1. #1
  Chief General
  yokedicy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  01 Ağustos 2016
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  123
  Mesajlar 
  723
  Beğenme 
  497
  Beğenilme 
  160
  Konum
   

  Standart Refik Saydam

  İbrahim Refik Saydam (Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... , Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... - Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... , İstanbul) Türk hekim ve siyasetçi. Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'nin 4. Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... .
  Yaşamı

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... günü İstanbul'un Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... ilçesinde, Çırçır Mahallesi'nde dünyaya geldiSadece Üyeler Linkleri Görebilir... . Mahalle mektebinin ardından Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... yılında Fatih Askeri Rüştiyesi'ne ve Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... yılında Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'ne girdi.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... tarihinde Askeri Tıbbiye'den Tabip Yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu. Üç yıl Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'nde Embriyoloji ve Histoloji bölümlerinde çalıştı. Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... yılında eğitim için yurt dışına gitti. Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'da Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... askeri tıp akademisinde Brandenburg, Danzig, Spandou ve Scharite'te eğitim gördü. Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'nın çıkacağı belli olunca Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... yılında Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'a döndü.
  Balkan Savaşı yılları

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'nda Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'da ve Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... cephesinde Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hastalığını önleyici çalışmalar yaptı. Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... yılında atandığı sahra genel sağlık müfettiş muavinliği sırasında Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... enstitüsünü örgütleyerek Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... , Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... , Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... ve Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... aşılarının, Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... ve Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... serumlarının burada üretilmesini ve Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... boyunca ordu ihtiyacının karşılanmasını sağladı. Salgın hastalıklarla mücadelesini Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'de cephe hizmetinde sürdürdü.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... karşı hazırladığı aşı tıp literatürüne geçti ve Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'nda Alman ordusunda ve Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'nda kullanıldı.
  Milli Mücadeleye katılması

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'da 9. Ordu Sağlık Müfettiş Muavinliği görevi ile Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'nın yanında Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'a çıktı. Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'da Mustafa Kemal Paşa'nın karargâhı dağıtıldıktan sonra Erzurum askeri hastanesi bulaşıcı hastalıklar servisi şefliğine atandı. Fakat bu görevi kabul etmeyerek ordudan ayrıldı. Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... ve Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... kongrelerine katıldı.
  Siyaset yaşamı

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... yılında Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'ye Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... mebusu olarak seçildi. Aynı zamanda Millî Savunma Vekaleti'ne bağlı Sıhhiye Dairesi Başkanı olarak görev yaptı. TBMM'nin II. döneminden itibaren İstanbul mebusu olarak görev yaptı. 10 Mart 1921 tarihinde TBMM tarafından Sıhhiye ve Muavenet-i İçtimaiye Vekilliği görevine seçildi. Bu görevini 20 Aralık 1921 tarihine kadar sürdürdü.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'nin ilanından sonra 30 Ekim 1923 tarihinde Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'nde Sağlık Bakanı olarak görevlendirildi. Bu görevini Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'nde de 21 Kasım 1924 tarihine kadar sürdürdü. 4 Mart 1925 tarihinde Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'nde yeniden Sağlık Bakanlığı görevine atandı. Bu görevini 25 Ekim 1937 tarihine kadar sürdürdü.
  Kesintilerle 14 yıl süren Sağlık Bakanlığı döneminde sağlık hizmetlerinin temellerini attı. Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... yılında Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'da ve daha sonra Erzurum, Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... , Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... ve diğer birçok ilde memleket hastaneleri, doğum ve çocuk bakım evleri açtı. Ayrıca bu konuda nitelikli eleman yetiştirilmesine önem vererek sağlık kursları, tıp öğrenci yurtları Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... yılında Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Enstitüsü ve Mektebi'ni, Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... ve Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'da veremle savaş dispanserlerini kurdu.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'nun yürürlüğe girmesinden sonra Cumhurbaşkanı Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... tarafından "Saydam" soyadı verildi. 1931-1938 yılları arasında zaman zaman Millî Eğitim ve Maliye Bakanlıklarına vekalet etti. Atatürk'ün ölümünden sonra İçişleri Bakanlığı, Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Genel Sekreterliği ve 15 yıl Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Başkanlığı yaptı.
  1939-1942 yılları arasında Türkiye Başbakanı olarak görev yaparken, sağlık konusuna bakanlığı dönemindeki gibi önem verdi. Devlet idaresi A'dan Z'ye bozuktur, düzeltmek ister. diyerek devlet yönetiminde köklü bir reform taraftarı olduğunu dile getirdi. Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... tarihinde İstanbul'da besin sorununun düzenlenmesi için yaptığı inceleme gezisinde hayatını kaybetti. Mezarı Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... 'ndadır.
  ikinci dünya savaşında aşı ihrac ediyormuşuz... daha detaylı bilgisi olan varsa ekleme yaparsa sevinirim


 2. #2
  Chief General
  yokedicy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  01 Ağustos 2016
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  123
  Mesajlar 
  723
  Beğenme 
  497
  Beğenilme 
  160
  Konum
   

  Standart

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  neredeyse 100 yıl önce aşı üretebilen bir enstitü günümüzde halk sağlığı hizmeti ve laboratuvarı olarak kullanılmaktaymış.
  varmı geniş bilgiye sahip arkadaşlar? bizi aydınlatabilecek arkadaşlar var mıdır? 90 yıl önce üretip ihraç edebildiğmiz aşıları bugun ithal mi ediyoruz?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş