Beğeni Ağacı7Beğeniler

Konu:üretmeden üretenden daha çok kazanan devlet

General Lord
    CahilAvcisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    115
    Beğenme 
    1550
    Beğenilme 
    525

Standart üretmeden üretenden daha çok kazanan devlet

otomobil fiyatları
    2000cc ithal otoda maliyet kalemleri tl
    ülkeye giriş fiyatı :56,000tl
    ötv :81,200tl
    kdv :10,080tl
    ötv nin kdv si :14,616tl
    bayı karı hariç fiyat :161,896

yorumsuz... bir kaç ay önce yabancı bir arkadaşım araç almak istiyordu. memleketinde kullandığı aracının fiyatını araştırdık, bulamadık sandık. modelini donanımını tam yazıyoruz fiyat 3 katı çıkıyor. adam imkansız diyor, galiba bu model yeni çıkmış, kendi memleketinden araştıyor model marka donanım her şey aynı fiyat 3 katından fazla...
    sonra fark ettik ötv %145 miş. bizim devletimiz işini biliyor. üreten firma karını ekleyip 56 bin tl ye satıyor bizim devlet 0 masraf ile yani %100 kar marjı ile 105 bin tl ye indiriyor maaşların veya gelirin asya gibi olduğu vergilerin avrupadan bile yüksek olduğu ülkeye Türkiye denir
    Seda_ bunu beğendi.

General
    3mm0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular 
    38
    Beğenme 
    72
    Beğenilme 
    55

Alıntı CahilAvcisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    otomobil fiyatları
    2000cc ithal otoda maliyet kalemleri tl
    ülkeye giriş fiyatı :56,000tl
    ötv :81,200tl
    kdv :10,080tl
    ötv nin kdv si :14,616tl
    bayı karı hariç fiyat :161,896

yorumsuz... bir kaç ay önce yabancı bir arkadaşım araç almak istiyordu. memleketinde kullandığı aracının fiyatını araştırdık, bulamadık sandık. modelini donanımını tam yazıyoruz fiyat 3 katı çıkıyor. adam imkansız diyor, galiba bu model yeni çıkmış, kendi memleketinden araştıyor model marka donanım her şey aynı fiyat 3 katından fazla...
    sonra fark ettik ötv %145 miş. bizim devletimiz işini biliyor. üreten firma karını ekleyip 56 bin tl ye satıyor bizim devlet 0 masraf ile yani %100 kar marjı ile 105 bin tl ye indiriyor maaşların veya gelirin asya gibi olduğu vergilerin avrupadan bile yüksek olduğu ülkeye Türkiye denir
    ben olaya şu yöndende bakıyorum iyi oluyor milletimize müstahak nie die bir sor ?

12 yaşındaki kızın elinde 3 bin liralık cep teli bu orta direk bir aile

4 kişilk bir ailede 3 araç kız daha ünide ona sonra alınacak yani diyeceğim şuki

ben saban 10 km yolu 1.5 saatte geliyorum trafikten akşamda aynı bakıyorumda herkez işe arabasıyla gidiyor ben otobüs var ama gitmek istemiyorum biraz tasarruf biraz düşünce
    aracın ucuz olup yakıtın ucuz olduğu Türkiyede benim işe gitmem 3 saati bulurmu bulmazmı bunu sen bana de kardeşim
    ben resme diğer yönden bakıyorum benzin 10 tl olsun derim sinirim bozuluyor
    I___3mm0___I
    _MYSTERY_

General Lord
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    115
    Beğenme 
    1550
    Beğenilme 
    525

Alıntı 3mm0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben olaya şu yöndende bakıyorum iyi oluyor milletimize müstahak nie die bir sor ?

