Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


Avrupa futbolunda 2000'li yıllarda ortaya atılan Atlantik Ligi fikri, İngiliz konsorsiyumun bu proje için harekete geçmesiyle yeniden gündeme geldi.

İskoç gazetesi Daily Record'un haberine göre, 16 yıl önce projeyi gündeme getiren Hollanda ekibi PSV Eindhoven'ın eski başkanı Harry van Raaij, İngiliz konsorsiyumun Hollanda, Belçika, Portekiz, Danimarka, İskoçya, Norveç ve İsveç gibi ülkelerden takımların mücadele etmesinin planlandığı fikri yeniden canlandırmak için kendisiyle iletişime geçtiğini doğruladı.

Projeyle ilgili görüşmelerin kapalı kapılar ardında aylarca yürütüldüğünü aktaran İskoç gazetesi, finansal destek, potansiyel sponsorlar ve televizyon yayın haklarının masaya yatırıldığı bilgisini paylaştı.

Konuyla ilgili gazetenin sorularını yanıtlayan Van Raaij, "Gizlilik yemini ettim, dolayısıyla bu aşamada bir şey açıklayamam. Ancak iyi tasarlanmış bir plan. Bana soruyu sordunuz, bu konuda yalan söyleyemem ama gelinen noktada detay da veremem" ifadesini kullandı.

16 yıl önce İskoç ekibi Glasgow Rangers'ın başkanı David Murray ile UEFA'ya gittiklerini anlatan Van Raaij, "Atlantik Ligi adını verdiğimiz harika bir projemiz vardı. Rangers, benim gittiğim yolda gitmek istiyordu. Celtic ve Anderlecht de aynısını yapmak istiyordu. Böylece bize bu süreçte onlar da katıldı. Ajax Başkanı Michael van Praag ise bunun uzak bir adım olduğunu düşündü. Grubumuz, televizyon anlaşmaları gibi konuların da yer aldığı planı, İsviçre'ye götürdü. Ancak bu plan UEFA tarafından reddedildi. David ve bana planı ileriye taşıma izni verilmedi" değerlendirmesinde bulundu.

Şampiyonluğa oynayan takım sayısının az olduğu liglerde mücadele eden, Avrupa kupalarında başarılı olmak isteyen, televizyon yayın haklarından daha fazla gelir elde etmek ve yıldız futbolcuları kadrosuna katmak isteyen kulüpleri hedef alan proje, ortaya atıldığı dönemde Ajax, Feyenoord, PSV Eindhoven, Anderlecht, Glasgow Rangers, Celtic, Porto, Benfica ve Sporting Lizbon'un da aralarında yer aldığı kulüplerden destek görmüştü.

Küme düşme uygulamasının da olacağı, 16 takımlı Atlantik Ligi'nde düşen takımların bir sonraki sezon kendi ulusal liglerinde mücadele etmesi, onların yerini ise sezonu üst sıralarda bitiren takımların doldurması planlanıyordu.