Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


Volkswagen'in ABD'deki dizel hilekarlığı yeni bir boyuta taşındı. ABD iç güvenlik kurumu FBI, şirketin ABD'deki yöneticilerinden birini tutukladı. Detaylar haberimizde.

Volkswagen gibi dev bir şirketin, tüm dünyadaki trafik yasalarını çiğnemek için kasıtlı olarak otomobillerine hile yazılımı yüklemesi dünya tarihine geçen efsanevi bir skandaldı.

"Dieselgate" adı verilen skandal hakkında şimdi yeni bir dönemece girildi.

Bugüne kadar yasaları çiğnemek için kasten girişimde bulunan şirket hakkında herhangi bir suçlamada bulunulmamış, sadece para cezası gündeme gelmişti.

Dieselgate skandalında ilk tutuklama

Ancak ABD iç güvenlik kurumu FBI, yapılan işlemin büyük bir suç olduğunun yeni farkına varmış olacak ki, şirketin ABD'deki yöneticilerinden Oliver Schmidt'i tutukladı.

Volkswagen otomobillerinin ABD yasaların uygun şekilde trafiğe hazırlanmasından sorumlu olan Oliver Schmidt, yasaları aldatmak için kasten hile yazılımlarını araçlara yerleştirmekle suçlanıyor.

Oliver Schmidt, 2014'te emisyon sonuçlarındaki şüphe üzerine bilgi isteyen makamlara, yanıltıcı teknik veriler sunarak, hile yazılımının keşfedilmesini geciktirmişti.

Karbon emisyon sonuçlarını, araç muayenesi sırasında kasten azaltan hile yazılımı keşfedildikten sonra ise Volkswagen 11 milyon araca bu yazılımı yüklediklerini itiraf etmişti.

VW dizel otomobilleri geri almaya başlıyor VW şimdi bu hile yazılımı nedeniyle onlarca milyar dolar değerinde tazminat ödemeye hazırlanırken işin içine bir de hava kirliliği nedeniyle akciğer sorunları yaşayıp hayatını kaybedenlerin ailelerinin açabileceği tazminat davaları devreye girecek.

Sadece İngiltere'de her yıl, 30 bin kişi dizel araçlardan yayılan nitrojen oksit gazına bağlı akciğer sorunları nedeniyle hayatını kaybediyor.