Beğeni Ağacı4Beğeniler
 • 3 Post By Byzentium
 • 1 Post By SuR

Konu:Araç muaynesi için gerekenler.

 1. #1
  Bölüm Moderatörü
  HeiHachii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  15 Ağustos 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  118
  Mesajlar 
  708
  Beğenme 
  450
  Beğenilme 
  416
  Konum
   

  Standart Araç muaynesi için gerekenler.


  ARAÇ MUAYENE ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER

  Zorunlu Belgeler:
  Ruhsat: Trafik tescil Belgesidir.
  Fenni Muayene İzin Belgesi: Vergi dairesi veya bürolarından alınan ve aracın vergi borcu, trafik cezası ve OGS geçiş borcu olmadığını belirten belgedir.(Araç satış ve devirlerinde alınan ‘İlişik Kesme Belgesi’ ile işlem yaptırılamaz.)
  Trafik Sigortası: Zorunu Karayolları Mali Sorumluluk yürürlülük poliçesidir. (İnsan taşımada kullanılmayan römorklar, kendilerini çeken motorlu aracın sigortasına dahildir.Bunlar için ayrıca poliçe talep edilmez.)

  Bu belgelerin eksikliğinin araç muayenesine başlamada engel oluşturduğunun bilinmesi önemle dikkate alınmalıdır.
  LPG veya CNG takılı araçlar için:
  Gaz Sızdırmazlık Raporu: Bu tip araçlar için önceden alınması gereken rapordur. LPG/CNG Ruhsatı ‘Gaz Sızdırmazlık Raporu ‘ yerine kullanılamamaktadır.

  Tadilat sonrası muayenesi yapılacak araçlar için ek olarak; Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları.
  ARAÇ MUAYENESİNDE ARAÇTA KONTROL EDİLEN EKİPMANLAR

  Tüm Araçlar için:
  İlkyardım çantası: Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda en az 1 adet.
  Üçgen Reflektör: Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm araçlarda iki adet.
  Yangın söndürme Cihazı: Sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişiklik gösterir.
  Stepne: Motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç tüm araçlar ile tarım orman römorkları da dahil olmak üzere tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda bulundurulacaktır.
  Araç Sınıfına göre ek diğer Ekipmanlar:
  Taksi otomobiller: Her zaman kullanılır durumda taksimetre.
  Kamyon ve çekiciler: 1 adet Engel işareti. (E veya e onaylı)
  Otobüsler: 1 adet Engel işareti. (E veya e onaylı); pencere halindeki güvenlik çıkışlarının her birinin yanında en az bir adet kırma çekici
  Traktörler: Flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli, uyarı lambası.
  Şehirlerarası yük veya yolcu nakliyatı yapan otobüs, kamyon ve çekiciler: Her zaman kullanılır durumda takograf.
  Römorklar (traktör römorkları dahil) ve kamyonlar: Uygun boyutlarda ve yeterli sayıda arka işaret levhası. (E veya e onaylı)
  Traktör römorkları: Azami hızı saatte 30 km’nin altında olanlarda 1 adet adet üçgen şeklinde arka işaret levhası. (E veya e onaylı)
  Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre yetki belgesi almış yolcu taşımacılığında kullanılan araçlar: Her 10 koltuk için en az 1 adet boyun korsesi.
  Motosikletler ve motorlu bisikletler: Kask ve koruyucu gözlük
  *Araç muayenesinin sağlıklı gerçekleştirilebilmesi için muayeneye gelmeden önce aracın dış, alt ve motor havuzunun temizliğinin yapılmış olması ve tehlikeli madde taşıyan araçların boş olmasının sağlanması önemle dikkate alınmalıdır.

  ARAÇ MUAYENESİ SIRASINDA ARAÇLARDA KONTROL EDİLEN NOKTALAR

  Araç muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik hükümlerince araçlarda aşağıda belirtilen aksam, sistem veya parçaların zorunlu kontrolleri yapılır. Araç tanıtım numaralarının şasi ve motor numarası ile tescil plakasının; aracın Trafik ve Tescil Belgelerinde belirtilenler ile aynı olması gerekmektedir.
  1. Fren sistemi.
  2. Direksiyon ve Direksiyon simidi.
  3. Görüş özellikleri.
  4. Lambalar, yansıtıcılar ve elektrik teçhizatı.
  5. Dingiller, tekerlekler, lastikler, süspansiyon.
  6. Şasi ve şasi bağlantıları.
  7. Zorunlu ekipmanlar.
  8. Gürültü kirliliği ve seviyesinin kontrolü.
  9. Yolcu taşıyan araçlar için ilave kontroller.
  10. Araç tanımları; Trafikte seyreden araçların üzerinde taşıdıkları plaka, tanıtım numaraları.

