Konu:Anemi

 1. #1
  Chief General
  Achernar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  05 Ağustos 2013
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  104
  Mesajlar 
  742
  Beğenme 
  836
  Beğenilme 
  354
  Konum
  Cennet  

  Standart Anemi

  Kansızlığın Belirtileri


  *Cilt soluk dil düzleşmiş ve pütürleri kaybolmuştur. (vitamin eksikliği)
  *Dudak kenarlarında küçük çatlaklar oluşmuştur (ince bağırsaklarda rahatsızlık ve demir eksikliği)
  *Cilt kurumuş veya pul pul olmuştur (tiroid hormonları eksikliği)

  Kansızlığın Sebepleri

  *Kan üretiminde rol oynayan 'B' grubu vitaminleri sadece sağlıklı bağırsaklarda üretilir. Vitamin gibi birçok maddenin üretimi ile görevli bazı mikroplar da bağırsaklarda yaşar. Yanlış beslenme ve kronik hazımsızlık sonucu midede çürüyen gıdaların zehirli kalıntıları bağırsakları iner ve orada yaşayan doğal faydalı mikropları öldürür böylece vitamini eksikliği, demir eksikliği ve kansızlık ortaya çıkar.

  Yanlış beslenme sonucu oluşan hazımsızlıkla birlikte toksik ve atık maddeler karaciğer ve kanda birikmeye, damarlarda tıkanıklık oluşturmaya ve dokuları bozmaya başlar. Hazımsızlık ve karaciğerin toksin nötralize etme kapasitesindeki azalma bütün dokularla beraber böbrek ve tiroid dokularını da etkileyerek tiroid hormonu üretiminde azalmaya sebep olur. Hormon üretimi azaldıkça metabolizma yavaşlar, metabolizma yavaşladıkça oksijen ihtiyacı azalır, oksijen ihtiyacı azaldıkça hemoglobin düşer. Bu durumda sindirimi düzeltmeden, bağırsaklar, karaciğer, dalak, böbrekler ve tiroidi tedavi etmeden demir yükselmesi yapmak zararlıdır ve yeni hastalıklara yol açar.

  *Deterjan ve ilaçlarda bulunan kimyasal maddeler, kemik iliği hücrelerinin kendini yenileme özelliğini yani RNA sentezini bozar. Çok hassas yapıdaki bu hücreler böyle güçlü bir etkiye karşı koyamaz. Ağır vakalarda alyuvar üretimini durur ve önüne geçilemez bir anemi ortaya çıkar. Bunun sebebi üretiminden sorumlu enzimlerin, kimyasallar etkisiyle oluşan reaksiyonlar sonucu yok olmasıdır.

  Deterjan, antibiyotik, analjezik, aspirin, kan sulandırıcı, antiromatizmal ilaçlar ve psikiyatri de kullanılan ilaçlardaki kimyasallar, alyuvarların hücre duvarlarını eriterek yıkıma uğratır. Hassas bir yapıya sahip olan alyuvar hücreleri bu kimyasal yıkama direnemezler.

  Görüldüğü gibi deterjan ve tıbbi ilaç kullanarak, bir taraftan hücrelerin kendini yenilemesinin engellenmesi, yani kan üretiminin bozulması, diğer taraftan üretilmiş olan kan hücrelerinin yıkılması biyolojik devamlılık ve canlılık için büyük bir tehlikedir.

  Türkiye ' de en önemli önemli sebebi aşırı kullanılan deterjan, aspirin, antidepresan ve antibiyotiklerdir.

  Ayrıca:

  *Antibiyotikler bağırsaklardaki kan üretiminde rol oynayan 'B' grubu vitaminlerini sentez eden mikropları yok ederek de kan üretiminin azalmasına neden olur.
  *Aspirin, antiromatizmal ilaçlar, antidepresan ve deterjanların kullanımı sonucu meydana gelen böbrek, mide ve bağırsak gibi organlardaki damar çatlamaları ve endometrium söyle endometriozis nedeniyle oluşan gizli kanamalar kansızlığa sebep olur.
  *Kortizon kullanmak tümör, yara veya basur gibi sebeplerle mide ve bağırsaklarda meydana gelen kanamaları artırabilir.

  Herhangi bir sebeple oluşan kansızlık demir eksikliğine; buda akdeniz anemisi taşıyıcılığı akdeniz anemisine sebep olabilir.

  Öneriler:

  1)Aspirin, antiromatizmal ilaç, antibiyotik, hazır gıda ve deterjan kullanmayı bırakmak.
  2)Beslenme alışkanlıklarını ve sindirimi düzeltmek;
  3)Karaciğeri, böbrekleri ve kanı temizlemek;
  4)Tiroid bezini ve üreme organlarını tedavi etmek;
  5)Damarlardaki tıkanıklıkları hacamat sülük ve damar açıcı ilaçlarla eritmek ve çıkartmak, böylece kan dolaşımını düzeltmek gerekir.

  Kansızlığı tedavi etmede en etkili yol açlık ve hacamattır.

  Kansızlığa iyi gelenler: Hurma, elma ve suyu, taze ve doğal kurutulmuş kırmızı üzüm, dut üzüm keçiboynuzu pekmezi (özellikle kan grubu 'A' taşıyıcıları için), her türlü yeşillik (özellikle ısırgan otu ve suyu), kırmızı pancar salatası, kırmızı pancar suyu, zeytinyağı kullanmak; demir yönünden zengin kaplıca sularında yıkanmak ve kaplıca suyu içmek, kaplamasız demirdöküm tencere kullanmak, sabah güneşi altında, özellikle ormanlık bölgelerde ve deniz kenarlarında yürümek, denizde yüzmek, iyi huylu ve neşeli olmak.

  Ayrıca, kan grubu '0' 'B' ve 'AB' olanlar için yeşil salata ile kırmızı et yemek kansızlığa iyi gelir.

  Kan üretimi için zararlı olanlar: Deterjan ve saç boyası kullanmak, hidrojenize sıvı yağlar, margarin, kızartma yağları, katkılı hazır yiyecek ve içecekler, az çiğnemek, hareketsizlik, çok yemek, çok üzülmek.

  Ayrıca kan grubu 'A' olanlar için kırmızı et yemek ve süt içmek, kan grubu '0' olanlar için ise süt içmek, mısır ve buğday ürünleri yemek zararlıdır.

  Şunu da söyleyim. Konularda ara ara 'açlık' kelimesi geçecek. Onu da en kısa zamanda açıklamaya çalışacağım.

  Not: Ansiklopedilerden alıntıdır.
  Konu Achernar tarafından (01.Aralık.2015 Saat 01:50 ) değiştirilmiştir.
  _____________
  _________


  Ne mutlu Müslümanım diyene.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş