Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... Sonuncu
    General Lord
    Shadowhunters - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    695

Standart D Vitamini Neden Önemli ve Nasıl Almalıyız?

Özellikle ilerleyen yaşlarda vücut sağlığı için büyük önem taşıyan D vitamini sadece güneş ışınları ya da bazı gıdalarla sağlanmaya çalışılırken, maalesef istenilen oranın çok çok altında bir oranla vücuda yok denecek kadar az katkı sağlıyor.

11.00-16.00 saatleri arasında güneşlenmenin cilt kanserine davetiye çıkardığı biliniyor. Ancak saat 16.00’dan sonra güneşin altında sere serpe uzansanız dahi D vitamini almanız mümkün olmuyor. Öte yandan cildi koruyucu kremler de D vitamini alımını engelliyor. Güneş eskisi kadar masum değil. O nedenle riskli saatlerde sınırsız güneşlenmenin sakıncalı. Bu nedenle D vitamini almak amacıyla yapılan güneşlenmeyi haftada iki gün en fazla yarım saat olarak sınırlamak gereklidir. Gün boyunca evinizin, ofisinizin ya da aracınızın camından gelen güneş ışığının da D vitamini almanıza hiçbir katkısı olmadığını çünkü camın ultraviyole B ışınlarını filtrelediğini unutmamanız gereklidir. Ancak şehir hayatı, kapalı ortamlarda geçen günler ve güneşin kendini göstermediği mevsimler, 1000 ünite civarında olan günlük D vitamini ihtiyacını karşılamaya yetmez.

Yaz aylarında doğru güneşlenme ile 200-300, doğru beslenme ile 100-150 ünite D vitamini alınsa dahi geriye 700-800 ünitelik bir bir açık kalmaktadır. Bu aşamada vitamin takviyelerine ihtiyaç duyulur. D vitamini tahlilini yaptıran ve takviyeye ihtiyacı olduğu doktoru tarafından da onaylanan kişilerin günlük D vitamini desteği almalarını ya da 6 ayda bir D vitamini damlaları kullanarak D vitamini depolamalarını öneriyoruz. Ancak, D vitamininin fazlasının da toksik etki yaparak karaciğeri yorduğunu unutmamak ve takviye almadan önce ihtiyacı bilmemiz gerekir.

Somon, ton, uskumru ve yağlı palamut, denizin D vitamini yönünden en zengin kaynaklarını oluşturuyor. Bunların yanı sıra karaciğer, yumurta sarısı ve süt, güneşte yetişen mantar türleri de bol miktarda D vitamini içeriyor. Sağlıklı ve çeşitli beslenen kişiler günde yaklaşık 100-150 ünite D vitaminini gıdalardan alabilir.(Yani gıdalar yüzde 10 unu karşılıyor.)

Kalsiyumun kemiklere yerleşmesi için en önemli aracı yine D vitamini olduğu belirtiliyor. Aksi takdirde fazla kalsiyum böbrekler aracılığı ile atılırken vücut da ihtiyacını kemiklerden çekmeye başlıyor. Bunun sonucunda yetişkinlerde osteomalazi denilen kemik kırılganlığı tablosu ortaya çıkıyor. Çocuklarda ise bu durum raşitizm olarak adlandırılıyor.

D vitamini, Prostat kanserinin erkeklerde çıkmasını önlüyor. Sırf bunun için bile erkekler D vitaminini kullanmalıdırlar. Çünkü prostat kanseri 70 yaşında %70, 80 yaşında %80, 90 yaşında %90, 100 yaşından sonrasında ise hepimiz zaten prostat kanseri olmuş oluyoruz. Belirli yaştan sonra, hiçbir erkek ben prostat kanseri olmadım diyemez mutlaka vardır da tanısı konmuyordur. Bu yüzden erkekler D vitamini almayı asla ihmal etmemelidir.

D vitamininin ayrıca kolesterolü düşürücü ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunuyor.

Ölçümlerin mevsim değişiklikleri göz önüne alınarak yılda en az iki kez yapılması ve doktor önerisi ile takviye kullanılması önerilir.
    Stajyer Doktor

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    695

Koyu ile belirttiklerim senin için @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Stajyer Doktor

General Lord
    LittleMiddle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    342
    Beğenme 
    949
    Beğenilme 
    972

Alıntı Misery Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güneş eskisi kadar masum değil.

:Asfasdasd asdasda asfasfqwqqweqwe
    BANKACI / SiGORTACI
    TÜRKÜN yurdu TÜRKİYE

RoyalFamily

General Lord
    Hurley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    263
    Beğenme 
    180
    Beğenilme 
    711

teşekkürler @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    695

Alıntı Carine Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşekkürler @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Rica ederim.
    Stajyer Doktor

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    695

Bir arkadaşımın D vit düşükmüş. Onun için güncel. Furkan geçmiş olsun kanka
    Stajyer Doktor

Yeni Üye
    avatarKorra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    1
    Beğenme 
    0
    Beğenilme 
    0

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Captain
    emirhandoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Counter-Strike
    Konular 
    0
    Beğenme 
    0
    Beğenilme 
    0

Güneşe çıkmak önemli Ama dediğin gibi saatleri önemli...

Üyeliği Durduruldu
    İmanpower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    aSro-bSro-cSro
    Konular 
    21
    Beğenme 
    303
    Beğenilme 
    406

Alıntı Shadowhunters Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir arkadaşımın D vit düşükmüş. Onun için güncel. Furkan geçmiş olsun kanka
    Dostum benim içinde insanlar ilaç zannedilen hap ve sıvılar olmadan yaşayabilirler mi dogal ilaçlar yetmezmi insan yaşamını sürdürmeye gibi bi konu açarmısın. Dünya ilaç sanayiye mahkum olmuş ve ben ilaç kullanmadım bugune kadar askerde koluma yapılan aşı ilk okul aşısı ve küçükken kalça ma atılan igneler başkada yok ve gereksiz görüyorum. Fikrimi destekleyen biri çıkmıştır illaki o tarz birinin konusunu sana zahmet açarmısın.

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    695

Alıntı İmanpower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostum benim içinde insanlar ilaç zannedilen hap ve sıvılar olmadan yaşayabilirler mi dogal ilaçlar yetmezmi insan yaşamını sürdürmeye gibi bi konu açarmısın. Dünya ilaç sanayiye mahkum olmuş ve ben ilaç kullanmadım bugune kadar askerde koluma yapılan aşı ilk okul aşısı ve küçükken kalça ma atılan igneler başkada yok ve gereksiz görüyorum. Fikrimi destekleyen biri çıkmıştır illaki o tarz birinin konusunu sana zahmet açarmısın.
    Her ne kadar ilaçsız yaşanabilsede insanoğlu sabırsız ve acıya dayanamadıklarında ilaca başvurabiliyorlar. Tabi bazı hastalıklara yakalanınca veya kaza geçirince ilaç verilmesi şart oluyor yani ilaçlar tek çare olabiliyor o yüzden gerekli önlemleri alıp dua etmekten başka çare kalmıyor Geçen havalı bir cerrahi hocamızın dediğine göre ''Hepiniz yarın ölüceksiniz(erken ölüceksiniz manasında). Biz 70 80 yaşına geldiğimiz zaman siz 30 40 yaşında olursanız toptan yok edicekler. Populasyondaki aşılı insan oranının azalmasını bekliyorlar çünkü hastaları kurtaracak enerjiye sahip benim yaş grubum var şuanda hala. biz güçten emekten ve beceriden düştüğümüz zaman sizi toplu olarak yok edicekler. hiçbirinizin çiçek aşısı yok biz çiçek aşılıyız yani son jenerasyonuz. yani geldiği zaman sizi kurtarıcak nesil biziz. toplu ölüm... şakır şakır gidiceksiniz.'' yani ilaçların bile işe yaramadığı hastalıklar var bu yüzden çok takma bu konuları.

Dipnot: en son 1976 yılı doğumlu çocukların kollarında bırakılmış, sonrasında ise çiçek hastalığının bittiğine inanıldığından yapılmamış olan ve 1977 yılı itibariyle doğanlara yapılmamıştır. Hocamız 1977de somalide görüldüğünden(en son bulgu) 1978de de yapıldığından bahsetti.40 ve üstü insanlar aşılı (41 hariç)

2016daki habere göre
    Bugün itibarıyla merkez depomuzda 478.000 doz suçiçeği aşısı' gibi bilgi bulunmakta. Elimizde aşı var ve biyolojik silah olarak kullanılma olasılığı var. Umarım tekrar yayılmasına neden olurlarsa erken aşı olmaya vaktimiz olur..
    Stajyer Doktor

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... Sonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş