Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Formula-1'de dünya şampiyonu, bu haftasonu Abu Dabi'de koşulacak yarışla belli olacak. Son yarış öncesi Mercedes pilotu Nico Rosberg, takım arkadaşı Lewis Hamilton’ın 12 puan önünde bulunuyor.
Mercedes pilotları Nico Rosberg ile Lewis Hamilton arasındaki şampiyonluk mücadelesi son yarışa taşındı. Formula-1 dünya şampiyonunun kim olacağı Abu Dhabi'de koşulacak yarışla belirlenecek.

Avantaj, son yarışa Hamilton'ın 12 puan önünde giren Rosberg'te. Bu da Hamilton Abu Dhabi’de kazansa dahi şampiyonluk için Rosberg'e üçüncülüğün dahi yeteceği anlamına geliyor. Yarış öncesi konuşan Hamilton da bu duruma dikkat çekerek şampiyon olmasının hemen hemen imkansız olduğunu savundu.

Britanyalı pilot; "Artık pes edemem. Kazanmak için yine elimden geleni yapacağım. Formula-1'de neler olacağını asla bilemezsiniz. Ancak şampiyon olmam çok zor görünüyor" dedi.

Rosberg de kariyerinin ilk şampiyonluğunu kazanmak için elinden gelenin en iyisini yapacağını vurguladı. Bu sezon Rosberg ve Hamilton, 9’ar yarış birinciliği kazandı. Rosberg 8 kez pole pozisyonunun sahibi olurken, Hamilton 11 kez yarışa ilk sırada başladı.

İki pilot arasındaki puan farkının altında ise Hamilton'ın yaşadığı motor problemleri yatıyor. Rosberg sezon boyunca hiç motor problemi yaşamadı. Hamilton ise lider götürdüğü Malezya Grand Prix’sini motor arızası nedeniyle tamamlayamadı. Çin ve Rusya'da da yine motordan kaynaklanan sorunlar nedeniyle geride kaldı.