Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


Dünya Anti-Doping Ajansı Wada’nın, geniş yankı uyandıran raporunun 2. bölümü yayımlandı. Raporda, Uluslararası Atletizm Federasyonu’na çok ağır eleştiriler getiriliyor.

Federasyonunun, rüşvet ve yolsuzluk batağına battığı ifade edilen raporda, şimdiki başkan Sebastian Coe da dahil, üst düzey yetkililerin, bu durumdan haberdar olmamalarının "imkansız" olduğu vurgulanıyor. Raporda, Rusya Devlet Başkanı Putin de, dopingli atletlerin dosyalarının örtbas edilmesi için, eski başkan Lamine Diack ile anlaşma yapmakla suçlanıyor.

Dünya Anti-Doping Ajansı WADA, Rus atletleri, devlet desteğinde doping yapmakla suçladığı raporunun 2. bölümünü yayımladı. Raporun 2. bölümünde, Uluslararası Atletizm Federasyonu içindeki rüşvet şebekesi gözler önüne seriliyor.

Federasyonun tüm organlarıyla rüşvet batağına battığının vurgulandığı raporda, aralarında şu andaki başkan Sebastian Coe’nun da bulunduğu üst düzey yetkililerin, bu durumdan haberdar olmamasının imkansız olduğu belirtiliyor. Birçok atletin doping dosyalarının, rüşvet karşılığında örtbas edilmesinden, federasyonda görev yapan birkaç kişinin sorumlu tutulamayacağının vurgulandığı raporda; "Uluslararası Atletizm Federasyonu ile rüşvet içi içe geçmiş durumda. Sorunlar sadece kendi başlarına hareket eden birkaç kişiye mâl edilemez. Zira rüşvetin boyutları o kadar büyük ki; federasyonun üst düzey yöneticilerinin, bu durumdan haberdar olma-maları imkansız" denildi.

Raporda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dönemin Uluslararası Atletizm Federasyonu Başkanı Lamine Diack’ın, 9 Rus atletin doping dosyalarının örtbas edilmesi için anlaştığı da belirtiliyor. Rapora göre Diack, Rusya Devlet Başkanı’na, 2013'te Moskova'nın ev sahipliği yaptığı Dünya Şampiyonası’nda yarışmamaları halinde, 9 Rus atletin doping dosyalarını örtbas etmeyi öneriyor. Raporda, söz konusu 9 atletin Moskova'da yarışmadığı; daha sonra da dosyalarının kapatıldığı ifade ediliyor.

Diack ile Putin arasındaki anlaşma sonrası, Rusya’nın 6 milyon dolar olan yayın hakları için 25 milyon dolar ödediği de, raporda yer alan bir başka çarpıcı konu başlığı.