Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


Rus sporcuların 2014 Soçi Kış Olimpiyat Oyunları'nda devlet eliyle doping yaptıklarının ortaya çıkmasının ardından gözler Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne (IOC) çevrildi. IOC Başkanı Thomas Bach, Rusya'nın en ağır şekilde cezalandırılacağı sözünü verdi.

Önce 2012 Londra Olimpiyat Oyunları; ardından 2014 Soçi Kış Olimpiyat Oyunları... Rus sporcuların hem Londra hem de Soçi'de devlet eliyle doping yaptıkları ortaya çıktı. Rusya'nın ev sahibi olması dolayısıyla,, Soçi'deki skandal çok daha büyük oldu. Oyunlardan aylar önce alınıp dondurulan temiz doping örneklerinin, Rus gizli servisi ajanlarınca oyunlar sırasında dopingli örneklerle değiştirildiği ortaya çıktı. Atletleri zaten Olimpiyat Oyunları'ndan men edilen Rusya'nın hiçbir sporcusunu Rio'ya gönderememe tehlikesi doğmuş durumda.

Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA), tüm Rus sporcuların Rio'dan men edilmesini istiyor. Bu konuda son kararı ise Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) verecek. IOC Başkanı Thomas Bach, Soçi'de yaşananların spor tarihinde bir eşinin daha olmadığını belirterek Rusya'nın en ağır şekilde cezalandırılacağını söyledi. Ancak Bach tüm sporcuları oyunlardan men etme kararı vermeden önce, bu durumun hukuka uygun olup olmadığını araştırmaları gerektiğini dile getirdi. IOC şimdi Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) Rusya hakkında vereceği kararı bekliyor. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nı sabote ettikleri gerekçesiyle tüm Rus atletleri Rio 2016'dan men etmişti. Bunun üzerine aralarında Yelena İsinbayeva'nın da bulunduğu şampiyon sporcular Rio'da mücadele edebilmek için CAS'a başvurmuştu.