Beğeni Ağacı9Beğeniler

Konu:Yerli Otomobil..

 1. #1
  General Lord
  _DarkBlue_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  11 Aralık 2013
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  228
  Mesajlar 
  1,915
  Beğenme 
  835
  Beğenilme 
  807
  Konum
  hong kong  

  Standart Yerli Otomobil..

  7 ülkenin deniz kuvvetlerinde görev yapan hücum botları tasarladıktan sonra, bir kazada hayatını kaybeden Kaan Onuk'un otomobil hayali de gerçek oluyor. İlk çizimini Kaan'ın yaptığı Sazan adlı spor otomobili Tuzla'daki hücumbot tersanesinde geliştiren babası Dr. Ekber Onuk, yüzde yüz Türk tasarımı aracı seri üretime geçiriyor.

  7 ülkenin deniz kuvvetle-rinde görev yapan hücumbotları tasarladıktan sonra trafik kazasında hayatını kaybeden Kaan Onuk'un bir hayali daha gerçek oluyor. Kaan'ın ilk çizimini yaptığı 'Sazan' adlı Otomobili Tuzla'daki hücumbot tersanesinde geliştiren babası Dr. Ekber Onuk, S 56 adlı tamamen Türk tasarımı otomobili seri üretime geçiriyor. Efsane yerli otomobil Anadol'un tasarım ekibinde görev yapan Dr. Onuk, "Hem benim hem Kaan'ın hayali S 56 ile hayata geçiyor."


  Dünyanın tamamı fiberglas gövdeye sahip ilk 4 kapılı sedan otomobili olarak tarihe geçen Anadol'un tasarım ekibinde görev yapan Dr. Ekber Onuk şimdiler de tamamen Türk tasarımı spor bir otomobili seri üretmeye hazırlanıyor. Türkiye'nin dışında Gürcistan, Malezya, Pakistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan ve Mısır karasularında askeri amaçla kullanılan toplam 126 tane Kaan sınıfı hücumbot üreterek büyük başarı sağlayan Dr. Ekber Onuk, hayalini kurduğu özgün tasarımlı Türk spor otomobilinin seri üretimi için eski çalışanı olduğu Ford markasıyla anlaştı.


  Anadol'dan Sazan'a


  Uçak mühendisi Dr. Onuk, 1970'lerde ilk yerli seri üretim otomobil Anadol'un devrim yaratan satışlarının arkasındaki ekipte görevliydi. Onuk, Anadol STC-16'nın da ekip şefiydi. Türkiye'nin ilk spor otomobili Anadol STC-16'nın çok sevilmesini sağlayan Dr. Ekber Onuk, tamamen özgün Türk tasarımı bir spor otomobil hayali kurdu. Dr. Onuk'a, yine uçak mühendisi oğlu Kaan'da destek verdi. Başarılı bir otomobil yarışçısı da olan Kaan Onuk, 1994'te 'Sazan' adını verdiği spor otomobili çizdi. Saint Joseph Lisesi'nde Sazan lakabıyla tanınan Kaan, böylece özgün Türk spor arabasının da isim babası oldu. 1996'da Kaan'ın talihsiz bir kazada hayatını kaybetmesinin ardından babası Ekber Onuk, çalışmaları sürdürdü.

  Oğlunun anısına

  2000'lerde çalışmaları hızlandıran eski dostu Eralp Noyan ve Gökhan Akış, Kasım 2009'da spor otomobil Sazan'ı ortaya çıkardı. İlk bakışta Porsche 918'e çok benzeyen Sazan, Onuk Tersanesi'nde üretilen ilk otomobil oldu.

  Bu sırada yine özgün tasarımlı S 56, E 56 ve Sazan'ın spor versiyonu Sazan LM'de ortaya çıkartıldı. Yarış arabası olarak tasarlanan Sazan LM'nin seri üretimi planlanmadı. E 56 ise elektrikli otomobil olarak tasarlandı ve üretime geçilmedi.