12 yaşındaki kızın elinde 3 bin liralık cep teli bu orta direk bir aile

4 kişilk bir ailede 3 araç kız daha ünide ona sonra alınacak yani diyeceğim şuki

ben saban 10 km yolu 1.5 saatte geliyorum trafikten akşamda aynı bakıyorumda herkez işe arabasıyla gidiyor ben otobüs var ama gitmek istemiyorum biraz tasarruf biraz düşünce
    aracın ucuz olup yakıtın ucuz olduğu Türkiyede benim işe gitmem 3 saati bulurmu bulmazmı bunu sen bana de kardeşim
    ben resme diğer yönden bakıyorum benzin 10 tl olsun derim sinirim bozuluyor
    evet haklısın kardeşim. fakat bizim senin gibi bir lüksümüz yok. araci iş için kullanmak zorundayız malzeme taşıyoruz müşterilere servis yapıyor ölçü almaya gidiyoruz... işim için araca ihtiyaç duymasam hiç bir kuvvet bana araç aldıramaz arabanın ücretini de geçtim kasko+sigorsa+yıllık vergi+bakım+yakıt masrafını hesaplarsak arabaya binmek akıl karı değil.... sabit bir yerde çalışıyor olsam arabanın sadece yıllık vergisi ile dolmuş parasını ödeyebilirdim... kasko+sigorda+bakım+yakıt ücreti cebimde kalırdı. ama maalesef öyle bir lüksümüz yok mecbur kullanıyoruz. hadi biz neyse en çok çiftliçere üzülüyorum...

General
    3mm0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular 
    38
    Beğenme 
    72
    Beğenilme 
    55

ikimizin dediği kısacası aşşa baksak sakal yukarı baksak bıyık dioruz
    bindik bi alamete gedeyoz gıyamete amanen :P
    I___3mm0___I
    _MYSTERY_

General Lord
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    115
    Beğenme 
    1550
    Beğenilme 
    525

Alıntı 3mm0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ikimizin dediği kısacası aşşa baksak sakal yukarı baksak bıyık dioruz
    bindik bi alamete gedeyoz gıyamete amanen :P
    aynen bir çok şeyi hak ediyoruz. dün 2014 yılına ait bir ceza geldi. eski iş yerim kira idi. sağ olsun devlet baba 3 ayda bir kira stopajı kiracıdan alıyor. iş yerini taşıyınca dilekçe ile kira işlemini durdurduk, 3 aylık vermediğim kiranın vergisini ceza olarak faizle benden istiyorlar bir de yeni çıkan aftan yararlanabilirsiniz yüzde 50 ye yakın indirim var diyorlar. itiraz etsen bi dert ödesen iki dert
    3mm0 bunu beğendi.

General Lord
    Ciesla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    194
    Beğenme 
    711
    Beğenilme 
    452

Ciddi anlamda ekonomimiz hiç iyi durumda değil. Siyasi şeylere pek girmeden teğet geçmek istiyorum;
    Bir devleti ayakta tutan temel faktörlerden (bana göre) en önemlisi vergidir. Ülkemiz şuan ekonomisi çökmeden ayakta duruyorsa kuşkusuz verdiğimiz yüksek verdilerden diye düşünüyorum. X partisiymiş Y partisiymiş hiçbir önemi yok gözümde, şöyle bir kanıya vardım kendi iç dünyamda;
    Bizim verdiğimiz vergiler olmasaydı o yolları, binaları vs.(yaptık diye övünülen işler) kesinlikle bu seviyeye getiremezlerdi diye düşünüyorum.
    Ha diyeceksiniz ki olmasın mı, tabi ki olacak arkadaşlar Ekonometri okuyorum ben az çok bilgim var bu konularda.
    Vergi illaki olacak, ancak Gelişmiş ülkelerin ürettiği ürünleri bizim ülkemizde 3 katı vergiyle satmak âdil değil. (ÖTV nin KDV'si , Ebe.A)
    Velhâsıl kelâm arkadaşlar Ülkemiz bu kadar güzelse şuan, bizim sayemizde, hiçbir siyasi partinin değil

Sizi seviyorum.
    3mm0, orka and TearOfGod like this.
    xXx

General Lord
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    115
    Beğenme 
    1550
    Beğenilme 
    525

Alıntı Ciesla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ciddi anlamda ekonomimiz hiç iyi durumda değil. Siyasi şeylere pek girmeden teğet geçmek istiyorum;
    Bir devleti ayakta tutan temel faktörlerden (bana göre) en önemlisi vergidir. Ülkemiz şuan ekonomisi çökmeden ayakta duruyorsa kuşkusuz verdiğimiz yüksek verdilerden diye düşünüyorum. X partisiymiş Y partisiymiş hiçbir önemi yok gözümde, şöyle bir kanıya vardım kendi iç dünyamda;
    Bizim verdiğimiz vergiler olmasaydı o yolları, binaları vs.(yaptık diye övünülen işler) kesinlikle bu seviyeye getiremezlerdi diye düşünüyorum.
    Ha diyeceksiniz ki olmasın mı, tabi ki olacak arkadaşlar Ekonometri okuyorum ben az çok bilgim var bu konularda.
    Vergi illaki olacak, ancak Gelişmiş ülkelerin ürettiği ürünleri bizim ülkemizde 3 katı vergiyle satmak âdil değil. (ÖTV nin KDV'si , E.A)
    Velhâsıl kelâm arkadaşlar Ülkemiz bu kadar güzelse şuan, bizim sayemizde, hiçbir siyasi partinin değil

Sizi seviyorum.
    tamam vergiden yana sıkıntımız yok devlet baba kaşıkla verip kepçeyle alıyor o bi sıkıntı değil de cari açık ne olacak? ne üretiyoruz? Türkiye yarı dışa bağımlı bir ülkey iken şu anda neredeyse tamamen dışa bağımlı olduk bir tek tarım vardı tarımda bile neredeyse dışa bağımlıyız artık...

General Lord
    Ciesla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    194
    Beğenme 
    711
    Beğenilme 
    452

Alıntı CahilAvcisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamam vergiden yana sıkıntımız yok devlet baba kaşıkla verip kepçeyle alıyor o bi sıkıntı değil de cari açık ne olacak? ne üretiyoruz? Türkiye yarı dışa bağımlı bir ülkey iken şu anda neredeyse tamamen dışa bağımlı olduk bir tek tarım vardı tarımda bile neredeyse dışa bağımlıyız artık...
    Aynı şeyi düşünüyoruz 😀

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    xXx

General Lord
    Hurley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    263
    Beğenme 
    180
    Beğenilme 
    710

İzmirde heryerde Gürcistan plakalı arabalar mevcut sizin oturduğunuz yerlerdede var mı ? Uygun fiyata alıp sadece Türkiyede sigorta yaptırıyormuşun. Vergi vs yok 2 yıl kullanma hakkın varmış ardından Gurcistan gidip plaka değiltiriyormuşun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    CahilAvcisi ve Asomento bunu beğendi.
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

General Lord
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    115
    Beğenme 
    1550
    Beğenilme 
    525

Alıntı HugoReyes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İzmirde heryerde Gürcistan plakalı arabalar mevcut sizin oturduğunuz yerlerdede var mı ? Uygun fiyata alıp sadece Türkiyede sigorta yaptırıyormuşun. Vergi vs yok 2 yıl kullanma hakkın varmış ardından Gurcistan gidip plaka değiltiriyormuşun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    evet yeni kanuna göre belirli prosedürleri yerine getirirseniz 2 yıl yabancı aracı Türkiyede kullanabiliyorsunuz. gürcistan bize yakın olduğu için, vergiler düşük olduğu için vize gibi bir sıkıntı olmadığı için bir çok kişi tarafından tercih ediliyor. külüstür peltten çıkmış zor yürüyen arabayı gürcistan a götürüp tamir ettirip burada satarak para kazananlar var... özellikle modeli eski olan lüks araçları genelde bu şekilde tamir ve modifiye ediyorlar. burada 20-30 bin lira masrak çıkaran aracı orada 5-10 bine kolaylıkla yaptırabilirsiniz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş