir skill var. STR Warlock'larında mag attackları bu wall'u yok etmekte zorlandığı için bu tarz destekleri gerekli görüyorum. Az sonrada açıklayacağım üzere Warlock buildine ait attack skillerinide açma sebebimiz bu.

İkinci satır skilleri;
    Bu satırda bizleri ilgilendiren skiller; Decayed ve Curse Breath'tir. Bu skiller zehirdir ancak rakibimize ek olarak 2 debuff eklemektedir ( Decayed = Bleeding, Curse Breath=Dull ) . Bu skillerin kullanım sırasını konunun sonunda anlatacağım sıralama içerisinde sizlere anlatacağım.

Üçüncü satır skilleri;
    Evet arkadaşlar Warlock buildini çekici kılan en önemli skillerin yani debuffların yer aldığı satırdayız. Bu satırdaki skillerin açılımında pek çok hata görüyorum. Bunların başında INT Warlock buildine ait olan , alan özelliğine sahip debufflardır. Bu debufflar oldukça gereksizdir (STR'ler için) . Çünkü bu skillerine mana emilimi diğer debufflara göre daha fazladır.
    Bu satırda işimizi görecek skiller; Physical raze ( Rakibiniz phy defansını azaltır ), Medical Raze ( Rakibinizin mag defansını azaltır ve sizin az vuran zehirlerinizin etkisini azda olsa arttır ) , Combat Raze ( rakibiniz hem mag, hemde phy attack gücünü azaltır ) ve son olarak Courage Raze ( rakibiniz hem phy, hemde mag defans gücünü azaltır ) . Arkadaşlar yukarıdada belirttiğim üzere bunlar sizin için çok önemli skiller. Bu skilleri iyi tanıyın ve az sonra belirteceğim sırada kullanın.

Üçüncü satır skilleri;
    Bu satırda yine 2 pasif skill bulunmakta. Bunlar; Red Flower ( Mag attack gücünüzü arttır ) ve Trap Booster ( Az sonra sizlere göstereceğim Trap ( Tuzak; kullanıldığında rakibiniz üzerinde kurukafa şeklinde beliren ve silinmediği durumlarda hep sabit damage atan skill ) gücünüzü arttırır.

Dördüncü satır skilleri;
    Mag attack ve Trap skillerinden meydana gelmekte. Blood Flower ve Death Flower sizin elinizdeki en önemli anti-FireWall skilleri. Bu skilleri kullanarak rakibin Fire Wall korumasını rahatlıkla aşabilirsiniz. Trap skill'i ise rakibinize sabit bir damage atar. Bu damage full nova veya full NPC charlarda hiçbir damage farkı içermez ve skill level'ına göre bir attack yapar.
    Bu noktada yine anlatımımı neden son Trap skill'ini açmadığımızı açıklamak için bölmek istiyorum. Arkadaşlar bu skill yine bir alan skill'idir. Tutma ihtimal %100'dür, ancak bu skill pvp esnasında yakında bulunan diğer oyuncularıda etkileyeceği için sizlere tavsiye etmiyorum. Bu skill sizlere pek çok düşman edindirebilir.

Beşinci satır skilleri;
    Evet arkadaşlar bu satırdada yine sizin için can alıcı olan bir başka skill grubu bulunmakta. Bu skiller STUN. Arkadaşlar bu 2 stun'u kullanma ve bu konuda bol bol tecrübe edinmek sizin için gerçekten önemli. Sırada geldi skillerimizi açıklamaya; Daze ( Stun ) , Fog Sight ( bu skill archer charlara karşı sizlere büyük bir avantaj sağlamakta. Bu skill kapsamında rakibiniz Shot-range'i yani menzili azalır. Dolayısıyla sizinle yakın bir mücadelede bulunmak zorunda kalır. ) ve son olarak Wrath Daze ( Arkadaşlar bu skillde STUN'dur. Bu skillde alan skillidir ve yanınızdakilerede sekebilir ancak Warlock buildinde bulunan skillerin süresinin dolması sizin için kritik olan anlarda pek bir uzun gelecektir. Bu anlardada sizi hayatta tutacak bir skill'e ihtiyacınız var ki buda Wrath Daze ) .

Altınca satır skilleri;
    Bu satırda yalnızca bir skill bulunmaktadır ve bu skillde pasiftir. Bu skill; Blood aim'dir. Bu skill'in ise sizlere yardımı rakibinizden Vampire Touch ve Vampire Kiss skillerinin kullanımı sırasında daha fazla can çekmenizi sağlar.

