Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


Güreşte, olimpiyatlara kota veren son organizasyon olan 2016 Rio Olimpiyatları 2. Dünya Eleme Turnuvası'nda grekoromen stilde 75 kiloda Selçuk Çebi ve 98 kiloda Cenk İldem finale kalarak olimpiyat vizesi aldı.

Bağcılar Olimpik Spor Kompleksi'nde düzenlenen turnuvanın ilk gününde 59 kiloda Rahman Bilici, 66 kiloda Yunus Özel, 75 kiloda Selçuk Çebi, 85 kiloda Metehan Başar ve 98 kiloda Cenk İldem mindere çıktı. Selçuk Çebi ve Cenk İldem, finale yükselerek Rio'da düzenlenecek olimpiyatlara katılmaya hak kazandı.

ABD'de düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda 80 kiloda şampiyon olan Selçuk Çebi, 75 kiloda olimpiyatlara katılma hakkı elde etti. Başarılı güreşçi, sırasıyla Bakhar Sharif (Katar), Pascal Eisele (Almanya) ve Bozo Starcevic'i (Hırvatistan) sayı vermeden eleyerek yarı finale yükseldi.

Milli güreşçi, yarı finalde Sloven rakibi Jure Kuhar'la karşılaştı. Rakibini 2-0 mağlup eden Selçuk Çebi, Rio biletini aldı. Selçuk, finalde formalite gereği Bulgaristan'dan Daniel Tihomirov Aleksandrov'la karşılaşacak.

CENK İLDEM DE OLİMPİYAT VİZESİNİ ALDI
Cenk İldem, 98 kiloda Rio'da olimpiyatlarda mücadele etmeye hak kazandı.

Özbekistan'dan Abrorbek Mamasoliev'i (7-0) ve Yunanistan'dan Georgios Koutsioumpas'ı (3-0) eleyerek yarı finale çıkan Cenk İldem, bu turda Alman Oliver Adrian Hassler'i 4-2 mağlup ederek limpiyatlara katılmayı garantiledi.

METEHAN BAŞAR OLİMPİYATI YARI FİNALDE KAYBETTİ
Metehan Başar 85 kiloda yarı finalde elenerek olimpiyata katılma şansını kullanamadı.

İlk turda Japon Masoto Sumi (1-0), ikinci turda ise Hırvat Nenad Zugaj'ı (5-0) eleyen Metehan, çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde Polonyalı Tadeusz Michalik'i de sayı vermeden 3-0'la geçen Metehan Başar adını yarı finale yazdırdı.

Metehan, yarı finalde Alman sporcu Denis Maksymilian Kudla'yla olimpiyat vizesi almak için karşılaştı. Metehan, rakibi karşısında 1-0 öne geçmesine rağmen 2-1 yenildi. Bu sonuçla Metehan olimpiyat şansını yarı finalde kaybetti.

Mindere 59 kiloda çıkan Rahman Bilici, ilk turda Ermeni rakibi Roman Amoyan'la 4-4 berabere kalmasına rağmen teknik üstünlükle rakibini eledi. Rahman, ikinci turda da Fin rakibi Jani Jukka'yı 4-0 yendi ve çeyrek finale çıktı. Çeyrek finalde Moldovalı rakibi Donior Islamov'la da 4-4 berabere kalan Rahman Bilici, teknik puanlama sonucunda rakibine elendi ve olimpiyatlara gitme hakkını kullanamadı.

Yunus Özel ise 66 kiloda Moldovalı Daniel Cataraga'ya 4-2 yenilerek ilk turda olimpiyat şansını kaybetti.

GREKOROMEN STİLDE 3 TÜRK OLACAK
Türkiye, grekoromen stilde 3 güreşçiyle olimpiyatlarda yer alacak.

Daha önce olimpiyat biletini alan 130 kiloda Rıza Kayaalp ile bugünkü müsabakalardan sonra olimpiyat vizesini kapan Selçuk Çebi ve Cenk İldem, Rio'da madalya mücadelesi verecek.

Serbest stil 125 kiloda Taha Akgül, 86 kiloda Selim Yaşar, 97 kiloda İbrahim Bölükbaşı, 65 kiloda Yakup Gör, 74 kiloda Soner Demirtaş, kadınlar serbest stilde ise 58 kiloda Elif Jale Yeşilırmak, 69 kiloda Buse Tosun, 75 kiloda Yasemin Adar, 63 kiloda da Hafize Şahin, olimpiyat kotası almıştı.