Plaka Çıkarma İşlemleri Nelerdir?


Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


Plakalar standart plakalar ve özel plakalar olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadır. Üzerinde araç sahibinin adı soyadı ya da şirket ve kurum adı gibi simgeler bulunduran plakalar özel plaka diye sınıflandırılır ve bu tür plakalar trafik tescil şubelerine müracaat edilip ve gerekli işlemler sonucunda alınabilmektedir. Bu özel plakalar için ise diğer plakalardan farklı olarak her yıl belli bir oranda vergi ödeme zorunluluğu vardır.

Özel plaka nedir diyenler için bir örnek verelim;


Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


Tüm plaka çıkarma işlemleri için öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü trafik şubelerine müracaat etmeniz gerekmektedir. Plaka çıkarma işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde yapmak için EGM’nin online internet sitesinden randevu alarak şubede sıra beklemeden yapabilirsiniz. Ardından bazı belgelerin de önceden hazırlanıp beraberinde getirilmesi gerekiyor. Bunlar; nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı, trafik tescil belgesi, zorunlu trafik sigortasının fotokopisi ve tescil dosyasıdır. Bu evraklar ile trafik şube müdürlüklerine gidildiğinde gerekli yönlendirmeler ile işlemlerinize başlanmış olacaktır. Orada ilk olarak önceden belirlediğiniz bir plaka (özel plaka) var ise plaka tahsis bankosuna giderek plakayı seçtiğinizi beyan etmelisiniz. Eğer daha önce plaka seçmemiş iseniz de orada size verilen plaka seçeneklerinden birini alabilirsiniz.


Birde öğrendiğim kadarıyla Bağış yapılarak alınan plakalar var bunlarda bu şekilde ;


Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


Plaka çıkarma işlemlerine başlamak için kimliğinizi isteyecekler ve size seçtiğiniz plakanın bilgilerinin yazılı olduğu makbuzu vereceklerdir. Ardından sıra veren makineden yeni kayıt için sıra alınır. Akabinde şoförler odası veznesine gidilip 15 lira dilekçe doldurma masrafı için ve 1.5 lira ise dosya kağıt masrafı ödenmesi gerekmektedir. Plaka tahsis kağıdı, geçici tescil ve satış belgesi, trafik sigortası fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisini artı belgeleri aldığınız dosya ile birlikte ilgili vezneye vermeniz gerekmektedir. Ardından plaka tahsis bankosunun bulunduğu bölümden ikinci bir kayıt sırası numarasını almanız gerekmektedir. Sıranız gelince vezneye elinizdeki dosyayı veriyorsunuz ve basım işlemleriniz yapılmaya başlanıyor. Öğleden sonra mesai başladığında size verilecek olan dilekçe ile plaka basım atölyesine gitmeniz gerekmektedir. Plaka basım atölyesine çift plaka için 43 TL, tek plaka için 21.5 TL ücret ödenmesi zorunluluğu vardır. Ücret ödendikten sonra bir makbuz veriliyor ve yaklaşık yarım saatlik bir süre zarfında beklemeniz gerekiyor. Süre tamamlandığında plaka çıkarma işlemlerini tamamlamış oluyorsunuz. Yeni bir plaka almak için toplam maliyet 43 TL, plaka için ve 16.5 TL, dosya masrafı için toplamda yaklaşık 60 liralık bir ücret karşılığında yeni plakaya sahip olabiliyorsunuz.