  Karbon elyaftan

  Fakat S 56 sürekli geliştirildi ve Mayıs 2015'te tamamlandı. S 56'nın seri üretimi için görüşmelerini sürdüren Dr. Ekber Onuk eski çalışanı olduğu Ford (OTOSAN) ile anlaşma sağladı. Ford, S 56'ya motor takarak Türkiye ve ABD pazarına sunmaya karar verdi. S 56 182 beygir gücünde 1600 cc'lik Ford Ecobust motoru ile Türkiye'de ve 255 beygir gücünde 2252 CC'lik motoruyla ABD için üretilmesine karar verildi. Karbon elyaftan üretilen S 56'nın Türkiye için 30, ABD için 20 tane üretileceğini belirten Dr. Ekber Onuk, Türk Standartları Enstitüsü ve Sanayi Bakanlığı'na başvurduklarını söyledi.

  Dr. Ekber Onuk, "Türkiye ciddi bir otomobil üreticisi. Ama kendi markası konusunda biraz geç kaldı. Halkımızın beklediği bir Türk markası olarak piyasaya çıkamayız ama gururla ülkemizi temsil edebilecek kalitede bir araç ürettiğimizi düşünüyoruz. Kaan'ın çizdiği Sazan bizim çıkış noktamız. Spor otomobil S 56, özgün bir Türk tasarımı. Kaan'ın çizdiği hücumbotların adından hayalini kurduğu Türk spor otomobil de hayata geçiyor" dedi.


  El yazısı marka oldu-SAZAN

  Babası gibi uçak mühendisi olan Kaan Onuk, St Joseph Fransız Erkek Lisesi'ni matematik birincisi olarak bitirdi. Fransa'daki Universite Paul Sabatier'e kabul edilen ilk Türk öğrenci olarak 2 yıl uzay ve uçak teknolojisi eğitimi alan Kaan Onuk, İTÜ Uzay ve Uçak Mühendisliği Fakültesi'ne geçti. İyi bir otomobil yarışçısı da olan Kaan Onuk, 22 yaşındayken Sazan adlı otomobili ve değişen askeri dengeleri öngörerek hızlı ve etkin hücumbotları tasarladı. 1996'da trafik kazasında yaşamını yitiren Kaan Onuk'un el yazısıyla yazdığı Sazan markasının da sembolü oldu.
  .
  Bor İle Çalışan Yerli Üretim Otomobil
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------  Dünya bor rezervlerinin yüzde 70'inden fazlasına sahip olan Türkiye'de borla çalışan otomobilin test edilmesi yerli otonun üretiminin tartışıldığı bugünlerde heyecana neden oldu.
  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü bünyesinde yürütülen proje kapsamında Sodyum Borhidrürlü Yakıt Pilli aracı test etti.

  Sodyum Borhidrür Yakıt Pilli Araç projesi 2009 yılı aralık ayında Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) desteğiyle TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nde (MAM) başladı. Proje kapsamında araç üzerine entegre borhidrürden hidrojen üreten sistem geliştirildi ve yine araç üzerinde bulunan yakıt piline beslenerek aracı sürmek için gerekli enerji üretildi.

  Borla çalışan araca ilişkin sorularını yanıtlayan Ergün, Türkiye'nin 2023 vizyonu çerçevesindeki en önemli hedeflerinden birinin, küresel çapta markalar oluşturmak olduğuna işaret etti.

  Ergün, bu hedef doğrultusunda Bakanlık olarak otomotiv sektörüne yönelik çalışmaların başında, yerli bir otomobil markası oluşturmak geldiğini hatırlatarak, içten yanmalı motor teknolojileriyle birlikte, yeni nesil teknolojilere, bu alandaki çalışmalara da ayrı bir önem verdiklerini söyledi.


  Bugün dünyada otomotiv sektöründe mevcut teknolojilerin yanı sıra elektrikli ve hibrit elektrikli araçlar gibi yeni nesil teknolojilerde de yoğun çalışmalar yapıldığını vurgulayan Ergün, Bakanlık olarak dünyadaki gelişmelere paralel olarak, elektrikli ve hibrit elektrikli araçlar gibi, alternatif yakıt teknolojileri kullanan araçlar konusundaki çalışmalara önemli destekler verdiklerini ifade etti.

  Bakan Ergün, hammaddesi bor olan yakıt pilleriyle çalışan araçlar konusunda Türkiye'de önemli çalışmalar yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:


  ''Dünya bor rezervinin yüzde 70'inin ülkemizde bulunması bu alandaki çalışmalarımıza ayrı bir anlam katmaktadır. Niçin ülkemizdeki bor hammadde potansiyelimizi kullanmayalım? Yapılan araştırma ve geliştirme faaliyetleri, cam, seramik, tarım ve çimento gibi sektörlerde başarıyla kullanılan bor elementinin, otomotiv sanayisinde de etkili bir biçimde kullanılabileceğini gösteriyor.

  Günümüz elektrikli araçlarda lityum iyon piller kullanılıyor. Ancak bu piller araç içerisinde fazla yer kaplıyor ve hacmine göre düşük verimde enerji sağlıyor. Yapılan araştırmalar bor kullanılan yakıt pillerinin mevcut pillere nazaran birçok avantajı olduğunu gösteriyor. Bor içerikli pillerdeki verimliliğin oldukça yüksek değerlerde olması, elektrik üretim sürecinde hareketli hiçbir parça bulunmaması nedeniyle gayet sessiz çalışması, düşük hacimli ve uzun ömürlü olması ve motorlardaki gaz emisyonlarının da oldukça düşük olması diğer pillere göre bor yakıtlı pillerin önemli avantajları arasındadır.''

  ''TSK'nın araçlarında da kullanılabilir''
  Bu çerçevede, bor içerikli yakıt pilleri geliştirilmesi amacıyla, TÜBİTAK ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü bünyesinde bir proje yürütüldüğüne işaret eden Ergün, söz konusu proje çalışmaları sonucu yapılan testlerde gayet olumlu ve güzel sonuçlar alındığını bildirdi.

  Bakan Ergün, kendisinin de bor içerikli pil ile çalışan otomobille yaptığı test sürüşünde aracın performansından oldukça memnun kaldığını ifade ederek, şunları söyledi:

  ''Bor içerikli bu yakıt pilleri, farklı bir alternatif olarak karşımızda duruyor. Yerli otomobil üretimi için girişimde bulunacakların üretim aşamasında bu konuya yönelik de ARGE çalışmaları yapmaları gerekiyor. Geliştirilecek bu piller sadece otomotiv sanayinde değil, savunma sanayinde de kullanılabilir. Özellikle, Türk Silahlı Kuvvetlerinin arazide kullandıkları ağır bataryalar yerine daha hafif ve daha fazla enerji veren bu pillerin kullanılması mümkündür.

  Bu alana yönelik yapılan tüm çalışmalardan amacımız Türkiye'yi, teknolojiyi takip eden değil, belirleyen bir ülke haline getirmektir. Kendi potansiyelimizi açığa çıkaracak bu tür yenilikçi projeler, bizim için son derece değerlidir, anlamlıdır. Bakanlık olarak her zaman teknolojik gelişmenin, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin ve de yüksek katma değer oluşturan projelerin destekçisi olduğumuzu da hatırlatmak istiyorum.''

  Sodyum Borhidrür Yakıt Pilli Araç
  Araca ilişkin verilen bilgiye göre, proje kapsamında araca uygun yakıt depolama, gaz yıkama, hidrojen üretim reaktörünün tasarımı ve üretim katalizörlerinin sentezi yapıldı. Üretilen katalizör proje kapsamında özel olarak sentezlendi. Başlangıç anından itibaren 3 dakika içinde tam kapasitede gaz üretimine başlayan sistemde, üretilen gaz 3 kW'lık yakıt pilini sürekli olarak çalıştırabilmekte. 3 kW'lık yakıt pili sistemi proje kapsamında özel olarak tasarlandı.

  Tamamen yerli yapım olarak gerçekleştirilen araç içerisinde 20 beygirlik elektrik motoru bulunuyor. Proje için özel olarak yaptırılan tamamen yerli motor ile aracın maksimum hızı 80 km/saat ve menzili 100 km olarak ölçüldü. Araç 1 kilogram borhidrür ile 35 kilometre yol gidebiliyor.

  885 milyon tonluk kaynak
  Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) verilerine göre, dünya rezervinin yüzde 70'inden fazlasına sahip olan Türkiye'de yaklaşık 900 milyon ton bor rezervi tespit edildi.

  Tarım, ahşap, selülozik izolasyon, çimento, yakıt, enerji alanında kullanımı için 101'i tamamlanmış, 43'ü devam eden, 24'ü değerlendirme ve 1'i onaylanıp sözleşme aşamasında olan projeyle birlikte toplam 334 çalışma bulunan borla ilgili en son ''Doğrudan Sodyum Bor Hidrürlü Yakıt Pili Üretimi ve Entegrasyonu''yla ilgili Türk patent Enstitüsü'nden patent de alındı.

  Dünyada bilinen bor rezervlerinin ülkelere göre dağılımı ise şöyle:

  Ülke Toplam Rezerv (Bin ton)

  Türkiye 885.000

  ABD 80.000

  Rusya 35.000

  Çin 47.000

  Arjantin 9.000

  Bolivya 19.000

  Şili 41.000

  Peru 22.000

  Kazakistan 102.000

  İran 1.000

  Toplam 1.241.000
  Konu _DarkBlue_ tarafından (29.Temmuz.2015 Saat 14:28 ) değiştirilmiştir.
  TatankaIyotanka bunu beğendi.


  _AantiqaA_
  INeedYoul


 2. #2
  General Lord
  İhsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  30 Nisan 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  74
  Mesajlar 
  1,109
  Beğenme 
  1305
  Beğenilme 
  1322
  Konum
   

  Standart

  İnşallah sonları Vecihi gibi olmaz. Helal olsun.
  TatankaIyotanka ve B_adar bunu beğendi.
  ________________________________

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  H4N44

 3. #3
  General Lord
  Cengo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  18 Mart 2013
  Konular 
  222
  Mesajlar 
  3,350
  Beğenme 
  4323
  Beğenilme 
  3041
  Konum
  Antalya/Serik  

  Standart

  Su ile çalışan araba yapan adamı öldürdükleri gibi eğer emperyalizmin önüne taş koyacak birley tasarlanırsa Türkiye'de eminim ki buna geçit vermezler. Zira Türkiye'de hiç bir başarı cezasız kalmaz.
  TatankaIyotanka ve B_adar bunu beğendi.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

 4. #4
  Yrd.Yönetici
  Asgard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  14 Nisan 2014
  Favori Oyun  
  aSro-bSro-cSro
  Silkroad Yetkilisi  
  [GM]Asgard
  Konular 
  763
  Mesajlar 
  19,968
  Beğenme 
  520
  Beğenilme 
  8355
  Konum
   

  Standart

  Önden Porsche arkadan Lotus misali , güzel bir tasarım , sonu hayırlı olur inşallah .
  TatankaIyotanka ve B_adar bunu beğendi.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... - Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... - Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Genel Bilgiler: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  - Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... - Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

 5. #5
  General Lord
  Loss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  15 Şubat 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  406
  Mesajlar 
  2,486
  Beğenme 
  637
  Beğenilme 
  607
  Konum
  BSilkroad  

  Standart

  Gurur verici, geç bile kalındı, sizlerin düşüncelerine de katılıyorum izin verilmedi ki yapılsın daha önceden. Bu ülkede insanlar bir şeyler yapmaktan korkuyor maalesef bunun sebebi de önceki oynanan oyunlar. Yakıtı nedir acaba onu merak ettim.
  TatankaIyotanka bunu beğendi.
  Mükemmel olan İslamiyettir, Müslümanlar değil.

 6. #6
  General Lord
  Floydian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  10 Ocak 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  101
  Mesajlar 
  3,053
  Beğenme 
  591
  Beğenilme 
  1588
  Konum
   

  Standart

  Umarım ensesi kalın ilkokul mezunu amelelikten çıkma para ağası bi müteahhit yüzbinlerce tl verip aracın tek ve özel olarak kendinde olması için satın alıp geçilecek olan seri üretimini durdurmaz Allah hayırlısını nasip etsin. Türk yapımı seri üretimine geçilerek üretilecek olan bu aracı yollarımızda görmek hepimiz için gurur kaynağı olacaktır.
  TatankaIyotanka bunu beğendi.
  __________________
  __________________


  DURUCAN🔱


  Floydian


  __DeHSeT__ Rulezz †

 7. #7
  General Lord
  _DarkBlue_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  11 Aralık 2013
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  228
  Mesajlar 
  1,915
  Beğenme 
  835
  Beğenilme 
  807
  Konum
  hong kong  

  Standart

  Alıntı Asgard Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Önden Porsche arkadan Lotus misali , güzel bir tasarım , sonu hayırlı olur inşallah .
  Sizinle aynı düşünceye sahip oldum ilk baktığımda


  _AantiqaA_
  INeedYoul

 8. #8
  General Lord
  _DarkBlue_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  11 Aralık 2013
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  228
  Mesajlar 
  1,915
  Beğenme 
  835
  Beğenilme 
  807
  Konum
  hong kong  

  Standart

  Alıntı Loss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Gurur verici, geç bile kalındı, sizlerin düşüncelerine de katılıyorum izin verilmedi ki yapılsın daha önceden. Bu ülkede insanlar bir şeyler yapmaktan korkuyor maalesef bunun sebebi de önceki oynanan oyunlar. Yakıtı nedir acaba onu merak ettim.
  Yakıtı hakkında kesin bilgi sahip değilim aracın motorunu nissan ve renaultun ortaklaşa geliştirtiği 3.8litre v6 biturbo motor bulunmaktadır yaklaşık 490 beygir gücünde 6 vites olarak tasarlanmış


  _AantiqaA_
  INeedYoul

 9. #9
  General Lord
  _DarkBlue_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  11 Aralık 2013
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  228
  Mesajlar 
  1,915
  Beğenme 
  835
  Beğenilme 
  807
  Konum
  hong kong  

  Standart

  Alıntı ideaLisT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Umarım ensesi kalın ilkokul mezunu amelelikten çıkma para ağası bi müteahhit yüzbinlerce tl verip aracın tek ve özel olarak kendinde olması için satın alıp geçilecek olan seri üretimini durdurmaz Allah hayırlısını nasip etsin. Türk yapımı seri üretimine geçilerek üretilecek olan bu aracı yollarımızda görmek hepimiz için gurur kaynağı olacaktır.
  Yıllık maximum 10 tane üretilecekmiş


  _AantiqaA_
  INeedYoul

 10. #10
  General Lord
  Loss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  15 Şubat 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  406
  Mesajlar 
  2,486
  Beğenme 
  637
  Beğenilme 
  607
  Konum
  BSilkroad  

  Standart

  Bor ile çalışan 600 farklı patenti proje olduğu söyleniyor. Bu projelerin gerçekleştirileceği hakında bir bilginiz varmı acaba yada nekadar doğru bu haber !
  Mükemmel olan İslamiyettir, Müslümanlar değil.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş