1. #1
  Chief General
  HeiHachii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  15 Ağustos 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  118
  Mesajlar 
  708
  Beğenme 
  450
  Beğenilme 
  415
  Konum
   

  Standart Audi, sudan elde edilen dizel için kolları sıvadı

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  Almanya merkezli bir otomotiv şirketi, sudan elde edilen enerjiyi depolayan bir 'e-dizel' üretmeye hazırlanıyor.

  Alman otomotiv şirketi Audi ilk kullanılabilir e-dizeli önümüzdeki yıl piyasaya sunmayı hedefliyor.

  Marka, ortakları Ineratec GmbH ve Energiedienst AG ile birlikte İsviçre'nin Canton Aargau şehrindeki Laufenburg bölgesinde yeni bir tesis açarak yenilenebilir bir kaynaktan e-dizel üretecek.

  E-GAS VE E-PETROL'DEN SONRA E-DİZEL

  Tesisin hedefi her yıl yaklaşık olarak 400 bin litre sentetik yakıt üretmek. Marka daha önce de iklim dostu yakıt çalışmaları altında e-gas ve e-petrolüretmeyi denemişti. 'e-dizel' de bu çalışmaların devamı niteliğinde.

  Audi AG'nin Sürdürülenilir Ürün Geliştirme departmanının başındaki isim Reiner Mangold konuyla ilgili olarak, "Laufenburg'daki projede, e-dizeli daha küçük birimlerde daha verimli bir şekilde üretecek teknoloji ile birlikte, süreci daha ekonomik hale getirmeyi planlıyoruz. Pilot tesis farklı sektörlerin bir araya gelmesi için iyi bir şans sunuyor. Bir diğer deyişle, enerji, ısı ve ulaşım sektörlerini bir araya getirerek depolanabilir bir yenilenebilir enerji üretmeye çalışıyoruz" dedi.

  SİSTEMİN ÇALIŞMA PRENSİBİ

  Alman marka e-dizel, ilerleyen yıllarda içten yanmalı motorların hiç karbon salınımı yapmadan çalışmasına yardımcı olabilir.

  Yakıt, sistemin içerisinde su üzerinden üretilen fazladan enerjinin sentetik bir maddede depolanmasıyla elde ediliyor.

  Sistemin mantığı ise şu şekilde: Bir hidro-elektrik güç istasyonu elektroliz aracılığı ile suyu oksijen ve hidrojen iyonlarına ayırıyor. Bir mikro işlem teknolojisi ile hidrojen, karbondioksit ile birleştiriliyor. Yakıtın üretiminden tüketimine kadarki süreçte karbonun işin içine girdiği tek nokta burası.

  Sonrasında bu karbon, büyük hidrokarbon bileşikler oluşturulmak için kullanılıyor. Daha sonra bu bileşim e-dizel ve diğer endüstrilerde kullanılacak farklı yakıtlar olarak ayrıştırılıyor.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


 2. #2
  General Lord
  LJLJ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  02 Kasım 2016
  Favori Oyun  
  aSilkroad
  Konular 
  497
  Mesajlar 
  3,185
  Beğenme 
  1249
  Beğenilme 
  1002
  Konum
  Law & Justice  

  Standart

  Bu günlerde çok fazla elektrikli araba, su ile çalışan araba haberleri çoğaldı. Uzun süredir takip ediyorum. Sanırım çok kısa süre sonra artık bu araçlar satışa çıkacak ve uygun fiyatlarda olacak. Geçim kaynakları petrol olan ülkelerinin geleceğini çok merak ediyorum. Ayrıca bu su ile çalışan araçların dünya su rezervlerine ne gibi oranla zarar vereceğini hayal bile edemiyorum. Dünya gerçekten çok ama çok gelişiyor. Gelişen nüfus, dünyaya verilen zararlar haddi hesabı yok. Bizim jenerasyon sokakta oynadı, bilgisayarla ve teknoloji ile eş zamanlı büyüdü. Şöyle geçmişe bakıyorum ciddi anlamda teknoloji çok ilerledi. Daha 5-6 sene önce E250 kullanan ve yavaş net ve bilgisayarların olduğu dönemleri hatırlıyorum. Ciddi anlamda çok hızlı gelişiyoruz bazen ben bile ayak uydurmakta zorlanıyorum. Teknolojinin getirilerinden bir tanesi ise yozlaşan toplumlar. Geleceği çok iç açıcı göremiyorum. Gelecek nesillerin yaşayacağı dünya çok farklı olacak. Ben şimdi gelecek nesillerin nasıl yaşayacağını varsayıyorum belkide bizden önceki anne, babalarımızda bizim için böyle düşünmüştü. Kısır döngü, kafeslenmiş hayatlar. Ne çok yazdım, kolay gelsin.  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

 3. #3
  Chief General
  HeiHachii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  15 Ağustos 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  118
  Mesajlar 
  708
  Beğenme 
  450
  Beğenilme 
  415
  Konum
   

  Standart

  Alıntı LJLJ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu günlerde çok fazla elektrikli araba, su ile çalışan araba haberleri çoğaldı. Uzun süredir takip ediyorum. Sanırım çok kısa süre sonra artık bu araçlar satışa çıkacak ve uygun fiyatlarda olacak. Geçim kaynakları petrol olan ülkelerinin geleceğini çok merak ediyorum. Ayrıca bu su ile çalışan araçların dünya su rezervlerine ne gibi oranla zarar vereceğini hayal bile edemiyorum. Dünya gerçekten çok ama çok gelişiyor. Gelişen nüfus, dünyaya verilen zararlar haddi hesabı yok. Bizim jenerasyon sokakta oynadı, bilgisayarla ve teknoloji ile eş zamanlı büyüdü. Şöyle geçmişe bakıyorum ciddi anlamda teknoloji çok ilerledi. Daha 5-6 sene önce E250 kullanan ve yavaş net ve bilgisayarların olduğu dönemleri hatırlıyorum. Ciddi anlamda çok hızlı gelişiyoruz bazen ben bile ayak uydurmakta zorlanıyorum. Teknolojinin getirilerinden bir tanesi ise yozlaşan toplumlar. Geleceği çok iç açıcı göremiyorum. Gelecek nesillerin yaşayacağı dünya çok farklı olacak. Ben şimdi gelecek nesillerin nasıl yaşayacağını varsayıyorum belkide bizden önceki anne, babalarımızda bizim için böyle düşünmüştü. Kısır döngü, kafeslenmiş hayatlar. Ne çok yazdım, kolay gelsin.
  Kesinlikle hak veriyorum sana dünyanın kaynakları tükeniyor.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş