Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


Britanya Atletizm Federasyonu, doping iddialarıyla sarsılan atletizm dünyasının yeniliğe ihtiyacı olduğunu savundu. Buna göre, daha önce kırılan tüm rekorlar sıfırlanmalı ve men cezalarının süresi uzatılmalı.

Britanya Atletizm Federasyonu yaşanan doping skandallarının ardından radikal bir değişikliğe gidilmesini istiyor. Buna göre, doping ile mücadelede yeni bir dönemin başlaması için önce daha önceki tüm rekorların sıfırlanması gerekiyor.

Britanya Atletizm Federasyonu Başkanı Ed Warner, "Atletizmin güvenilirliği ve bütünlüğü, daha önce hiç bu kadar sarsılmamıştı. Artık köklü bir değişiklik yapılmalı. Gerekiyorsa rekorlar sıfırlanmalı. Doping yaptığı tespit edilen sporculara en az 8 yıl men cezası verilmeli, böylece bu sporcular otomatik olarak iki olimpiyattan men edilmiş olur" diye konuştu.

Federasyonun talepleri arasında tüm anti doping ajanslarını tek çatı altında toplama ve doping testi sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılması da yer aldı.

Dünya Anti Doping Ajansı WADA, Kasım ayında atletizm dünyasını sarsan bir rapor yayınlamış ve Rus atletleri, devlet sponsorluğunda doping yapmakla suçlamıştı. Bunun üzerine Uluslararası Atletizm Federasyonu IAAF, dopingle mücadelede somut adımlar atana dek, Rus atletleri tüm uluslarası müsabakalardan men etmişti.

Eski Atletizm Federasyonu Başkanı Lamine Diack, Rus atletlerin doping yaptığını gösteren test sonuçlarını para karşılığı sakladığı iddiasıyla soruşturma geçiriyor.

Diack'ın oğlu Papa Massata’yla birlikte 3 IAAF üyesi ise Rus atlet Liliya Shobukhova’nın doping dosyasını rüşvet karşılığında örtbas ettiği gerekçesiyle ömür boyu men cezası almıştı.