Yedinci satır skilleri;
    Bu satırdaki skillerden Vampire Touch ve Vampire Kiss , sizlerin buildini anlamlı kılan en önemli skillerdir. Bu skillerin etkisi olan Disease rakibinize debuff atmanızı daha olası kılar , ki cleric charlara bu etki olmadan debuff atmanız olanaksızdır. Yine bu satırda bulunan Scream Mask, sizin PT'nizde yer alan oyunculara basabileceğiniz bir buff'tır. Etkisi PT'nizde bulunan bu kişiye, attack yapan kişi ya da canavarın STUN yemesidir ( ihtimali %100 değildir, ancak gayet yüksektir. ) . Bir başka skill grubu ise Reflect ve Advanced Reflect. Arkadaşlar bu skiller ise rakibiniz size yaptığı attack'ın %30 ihtimalle geri yansımasıdır. Burada dikkat etmeniz gereken husus Reflect'in yalnızca Warlock Rod elinizdeyken çalışmasıdır.

Sekizinci satır skilleri;
    Bu skill satırında ise; Slumber ve Deep Slumber ( Sleep ) ve Wheel bind ( Panic ) skilleri yer almakta. Slumber ve Deep Slumber'ın yani özetle Sleep'in geçerli olmasını istiyorsanız rakibinize zehir atmamış olmanız gerekmekte ve rakibinizde bu skill'in kalıcı ( süresi dolana kadar ) olmasını istiyorsanız ise hiç attack yapmamanız gerekmektedir. Buradaki anlatımıma ise neden skill seçeneklerimizin arasında Deep Sleep ( alan sleep atar ) skillinin bulunduğunu açıklamak için bir ara veriyorum. Bu skill'in amacı FW veya istenmeyen sayıda fazla canavarın attack anında kullanmanız için öneriyorum. Bu skill ile normal sleep in yani Slumber'ın dolma süreleri aynıdır. Burada belirtmeye çabaladığım şey ard arda hem Slumber , hemde Deep Slumber atamazsınız. Çünkü bu skiller teknik olarak aynı skillerdir. Son olarak geriye Wheel Bind ( Panic ) kalıyor. Bu skill'in ise en önemli yanı rakibinizin pot dolum süresi olarak +4 sn eklemesidir. Örneğin CH charlarının pot süresi 0'dan 4'e çıkmaktadır. Aynı şekilde rakibinizin mana artımınıda yavaşlatmaktadır.
    NOT: Bu skill'in silinmemesi durumunda, yavaşlatamayacağı tek pot türü Vigor'dur.

Devamı aşağıda
    DragonSlayer ve 21ac183 bunu beğendi.
    CHAR NICK: Reela
    CHAR LEVEL: 110
    BUILD: Int Archer
    GUILD: Prestige
    SERVER: Bahamut

Yeni Üye
    Konular 
    5
    Beğenme 
    5
    Beğenilme 
    11

Evet arkadaşlar böylelikle Warlock ve Rogue Buildine dair bilinmeyen, emin olunamayan birkaç soruya cevap verdim. Şimdi ise sizlere PVP esnasında kullanmanızı tavsiye ettiğim Warlock skill dizilminden bahsedeceğim.

İlk skill olarak disease elde edebilmek için; Vampire Touch ( Disease tutmaz ise ) ve Vampire Kiss.
    İkincil olarak atılması gereken skill bir debuff olan Combat Raze.
    Üçüncül olarak ise atılması gereken skill yine bir debuff olan Courage Raze.
    Dördüncül olarak ise atılması gereken skill bir debuff olan Physical Raze.
    Beşincil olan skillinizi ise Medical Raze.
    Altıncıl ve yedincil skillerinizi bir arada veriyorum çünkü ikise birer zehir; Decayed ve Cursed Breath.
    Sekizincil olarak atmanız gereken skill ise Wheel Bind.
    Dokuzuncu olarak ( rakibiniz Archer veyahut bir başka uzun menzil kullanan bir build ise ) Fog Sight.
    Ve son warlock skilliniz ise stunlardan birisi yani ; Daze veya Wrath Daze.
    Ardından elinizde dagger alarak, dagger desperate basınız ve rakibinize Prick skill'i ile vurunuz. Yetersiz kalması durumunda Mortal Wounds, Butterfly Blow,Screw ( stun için ) ve Spinning skillerini atınız.

NOT:Arkadaşlar tüm resimler,anlatım bana aittir. Lütfen saygı kapsamında bir başka forumda veyahut sitede paylaşırken alıntı olduğunu belirtiniz.

Saygılarımla; Reela
    DragonSlayer ve neden_ bunu beğendi.

