Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Geçen sezon Formula 1'de kariyerinin ilk şampiyonluğuna ulaşan Rosberg, emeklilik kararıyla birlikte 2 yılda kazanacağı 50 milyon Eurodan da vazgeçti.
Formula 1'in son dünya şampiyonu Alman pilot Nico Rosberg, emekli olmasıyla birlikte büyük bir geliri de elinin tersiyle itti.

2016 Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın son mücadelesi Abu Dabi Grand Prix'sini 2. sırada bitirerek Mercedes'ten takım arkadaşı Lewis Hamilton'ın 5 puan önünde kariyerinin ilk şampiyonluğuna ulaşan Rosberg, emeklilik kararıyla birlikte 50 milyon euroluk (Yaklaşık 183 milyon lira) gelirinden vazgeçti.
Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

ÇOCUKLUK HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ
Formula 1 kariyerine 2006'da Williams takımında adım atan Mercedes'in Alman pilotu Nico Rosberg, şampiyonada mutlu sona ulaşan 33. isim olarak dikkat çekti.

Michael Schumacher (7 şampiyonluk) ve Sebastian Vettel'den (4) sonra birinciliği göğüsleyen 3. Alman sürücü olarak Formula 1 tarihine adını yazdıran Rosberg, şampiyonluğundan 5 gün sonra emekliliğini açıklayarak büyük bir sürprize neden oldu.

EMEKLİLİĞİN MALİYETİ 50 MİLYON EURO
3 sezon boyunca Formula 1 efsanesi Michael Schumacher ile takım arkadaşlığı yapan Rosberg, Alman basınında çıkan haberlere göre yılda yaklaşık 21 milyon euro kazanıyordu.

Şampiyon olmadan önce 2 yıl daha Mercedes ekibi ile sözleşme imzalayan Alman pilot, eğer emekli olmasaydı sponsorlarla birlikte yıllık 25 milyon Euro kazanacaktı. Rosberg pistlere veda etmesiyle 2 yılda kazanacağı 50 milyon Euro'dan da mahrum kaldı.

ROSBERG'İN YENİ HAYATI
Kariyerinin zirvesinde pistlere veda eden Rosberg, Mercedes'in elçisi olup para kazanmaya devam edebilir. Röportajlarında bunun ipuçlarını veren Alman pilot, çeşitli organizasyonlarda sürüşlere katılıp, deneyimleri ile ilgili vereceği konferanslardan yıllık 1 milyon dolar kazanabilir.

Rosberg'in, otomotiv teknolojisindeki birikimi, iletişimi ve ana dili Almanca dışında İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolcayı çok iyi konuşabiliyor.