Bel bölgesi ağrıları genellikle karın kaslarının zayıflığından kaynaklanan karın iç basıncının azalması ve gövdedeki kas dengesinin bozulmasından kaynaklanır.
Örneğin: Sürekli yatarsanız bel ağrısı ile karşılaşırsınız. Ya da uzun süre yanlış pozisyonda kalırsanız bel ve sırt ağrısı ile karşılaşırsınız.
Bu ağrıları nedenlerine göre sınıflandırırsak daha iyi sonuç alırız.
1. Postural bozukluklardan kaynaklı bel ağrıları daha çok omurgadaki bloklaşmadan kaynaklıdır. Bloklaşma nedir diyecek olursanız: Normalde tüm omurlar birbiri üzerinde hareket eden eklemlere sahiptirler. Ancak bazı durumlarda iki veya daha fazla omur birlikte tek omurmuş gibi hareket eder. Bu gibi durumlarda kaslar optimal bi şekilde çalışamaz ve spazma girer(tutulur). Eğer blokajı çözerseniz sorun ortadan kalkar ve hemen rahatlarsınız. Bloklaşmayı çözmenin yolu manipülasyondur. Manipülasyona halk arasında bel çekme ya da çıtlatma da denmektedir. Bir uzman tarafından yapılmadığı takdirde çok ciddi riskleri vardır. Bu işin uzmanları Fizyoterapistlerdir.
2. Kas dengesizliğinden kaynaklı bel ağrıları. Bunlar asıl sorun teşkil eden ağrılardır. Zamanında müdahale edilmezse herniasyon (fıtıklaşma) a sebeb olabilirler. Genelde karın kaslarının zayıflaması ile başlayan dengesizlikten kaynaklanır. Özellikle Transversus Abdominus adlı kasın zayıflığı (Omurga nasıl iskelet sistemi için önemli ise bu kas da kas sistemi için bu derece önemlidir) ile birlikte omurga çevresinde uzanan kaslar optimal çalışma uzunluğunu kaybeder ve dengesiz yük aktarımına bağlı olarak sürekli kasılır ve spazma girer. Bu da bel ve sırt ağrısı olarak karşımıza çıkar. Buna yapılacak doğru müdahale önce ağrının geçmesi için spazma giren kasları çözmek (sıcak uygulama ve çeşitli elektrofiziksel ajanlar kullanılır burda TENS US Hotpack gibi) ve sonrasında karın kaslarından başlayarak tüm çevre kasları kuvvetlendirmektir.

Sonraki yazı : Bel fıtığı ve Transversus Abdominus kuvvetlendirme

Not : Arkadaşlar kusura bakmayın son zamanlarda işler nedeniyle pek giremedim foruma ancak bundan sonra düzenli bi şekilde yazacağım. Yaşadığınız her türlü sağlık sorunu ile ilgili iletişime geçebilirsiniz