General
    BLue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular 
    12
    Beğenme 
    5
    Beğenilme 
    15

Gerçektende çok aydınlatıcı,çok teşekkür ederim ellerine sağlık
    I__BLue__I

Captain
    İsmailYKFan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular 
    24
    Beğenme 
    8
    Beğenilme 
    4

İyi hoşda iş yine rakibin wall açmasında bitiyor. Ne debufflar ne stun ne knock back işe yarıyor.Bütün warlock skiileri çaresiz kalıyor.

SagoKeyShip <3 İsmail YK...

Captain
    Dely_Oqlan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular 
    8
    Beğenme 
    2
    Beğenilme 
    1

crossbowla uzak mesafeden rakibin firewallı düşürüldükten sonra debufflara başlayabiliriz ki firewall açan biriylede pvp yapılmaz oda var

Captain
    SyIar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular 
    19
    Beğenme 
    5
    Beğenilme 
    10

Eline Sağlık....
    # _NewOrder_ Yecez Ortalıı .

Senior General
    Kugelfang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular 
    26
    Beğenme 
    118
    Beğenilme 
    110

Alıntı Dely_Oqlan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    crossbowla uzak mesafeden rakibin firewallı düşürüldükten sonra debufflara başlayabiliriz ki firewall açan biriylede pvp yapılmaz oda var
    Bu kuralları kim koymuş acaba. Str snow açmaz, Fire wall açılmaz, ittirme vurulmaz... bi alemsiniz
    Tork, Ronin47, DragonSlayer ve 1 kişi bunu beğendi.
    Gallipoli

General Lord
    TheMorgoth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    aSro-bSro-cSro
    Konular 
    872
    Beğenme 
    0
    Beğenilme 
    1805

Alıntı Kugelfang Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu kuralları kim koymuş acaba. Str snow açmaz, Fire wall açılmaz, ittirme vurulmaz... bi alemsiniz
    Aynen Bu adamlar Bu skilleri oyuna kullanın diye koymuş ama Bazı Gelişimini tamamlıyamamış
    Ergen arkadaşlar Kesemeyince hırslanıp hemen noob wall açılırmı kb yapılırmı bilmem ne bu tarz şeyler yüzünden bizim çocukları hep kısıtladılar oyunda
    elandir1 ve Tork bunu beğendi.
    FeaR_DreaM
    Romeo1447
    V4N_HELLSiNG
    _Arsonist_

Efsaneler Ölmez Sadece Şekil Değiştirir Since 2011

General Lord
    DolceGabbana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    aSro-bSro-cSro
    Konular 
    175
    Beğenme 
    184
    Beğenilme 
    618

ya niye açıyon ya neden açıyon olum?
    Nukersin 35k vuruyon yine açıyon.
    mubarek cuma cuma niye bles açiyon tövbe tövbe.

Yeni Üye
    Konular 
    5
    Beğenme 
    5
    Beğenilme 
    11

Arkadaşlar foruma uzun bir aradan sonra göz atmak için tekrardan girdim ve yorumlarınız beni oldukça onore ettiniz. Bir kaç soru geçmiş yorumlar içerisinde bunlarıda yanıtlandırmak istiyorum.

Öncelikle rakibiniz fire wall kullanması durumunda oyundaki en yüksek range kapasitesi olan crossbow özelliğinizi hatırlamanız gerekmektedir. Yapmanız gereken şey rakibinizin sizi sinir etmek maksatlı olarak kuracağı fire wall'a yanıt olarak crossbow range'inize göre uzaklaşmanız ve rakibinizi skilleriniz ile dürtüklemeniz yeterli olacaktır. Bunu yaptığınızı gören rakibiniz, bir süre sonra aldığı damagelerin canını yakması neticesinde fire wall'u kapatacak ve anlatımımında bahsettiğim rutine döneceksiniz.

Bir başka hususta pvp'de sözü geçen kurallar. Bu kuralların ortaya çıkışı oyun ahlakı ile ilişkilidir. Her buildin onun çok yüksek vurmasını veyahut az damage yemesini veyahut canının artması gibi özellikleri mevcuttur. Bu özelliklerin pvp esnasında kullanılması iki taraf içinde sıkıntıya sebebiyet vermekte ve pvp'nin anlamını ortadan kaldırmaktadır. Bir yerden sonra bu pvp bir pot war'a dönüşür ve tatsız tuzsuz bir şeye dönüşür.

NOT: Arkadaşlar uzun bir süre önce bSro'dan ayrıldım ancak istediğiniz takdirde SRO dahilindeki tüm build ve karakter tanıtımlarını yapabilirim. Özel olarak mesaj atmanız yeterli olacaktır. Saygılarımı sunar ve iyi forumlar dilerim.
    Beyto bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş