Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
Yağmurlu havalarda araba kullanmak diğer günlere nazaran daha zor ve karmaşıktır. Zeminin ıslak olması, görüş açısının kısıtlanması ve sabırsız sürücüler de eklendiğinde tam bir kargaşa ortamı ortaya çıkar. Yağmurlu havalarda araba kullanmak için neler yapılmalı?


Haberimizin detaylarında yağmurlu hava araba kullanırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine değindik. İşte haberin detayları…


Peki yağmurlu havalarda araba kullanırken nelere dikkat edilmeli?

- Yağmurlu havalarda güvenli araba kullanmanın birinci ve en önemli etkeni buğulu camlardır. Arka ve ön görüşünüzün kısıtlanmaması için rezistansınızı sık sık kullanın.

- Klimayı soğuk konumda çalıştırın ve fan ayarını ön cama verin. Uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız klimayı sürekli çalıştırın ve fanların ön cama vurduğundan emin olun. Klimayla ilgili bir problem yaşıyorsanız, aracınızda mutlaka bir havlu veya mendil bulundurun.

- Direksiyonunuzu mutlaka 9:15 saat pozisyonunda tutun. Oturma pozisyonunuzu yola çıkmadan önce ayarlayın ve kesinlikle telefonla ilgilenmeyin. Yalnızca yağmurlu havalarda değil eğer sürekli araba kullanıyorsanız yaz kış demeden telefonu bırakmalı yalnızca arabanıza ve akan trafiğe odaklanmalısınız.

- Üreticinin önerdiği ölçüde lastik kullanın. Yağmurlu havalarda araba güvenli araba kullanmanın en büyük etkeni lastiklerinizdir. Islak zeminde lastiklerin suyu boşaltması ve yere tutunması güçleşir. Diş derinliği 1,6 mm den az ve çatlaklar oluşan lastikleri kullanmamalısınız.

- Yol üzerindeki su birikintilerinden muhakkak kaçınmalısınız. Suda kızaklama olarak da bilinen "aquaplanning" sonucu direksiyon tepkileriniz geçersizleşecektir.

- Eğer sollama yapacak veya şerit değiştirecekseniz mutlaka ışıklı sinyalizasyon kullanın, sileceklerinizi yüksek hızda çalıştırmayı unutmayın.

- Yağmursuz günlere nazaran takip mesafenizi mutlaka arttırın ve arabanızı hızlı kullanmayın. Gaza veya frene aniden basmak veya ani direksiyon hareketlerinden kaçının. Yoldaki toz birikintileri suyla birleştiğinde daha kaygan bir zemin oluşacaktır ve yol daha tehlikeli olacaktır.

- Her şeyden önemlisi kesinlikle sabırlı ve sakin olmalı ve her zamankinden daha dikkatli olmalısınız.