Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


Güreşte, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları eleme müsabakalarının son gününde Türkiye'den 2 sporcu daha kota almayı başardı.

Moğolistan'ın başkenti Ulan Batur'da düzenlenen organizasyonun son gününde erkekler serbest stil müsabakaları yapıldı. Mindere çıkan 74 kiloda Soner Demirtaş ve 65 kiloda Yakup Gör, olimpiyat vizesi aldı.

Soner Demirtaş, ön elemede Güney Koreli Yunseok Lee'yi 10-0 teknik üstünlükle yenerek, 1. tura yükseldi. Türk güreşçi bu turda Tacikistan'dan Gamid Dzhalilov'u 6-0 mağlup ederek çeyrek finale adını yazdırdı. Soner Demirtaş, çeyrek finalde Letonyalı Alberts Jurcenhko'yu 9-0, yarı finalde de Ukraynalı Oleh Bilotserkivskyi'yi 4-0 yenerek finale yükseldi ve kota almayı garantiledi.

Finalde Bulgar rakibi Georgi Ivanov Ivanov'u 12-1 teknik üstünlükle mağlup eden Türk sporcu, eleme müsabakalarını birinci bitirdi.

Erkekler 65 kiloda Yakup Gör ise ön eleme müsabakasında İsviçreli Steven Graf'ı 11-0 teknik üstünlükle geçerek ilk tura yükseldi. İlk turda ABD'li Frank Aniello Molinaro 6-4 yenen Yakup Gör, Güney Koreli Seungchul Lee'yi 11-1 teknik üstünlükle geçerek, yarı finalde Bahreynli Adam Batırov ile eşleşti. Rakibine 7-2 yenilen Yakup Gör, bronz madalya maçına çıkmaya hak kazandı. Bronz madalya için Slovak David Habat ile karşılaşan Yakup Gör, rakibini 6-0 yenerek bugün olimpiyat vizesi alan ikinci Türk sporcu oldu.

Moğolistan'daki eleme müsabakalarında dün de kadınlar 63 kiloda Hafize Şahin olimpiyat kotası almıştı.

Elemelerde bugün mindere çıkan Sezar Akgül, Hintli rakibi Sandeep Tomar'a 11-0 teknik üstünlükle yenilerek elendi.

Öte yandan, Türkiye'nin güreşte 2016 Rio Olimpiyat Oyunları için kota alan sporcu sayısı Moğolistan'da alınan 3 vize ile 10'a yükseldi.
Türkiye adına daha önce olimpiyat kotası alan güreşçiler şunlar:

Erkekler grekoromen stil:
130 kilo: Rıza Kayaalp

Erkekler serbest stil:
125 kilo: Taha Akgül
86 kilo: Selim Yaşar
97 kilo: İbrahim Bölükbaşı

Kadınlar:
58 kilo: Elif Jale Yeşilırmak
69 kilo: Buse Tosun
75 kilo: Yasemin Adar