Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


İstanbul'da 6-8 Mayıs'ta yapılacak 2016 Rio Olimpiyatları 2. Dünya Eleme Turnuvası'na 85 ülkeden yaklaşık 600 sporcu katılacak. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın: "Olimpiyatlara tam kadro gitmek istiyoruz."

Güreşte, 2016 Rio Olimpiyatları için son dönemece giriliyor. Olimpiyatlara kota veren son organizasyon olan 2. Dünya Eleme Turnuvası, 6-8 Mayıs'ta İstanbul'da yapılacak.

Türkiye Güreş Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, İstanbul Bağcılar Spor Kompleksi'nde 3 gün sürecek olan turnuvaya 85 ülkeden yaklaşık 600 sporcu katılacak. Serbest, grekoromen ve kadınlar serbest stil branşlarında, kategorilerinde ilk 2'ye giren sporcular 2016 Rio Olimpiyatları'na katılma hakkı kazanacak.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, konuyla ilgili açıklamasında, turnuvaya çok önem verdiklerini belirterek, "Olimpiyatlara tam kadro gitmek istiyoruz. Güreşçilerimizin bu konuda çok istekli olduğunu ve ellerinden gelenin fazlasını yapacaklarını biliyorum. Turnuvaya katılan ülkelerin sporcuları da olimpiyatlara katılma konusunda istekli. Onlar da elinden geleni yapacaklardır. İnşallah sporcularımız başarılı bir şekilde olimpiyat vizelerini alacaktır. Turnuvaya katılan tüm sporculara başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Dünya Eleme Turnuvası'na yoğun bir şekilde hazırlandıklarını kaydeden Aydın, "85 ülkeden gelecek sporcuları, antrenörleri ve hakemleri en iyi şekilde karşılamak için hazırlanıyoruz. En ufak ayrıntıları bile tekrar tekrar gözden geçiriyoruz. Ekibimiz canla başla hazırlıkları tamamlıyor. Gelecek sporcularımızı Türk misafirperverliğine yakışır bir şekilde karşılayacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Daha önce ABD, Sırbistan ve Moğolistan'da yapılan eleme turnuvalarında, 2016 Rio Olimpiyatları'na 10 kota alan milli takım, 8 sporcuyla katılacağı 2. Dünya Eleme Turnuvası'nda, kota sayısını artırmak için mücadele edecek.

2016 Rio Olimpiyatları'na kota alan sporcular şöyle:

Grekoromen stil: Rıza Kayaalp (130 kilo)

Serbest stil: Taha Akgül (125 kilo), Selim Yaşar (86 kilo), İbrahim Bölükbaşı (97 kilo), Yakup Gör (65 kilo), Soner Demirtaş (74 kilo)

Kadınlar serbest stil: Elif Jale Yeşilırmak (58 kilo), Buse Tosun (69 kilo), Yasemin Adar (75 kilo), Hafize Şahin (63 kilo)