Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Doping kullandığını itiraf eden dünyaca ünlü kadın tenisçi Maria Sharapova, sponsor desteklerini kaybetmeye başladı.

ABD merkezli dünyanın önde gelen spor markası Nike'dan yapılan açıklamada, sezonun ilk grand slam turnuvası Avustralya Açık'ta doping yaptığını itiraf eden Rus tenisçinin durumunun üzücü ve şaşırtıcı olduğu belirtilerek, "Maria ile sponsorluk ilişkimizi soruşturma devam ettiği sürece askıya almaya karar verdik" ifadesine yer verildi.

SHARAPOVA'DAN ŞOK AÇIKLAMA!

Küçüklüğünden beri Sharapova'nın en büyük destekçisi olan ve dünya sıralamasında 200'üncü durumdayken bile Rus sporcunun sponsorluğunu yapan, 2010'da da 8 yıllık anlaşma karşılığında 70 milyon Dolar ödemeyi kabul eden Nike, soruşturmanın gelişim sürecinin takip edileceği ve alacağı yöne göre kararın tekrar gözden geçirilebileceği açıkladı.

Kariyerinde 5 grand slam şampiyonluğu bulunan ancak 2008'den bu yana sadece 2012 ve 2014'te Fransa Açık'ı kazanabilen kadınlar dünya sıralamasının eski 1 numarası, geçen yıl kazandığı 29.7 milyon Dolar'la en çok kazanan kadın sporcu oldu. Son 11 yılda bu ünvanı kimseye kaptırmayan ve yaklaşık 200 milyon dolar kazandığı tahmin edilen Sharapova'ya diğer sponsorları Tag Heuer ve Porsche'den de kötü haber geldi.

İsviçreli saat üreticisi TAG Heuer, Rus tenisçiyle 31 Aralık 2015'te sona eren sponsorluk anlaşmasının ardından devam eden kontrat uzatma görüşmelerini sonlandırdığını açıkladı.

Rus sporcunun bir başka sponsoru Porsche de detaylı açıklamaların yapılacağı zamana kadar birlikte planladıkları aktiviteleri askıya aldığını duyurdu.

Diğer ana sponsorlarından su markası Evian ve kozmetik devi Avon ise henüz karar vermediklerini duyurdu.

Yaşadığı son sakatlıkların ardından dünya sıralamasında 7'nciliğe kadar gerileyen Rus tenisçi, düzenlediği basın toplantısında, 'meldonyum' adı verilen maddenin 1 Ocak'tan itibaren yasaklı maddeler listesine alındığını bilmediğini ve 10 yıldır kullandığını itiraf etmişti. Bu açıklamanın ardından Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF), sezonun ilk grand slam turnuvası Avustralya Açık'ın devam ettiği 26 Ocak'ta Sharapova'dan alınan doping numunesinde söz konusu maddeye rastlandığını ve bu nedenle 12 Mart'tan itibaren geçici men cezası verildiğini duyurmuştu.