Rolls-Royce, yüksek güçlü motorlar için dünyanın en güçlü şanzımanını geliştirdi. Ultra güçlü şanzıman ile havacılık sektöründe daha güçlü motorlar üretilebilecek.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
Havacılık, güç sistemleri ve savunma sektöründe faaliyet gösteren Rolls-Royce, Power Gearbox ile dünyanın en güçlü havacılık şanzımanı çalışmasına imza atıyor. Dünya rekorunu kırması planlanan havacılık şanzımanı, şu ana kadar yapılan testlerde başarılı oldu.

UltraFan motor için geliştirildi
Yüksek güçlü motorlar için geliştirilen havacılık şanzımanı, tam gazla çalışan yaklaşık 400 adet aile otomobilinin gücünü kontrol edebiliyor. Şanzıman, Rolls-Royce'un yeni nesil UltraFan motorunun anahtar parçasını oluşturacak ve tüm itme kuvvetleri boyunca etkin bir şekilde çalışmasına izin verecek.

Şirket, 70.000 hp (52.199 kW) güçte başarılı ile gerçekleştirilen testler sonunda 100.000 hp (74.570 kW) güçte şanzımanı denemeyi amaçlıyor. UltraFan motorunda kullanılacak olan bu şanzıman, türbin ve fanlar arasında daha yüksek verimlilik sunarak, motorun uçuş boyunca ideal hızda kalmasını sağlayacak. Ayrıca bu çalışma, daha güçlü motorların üretilmesinin önündeki bir engeli de kaldırmış oluyor.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


UltraFan motorun 2025’te piyasaya sürülmesi hedefleniyor. Motorun, mevcut nesil Rolls-Royce Trent motorlarından yüzde 25 daha verimli olması bekleniyor. Geliştirilen güçlü havacılık şanzımanı, bu motorun piyasa sürülmesini daha da kolaylaştıracak.