Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
Emniyet Genel Müdürlüğü Plakalarda yeni dönemi !
vatandaşlara dağıttığı broşürlerle duyuruyor


Sahte ve İkiz Plaka Kullanımlarına büyük cezalar geldi! Plakalarda yeni dönem başladı!
676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Karayolları Trafik Kanunu’nun 23 ve 131’inci maddelerinde yapılan değişiklik doğrultusunda; hırsızlık, kaçakçılık, kapkaç ve terör olaylarında kullanıldığı değerlendirilen sahte ve ikiz plakalar ile; bu plakaları basan ve dağıtanlar, polis tarafından mercek altına alındı.
Nitelik veya ölçülere aykırı, başka bir araca tescilli ve sahte plaka takan;tescilli aracı plakasız kullanan sürücülere uygulanacak cezalara ilişkin bilgilerin yer aldığı afiş ve broşürler, vatandaşlara dağıtılacak.
Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5 bin lira idari ceza verilecek; araç trafikten men edilecek –

Tescilli aracı plakasız kullanan sürücülere 1. 698 lira ceza verilecek ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafiğe çıkamayacak.
Polis ekipleri, 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Karayolları Trafik Kanunu’nun 23 ve 131’inci maddelerindeki değişiklikler kapsamında hırsızlık, kapkaç ve terör gibi olaylara karışan plakaların sahtesini çıkartanları takip etmeye başladı. Vatandaşları da bu konuda uyaran polis ekipleri, kanun değişikliklerinin doğru bir şekilde anlatılması için 15 bin afiş ve 150 bin broşürü dağıtmaya başladılar. Bu afiş ve broşürlerde, 29 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 676 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişikliklerden söz ediliyor.
Plakalarda yeni dönem başladı, cezalar çok büyük!

Afiş ve broşürlerde araç tescil belgesini bulundurmayan ya da tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında başka bir yere takan sürücülere 92 TL ceza verileceği, araç bilgileri teyit edilene ve plaka uygun yere takılıncaya kadar da araçların trafikten men edileceği bilgileri yer alıyor. Plakasını takmayan ya da görülmeyecek şekilde monte eden şoförlere ise 412 TL ceza verileceği belirtildi.
Başka bir araca ait olan plakanın sahtesini kullananlara (bundan haberi olmasalar da dahi) 5 bin TL idari para cezasının verileceği ve araçlarının trafikten men edileceği belirtildi. Ayrıca plakayı kullanan kişi, Türk Ceza Kanununun 204’üncü maddesiyle düzenlenen “Resmi Belgede Sahtecilik” hükümlerine göre cezalandırılacak.
Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
YETKİSİ OLMADIĞI HALDE TESCİL PLAKASI BASANA…
Yetkisi olmadığı halde tescil plakası basımını ve dağıtımını yapanlara da KHK’nın 21’inci maddesi ile 2918 sayılı kanunun 131’inci maddesine eklenen
fıkraya göre, 10 bin lira idari ceza verilecek.
Ayrıca bu kişiler, Türk Ceza Kanunu’nun 204’üncü maddesinde yer alan “Resmi Belgede Sahtecilik” hükümlerine göre cezalandırılacak.