Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


Yeni FIFA Başkanı Gianni Infantino’nun ilk icraatı, eski yönetim sırasında geniş çaplı yolsuzluklara bulaşan bazı icra kurulu üyeleri hakkında dava açmak oldu. FIFA yönetimi, onmilyonlarca dolarlık rüşvet parasının kuruma iade edilmesini istiyor.

Yeni FIFA Başkanı Gianni Infantino, kurumun adını temizlemek için önemli bir adım attı. Infantino yönetimi, geçmişte geniş çaplı yolsuzluklara karıştıkları gerekçesiyle, Amerika Birleşik Devletleri'nde yargılanan bazı icra kurulu üyelerinin, aldıkları rüşvet paralarının kuruma iadesi için dava açtı.

Amerikan mahkemesine yapılan başvuruda, Chuck Blazer, Jack Warner ve Jeffrey Webb gibi eski icra kurulu üyelerinin, Dünya Kupası ev sahipliği sürecinde oylarını sattıkları ifade edildi. FIFA ayrıca, Güney Afrika yönetiminin, 2010 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapabilmek için, 10 milyon Dolar rüşvet ödediğini de kesin bir şekilde doğruladı. Gianni Infantino imzası ile yayımlanan FIFA açıklamasında; "Söz konusu bu kişiler FIFA'ya çok ciddi boyutlarda zarar verdiler. Ceplerine indirdikleri para onlara değil; küresel futbol ailesine aittir. Bu paranın futbolun gelişimi için harcanmak üzere tarafımıza iade edilmesini istiyoruz" denildi.