  ARAÇ MUAYENE PERİYODLARI
  Hususi otomobiller ve bunların her türlü römorkları;
  İlk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir.
  Resmi otomobiller ile bunların her türlü römorkları;
  İlk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir.
  Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları;
  İlk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir.
  İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları;
  İlk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir.
  Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları;
  İlk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir.
  ÖNEMLİ TAVSİYELER
  Muayene sonucuna göre "Ağır kusurlu veya Emniyetsiz" olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmaz.Bu araçlar muayene tekrarlarını 1 ay içerisinde aynı muayene istasyonunda yeniden ücret ödemeden yaptırabilmektedirler.Muayene tekrarı yapılmış olan veya 1 aylık süre içinde muayene tekrarına gelmeyen araçların muayene ücreti tam olarak alınmaktadır.
  Araç muayene ücretleri nakit olarak tahsil edilmektedir.
  2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesi uyarınca muayenesi geçirilen araçlardan, gecikilen her ay için %5 fazlası muayene ücreti tahsil edilir.
  Özel muayene (tadilat sonrası muayene ve zorunlu muayene) ücretleri araç sınıfına göre belirlenir.
  Yukarıdaki fiyatlara KDV dahildir.
  ENGEL TEŞKİL EDEN DURUMLAR:
  Muayene öncesinde aşağıdaki durumların tespit edilmesi halinde, muayene hizmeti verilmez.
  Zorunlu belgelerin eksik olması.
  Araçta tehlikeli düzeyde yakıt kaçağı veya gaz kaçağının tespiti.
  Araçların izin verilen azami yükseklik sınırını aşması.
  Muayene öncesi araçların park alanında arızalanarak çalışmaması.

  ARAÇ MUAYNE SIRASINDA YAPILMASI GEREKENLER;

  Araç muayenesine aracı ruhsatta yazan sahibinin getirmesi zorunluluğu olmamakla beraber; aracı muayeneye getiren kişi muayene sonrasında teslim alabilmektedir.

  1. Zorunlu belge ve ekipmanlarınızı son kez kontrol ediniz.

  2. Müşteri kabul alanına gidiniz.

  3. Numaratör bulunan istasyonlarda sıra numarası alarak görevlinin çağırmasını bekleyiniz. Numaratör olmayan istasyonlarda sıraya girerek bekleyiniz. Sıranız geldiğinde görevliye evraklarınızı teslim ediniz.

  4. Ödeme işleminizi nakit olarak yapınız.

  5. Görevli tarafından çağrılmayı bekleyiniz. Sıranız geldiğinde aracınızı park sahasından muayene alanına getiriniz.

  6. İstasyonda sıranızın bulunduğu kanal üzerinde aracınızı muayene uzmanına teslim ediniz.

  7. Muayene uzmanı tarafından çağırıldığınızda muayenesi tamamlanmış aracınızı görevliden teslim alınız.
  KONTROLÜ YAPILAN NOKTALAR

  TÜVTURK’te araç muayenesi, elle tutulabilen gözle görülebilen ve ulaşılabilen aksamların muayene edilmesiyle gerçekleşir. Kapalı kutular içinde veya kaplamalar altında ulaşılamayan aksamlar kontrol edilmez. Gerekirse bu aksamların fonksiyon kontrolü yapılır.

  1-Fren Tertibatı: Araç muayenesi ana başlıklarından biri olan ve ilk sırada yer alan fren tertibatının test edilmesi; trafikte seyreden her türlü araç ve yayalar için hayati önem taşır. Fren tertibatının periyodik aralıklarda kontrol edilmesi ve aşınan parçaların değiştirilmesi gerekir. Araç muayenesi açısından değerlendirildiği zaman önde fren pedalından başlayarak; mekanik, hareketli, sürtünen ve esneyen her
  aksam elle veya gözle kontrol edilir. İlgili mevzuat ve yönetmelikler çerçevesinde, fren test cihazı ile aynı aks üzerinde bulunan tekerleklerin fren kuvveti sapma yüzdesi ile toplam araç ağırlığına göre fren verim yüzdesi hesaplanır.

  2-Direksiyon Sistemi: Araçların yol ve seyir kontrolüyle istenilen yöne yönlendirmesini sağlayan direksiyon sisteminin kontrollerinde; direksiyon simidinden başlayarak sırasıyla; direksiyon mili, direksiyon kutusu ve bağlantı elemanlarıyla sistemi tekerleklere bağlayan direksiyon rot kollarının boşluk ve sağlamlıkları; elle, gözle ve boşluk test cihazlarıyla kapsamlı olarak kontrolden geçirilir.

  3-Görüş Şartları: Temiz ve yeterli görüş, araç kullanıcıları için maksimum yol ve sürüş güvenliği sağlar. Bu sebeple aracın tüm dış camları, cam yıkama tertibatları, cam silecekleri, iç ve dış görüş aynaları titizlikle kontrol edilir.

  4-Aydınlatma Sistemi: Araçların gece ve kötü yol şartlarında güvenle seyredebilmeleri için aydınlatma sistemlerinin faal olması ve ayarlarının trafikte seyreden diğer araç sürücülerini rahatsız etmeyecek şekilde yapılmış olması gerekmektedir. Bu sebeple tüm iç-dış aydınlatma, fren, gösterge, sinyal, geri vites, plaka ve sınır lambaları titizlikle kontrol edilir. Uzun-kısa ve sis farlarının yükseklik ayarları cihazlar vasıtasıyla test edilir.

  5-Aks, Jant, Lastik ve Süspansiyon Sistemi: Araçların yol tutuşunda ve güvenli seyrinde yürüyen aksam ve süspansiyon elemanları özel bir göreve sahiptir. Yay, amortisör gibi süspansiyon elemanlarının, aracın jant, aks ve lastikleriyle tam uyumlu çalışması sürüş güvenliği açısından son derece önemlidir.

  6-Şase ve Şase Bağlantı Parçaları: Araç gövdesinin sağlamlığı hem sürüş anında hem de olası bir kaza durumunda yolcular açısından büyük öneme sahiptir. Bunun yanında şaseye bağlanmış bir çok parçanın da sağlam ve çalışır durumda olması gerekmektedir. Bunlar; sürücü kabini ve araç gövdesi, bağlantıları, merdiven basamakları, koltuklar, alt taban, egzoz boruları, susturucular, yakıt tankı ve boruları, stepne ve taşıyıcısı, kapılar ve kapı kilitleri, yan ilave korumalar, çekici römork ve treyler çeki kaplini ile kaplin mekanizmalarının kontrolünü kapsar.

  7-Diğer Donanımlar: Pasif güvenlik sistemlerinin en önemlilerinden biri emniyet kemeridir. Bir kaza esnasında emniyet kemeri takılı olan yolcunun diğer yolculara göre hayatta kalma şansı her zaman daha yüksektir. Bu sebeple ön ve arka emniyet kemerleri ve kilit karşılıklarının fonksiyonelliği kontrol edilir. Bunların yanısıra yangın söndürme tüpü, üçgen ikaz reflektörü ve ilk yardım çantası da kontrol edilir.

  8-Gürültü Kirliliği: Trafikteki araçların oluşturduğu çevresel gürültüler insan sağlığı açısından son derece zararlıdır. Bu sebeple İstasyonlarda gürültü seviyesi kontrolleri gerçekleştirilecektir.

  9-Yolcu Taşıyan Araçlar İçin: Toplu taşıma araçlarına yönelik olarak; koltuk düzenleri, iç aydınlatma lambaları, ısıtma sistemleri ve havalandırma sistemlerinin seyahat eden yolcuların gereksinimlerini karşılayacak şekilde olup olmadığı kontrol edilir.

  10-Araç Tanımları: Trafikte seyreden araçların üzerinde taşıdıkları plaka, tanıtım numaraları ile ruhsat üzerindeki tescil ve trafik bilgileri birebir aynı olmak zorundadır.

  ARAÇ MUAYENE SONRASINDA VERİLEN RAPORLAR:
  Muayene bitiminde muayene raporu, araç muayene uzmanından alınmaktadır.
  Araç muayene periyodlarına uymak güvenlik açısından önemlidir.
  Muayene raporları sonucunda araçlar, "Kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu yada Emniyetsiz" olarak değerlendirilirler.
  KUSURSUZ ARAÇ MUAYENE RAPORU:
  Muayene edilen araçta herhangi bir eksikliğin bulunmaması halidir.
  Aracın ön plakasına geçerlilik süresini belirleyen etiket yapıştırılır.
  Trafik belgesi onaylanır, hologram yapıştırılır ve bir sonraki muayene tarihi yazılır.
  Yetkili kişi tarafından onaylanmış detaylı bir muayene raporu verilir.
  Muayene raporu bir sonraki muayeneye kadar saklanır.
  Bir sonraki muayeneye raporla gelinmesi gerekmektedir.
  HAFİF KUSURLU ARAÇ MUAYENE RAPORU:
  Aracın yapılan muayenesi sonrasında, yeniden muayenesine gerek duyulmayan bir eksikliğinin bulunması halidir.
  Aracın ön plakasına geçerlilik süresini belirleyen etiket yapıştırılır.
  Trafik belgesi onaylanır, hologram yapıştırılır ve bir sonraki muayene tarihi yazılır.
  Yetkili kişi tarafından onaylanmış detaylı bir muayene raporu verilir.
  Muayene raporu bir sonraki muayeneye kadar saklanır.
  Bir sonraki muayeneye raporla gelinmesi gerekmektedir.
  AĞIR KUSURLU ARAÇ MUAYENE RAPORU:
  Aracın muayenesi sonucunda tamirine ihtiyaç duyulacak şekilde eksiklikler tespit edilmesi halidir.
  Aracın muayene raporuna geçici kusurlu araç etiketi yapıştırılır.
  Muayene raporu onaylanmaz ve bu araçlar için muayene tekrarı, 1 ay içerisinde aynı istasyonda ücretsiz yaptırılabilir.
  Muayene tekrarı yapılmış olan veya 1 aylık süre içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır.
  Bir sonraki muayeneye raporla gelinmesi gerekmektedir.
  Eksiklikler giderilmediğinde muayene tamamlanmış sayılmaz.
  EMNİYETSİZ ARAÇ MUAYENE RAPORU:
  Aracın can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlikeli olacak derecede kusurlarının ve eksikliklerinin tespiti halidir.
  Aracın durumu en yakın Trafik Zabıtasına bildirilir.
  Aracın Emniyetsiz olduğuna dair rapor verilir.
  Muayene raporu onaylanmaz.
  Muayene raporu onaylanmaz ve bu araçlar için muayene tekrarı, 1 ay içerisinde aynı istasyonda ücretsiz yaptırılabilir.
  Muayene tekrarı yapılmış olan veya 1 aylık süre içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır.
  Bir sonraki muayeneye raporla gelinmesi gerekmektedir.
  Eksiklikler giderilmediğinde muayene tamamlanmış sayılmaz.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


 2. #2
  General
  Byzentium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  24 Ocak 2015
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  44
  Mesajlar 
  170
  Beğenme 
  23
  Beğenilme 
  21
  Konum
   

  Standart

  bukadar uzun yazmışsın ama hiçte senin anlattığın gibi olmuyo gidiyosun oraya bi tanıdık buluyosun mühürü yeniliyo bakıyosun işine
  SuR, HeiHachii and Zeus___RA like this.
  Gökhan Uyar


 3. #3
  SuR
  SuR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  General Lord
  SuR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  28 Nisan 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  217
  Mesajlar 
  2,453
  Beğenme 
  898
  Beğenilme 
  960
  Konum
   

  Standart

  Otomobillerde kısaca :
  İlkyardım set
  Yangın Tüpü Lastikler iyi olsun
  elektrik aksamı far sinyal vb çalışsın
  geçersin.
  HeiHachii bunu beğendi.
  Ölümün olduğu bu dünyada hiç bir şey önemli değildir aslında.

 4. #4
  Bölüm Moderatörü
  HeiHachii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  15 Ağustos 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  118
  Mesajlar 
  708
  Beğenme 
  450
  Beğenilme 
  416
  Konum
   

  Standart

  Alıntı Byzentium Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bukadar uzun yazmışsın ama hiçte senin anlattığın gibi olmuyo gidiyosun oraya bi tanıdık buluyosun mühürü yeniliyo bakıyosun işine
  Tebessüm ettim
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş