Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


Formula 1 İspanya Grand Prix'sinde iki Mercedes pilotu Nico Rosberg ve Lewis Hamilton'ın çarpışmasının yankıları sürüyor.

Yarışın henüz ilk turunda yaşanan kaza hakkında açıklamada bulunan Mercedes'in patronu Niki Lauda, olaydaki en büyük sorumlunun Hamilton olduğunu söyledi.

Yaşananları "Aptallık" diye nitelendiren Lauda, "Lewis fazla agresif davrandı. Pilotlarla konuşup onların da yorumunu alacağım. Sonrasında nasıl bir tutum izleyeceğimize karar vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Takımın motor sporları sorumlusu Toto Wolff ise kazanın ardından tüm tarafların gereken dersi aldığının altını çizdi ve pilotlarla ilgili bir yaptırımda bulunmayacaklarını belirtti. Takım olarak Rosberg'le Hamilton'ın birbirleriyle yarışmalarına izin verdiklerini söyleyen Wolff, "Bu tercihin sonucunda böyle olayların yaşanması gayet doğal. Ancak biz bu yaklaşımımızı sürdüreceğiz." diye konuştu. Talihsiz tesadüflerin bir araya gelmesi sonucu bu kazanın yaşandığını dile getiren Wolff, "Harika bir sonuç almayı umduğumuz yarışı bu şekilde tamamlamak tabii ki acı verici" dedi.

Kazanın taraflarından da ilk açıklamalar gelirken iki pilotun konuya farklı açılardan yaklaşması dikkat çekti. Takımından özür dileyerek söze başlayan Hamilton, yarış sırasında yakalanan boşlukları değerlendirmenin pilotluğun gereği olduğunu hatırlatarak "Ben de boşluğu buldum ve bunu zorladım. Ancak bulduğum ara çabucak kapandı ve temastan kaçmak için çime girdikten sonra her şey çok hızlı yaşandı" ifadelerini kullandı. Takım arkadaşının atak yaptığı alanı kapatmaya çalıştığını belirten Rosberg ise "Bence Lewis orada atak yapılacak bir alan kalmadığını biliyordu ancak yine de şansını zorladı. Açıkçası bu beni oldukça şaşırttı" diye konuştu.

Yarış komiserleri de kaza görüntülerini inceledikten sonra yaşananların belirli bir pilot kastından kaynaklanmadığına hükmetti ve çarpışmayı yarış içinde yaşanan doğal bir olay olarak değerlendirdi.