Beğeni Ağacı2Beğeniler
  • 1 Post By Shadowhunters
  • 1 Post By Shadowhunters

Konu:Grip Aşısı

General Lord
    Shadowhunters - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    695

Standart Grip Aşısı

Gribe neden olan İnfluenza virüsleri, yapıları gereği çok kolay ve hızlı mutasyona uğrarlar. Bu özellikleri nedeniyle, tarihin ilk çağlarından beri grip salgınlarına yol açtıkları kayıtlara geçmiştir.
    Fakat gelişen teknolojinin getirdiği ulaşım kolaylıkları, günümüzde çok daha farklı salgınlara yol açmaktadır. Ulaşımın bu kadar gelişmiş olmadığı çağlarda yaşanan salgınlar, bölgesel olarak kalıyordu. Oysa günümüzde seyahat imkanlarının artması nedeniyle, bir kıtada başlayan salgınların çok hızlı bir şekilde diğer kıtalara da sıçradığını görebiliyoruz.

Gribe karşı nasıl daha dirençli oluruz?

Gripten korunmak için alınacak ilk tedbir, bireylerin bağışıklık sistemlerinin güçlü olmasını ve kişisel hijyen kurallarının uygulanmasını sağlamaktır. Kişinin daha önce geçirdiği grip enfeksiyonlarına karşı vücudunda gelişen bağışıklık, gripten korunmada en önemli faktördür. Yani, daha önce sık sık grip virüsüne temas etmiş kişilerin, temas etmeyenlere göre gribe dirençleri daha yüksektir. Sadece düzenli el yıkama alışkanlığını yerleştirmek ve kapalı ortamların düzenli olarak havalandırılmasını sağlamak bile, grip salgınlarından korunmakta oldukça önemlidir.

Grip aşısı olmalı mıyız?

Yazının başında vurguladığımız gibi, grip virüsü sürekli olarak mutasyona uğrar. Yani önümüzdeki yıllarda grip hastalığına yol açacak virüsün hangisi olduğunu bugünden bilmemiz mümkün değildir. Her sene yenilenen grip aşıları, bir önceki senenin grip virüsü suşlarına (ailesine, alt grubuna) göre hazırlanır. Sadece geçmiş dönemde hastalık yaptığı tespit edilmiş olan virüslerden korur. Oysa, gelecek dönemde hastalık yapacak olan yeni grip virüslerinden korumaz. Peki, ne amaçla grip aşısı oluyorsunuz? Gelecek dönemde gripten korunmak için. Oysa grip aşısı, sizi gelecekteki grip virüslerine karşı korumaz. Grip aşısının yaptırdığınız günden sonra oluşacak yeni grip virüsü tiplerine karşı koruyuculuğu SIFIRDIR!

Grip salgınından ölenlerin %90’ından fazlası 65 yaş üstü hastalardır. Dolayısıyla, grip aşısından beklenen en büyük fayda, bu yaş grubunu korumasıdır. Peki, 65 yaş üstünde grip aşısının koruyuculuğu ne kadar? Sadece %9!
    %9 koruyan bir aşı, yeterince koruyor denilebilir mi?
    Oysa bir aşının etkin kabul edilebilmesi için, en az %85-95 arası koruyuculuğunun olması gerekir.
    Grip hastalığı açısından bir başka önemli risk grubu, 2 yaş altı çocuklardır. 2 yaş altı çocuklar, grip aşısının en fazla yapıldığı grup.

Ne kadar çarpıcı bir ironidir ki, bahsedilen bu gruplarda grip aşısının koruyuculuğu ve güvenilirliği ile ilgili yeterli bilimsel kanıt yok!

Burdan sonrası grip aşısı hakkında Dünya da yapılan çalışmaların sonucu, ölüme sebep olabildiği yer almakta. Son kısımda belirttiğim çalışmaların ortak sonucunu özetliyor.

Center for Infectious Disease Research And Policy (Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma ve Politika Merkezi) adlı kuruluş, 2012 yılının Ekim ayında yayınladığı raporda grip aşıları hakkında 1936’dan beri yayınlanmış 12.000’in üzerinde tıbbi dokümanı inceledi. Bu analiz sonucunda, grip aşılarının koruyuculuğunun yetişkinlerde yeterli seviyede olmadığını (sadece %59); çocuklarda ve yaşlılarda ise koruyuculuğuna dair hiç bir bulgu olmadığını açıkladılar.

Avrupa’da yapılan iki çalışmada, grip aşısının yapıldıktan 3 ay sonraki koruyuculuğuna bakıldı: Koruyuculuk, bir çalışmada sıfır, diğerinde eksi bir olarak bulundu!
    Üstelik, grip aşıları yan etkisi olmayan masum aşılar değil. Yapılan çalışmalarda, grip aşısının felçlere neden olan Guillain-Barre sendromuna yakalanma riskini arttırdığı gösterildi.

Avrupa’da pek çok ülke, geçtiğimiz yıllarda grip aşılarını piyasadan toplattı: İtalya, İspanya, Fransa ve Almanya Sağlık Bakanlıkları, toplatılan aşılarda, “İnsan sağlığını tehdit edebilecek kalite hataları” olduğunu açıkladılar.

2014 yılının son aylarında, İtalya’da 11 kişinin grip aşısına bağlı nedenlerle hayatını kaybettiği bildirildi.

Grip aşısının koruyuculuğuna, hekimler bile inanmıyor. Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, hekimlerin sadece %14’ünün grip aşısı yaptırdığı ortaya çıktı. Yani firmaların bunca pazarlama çalışması hekimleri inandıramamış, %86’sı grip aşısını yaptırmamış.

1976 yılında yaşanan grip salgını, aşılanmanın neye yaradığına dair güzel bir örnek teşkil eder: O yıl, gribe bağlı olarak sadece bir kişi ölürken, aşının yan etkilerine bağlı olarak ise tam 25 kişi ölmüş.

Grip aşısı, dünyadaki hiç bir ülkenin zorunlu aşı programında bulunmamaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2014 yılının Aralık ayında bir açıklama yayınlayarak, 2014 yılında üretilen grip aşısının, gribe karşı hiçbir koruyuculuğu olmadığını ve yaptırılmasının hiç bir anlamı olmadığını bildirdi.

Mutlaka grip aşısı yapılması gereken risk grubundaki kişiler kimlerdir?

-65 yaşını geçmiş, KOAH (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı) veya astım gibi kronik akciğer hastalığı olanlar,

-Diyabet, kalp, böbrek hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olanlar,

-Bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişiler (kanser hastaları, immunsupresif kullananlar, kronik kan hastalığı olanlar),

-Hastanede ve huzurevlerinde çalışanlar,

-Kış veya bahar aylarında doğum yapacak gebeler,

-Sık sık seyahat eden ve insanlarla yoğun teması olan kişiler grip aşısı yaptırmalıdır.
    Konu Shadowhunters tarafından (05.Kasım.2017 Saat 18:28 ) değiştirilmiştir. Sebep: Güncel bilgi eklendi.
    Hurley bunu beğendi.
    Stajyer Doktor

General Lord
    Hurley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    263
    Beğenme 
    180
    Beğenilme 
    711

Hiç grip aşısı yaptırmadım
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

General Lord
    LittleMiddle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    342
    Beğenme 
    949
    Beğenilme 
    972

Ben de yaptırmadım .Ama şuan grib oldum 1 saat önce
    BANKACI / SiGORTACI
    TÜRKÜN yurdu TÜRKİYE

RoyalFamily

Üyeliği Durduruldu
    minhiboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    16
    Beğenme 
    33
    Beğenilme 
    20

Ben yaptırdım hiç bir yan etkini görmedim. etrafımdaki çoğu kişi grip oldu ben henüz olmadım ama yapan doktor %100 koruma sağlamadığını belirtmişti..Önlem amaçlı olabilir

General Lord
    Hurley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    263
    Beğenme 
    180
    Beğenilme 
    711

Alıntı KolayDegil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    695

Alıntı Hurley Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hiç grip aşısı yaptırmadım
    Alıntı KolayDegil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende yaptırmadım ama 4 sene önce baya yaygındı ve hala yaptıranlar var. Lisedeyken dershanedeki biyoloji hocamız yaptırmıştı sınıfta bahsedince çoğu fen liseli gidip yaptırmıştı. Birileri (o bölüm hakkında çalışıyorsa) yaptığında çoğu düz kafalı araştırmadan yapıyor. O yüzden bilmediğiniz bir şey yapıcaksanızda bir kişiden ziyade bir çok kişiye danışarak yapmanızdır.
    Stajyer Doktor

General Lord
    LJLJ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    497
    Beğenme 
    1249
    Beğenilme 
    1002

Grip aşısı normal sağlıklı bir insanın yaptırması gereken bir şey değil zaten kardeş, kronik rahatsızlığı olan kişiler örneğin HIV taşıyıcısı ya da Hepatit tarzı rahatsızlığı olan kişilerin yaptırması gerek bir aşı. Eskiden grip aşısı mı vardı. Portakal yenerek ve birçok meyve yiyerek sağlıklı kalabiliriz. Ülkemiz bu vitamin dolusu meyveler için cennet, onları yiyin. Vitamin ilacı içeyim çok vitaminsiz kaldım diyenlerin ağzına bir vurasım geliyor sormayın gitsin. Sanki Norveç'te narenciye görmemiş fok balığı kıl oldum yine kolay gelsin.

Ayrıca grip çok sağlıklı bir hastalıktır. Hasta olmak doğal bir şeydir. Grip olunca sağlığın değeri öğrenilir. Tedbir alınır. Nasıl bir ölüm olunca cenazede yaşamın değerini, dertlerin gelip geçici olduğunu anlıyorsak grip ile sağlığımızın değerini anlayıp tedbir almak gerek ama bu aşı ile değil doğal yöntemlerle.
    Konu LJLJ tarafından (24.Ekim.2017 Saat 01:45 ) değiştirilmiştir.

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    695

Haklısınız @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Zaten bu aşıyı yaptıranlar sağlıklı olup tedbir amaçlı yaptıranlar ve konuyu paylaşmamın amacıda bu. Tedbir her hastalıktan sonra alınabiliyor ama öncesinde almak hastalığa yakalanmadan olmuyor mlsf ve sadece vitamin almakla yakalanmayacağımız garanti değil. Bir sürü yapıp yapmamamız gereken şey var.
    LJLJ bunu beğendi.
    Stajyer Doktor

General Lord
    LJLJ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    497
    Beğenme 
    1249
    Beğenilme 
    1002

Alıntı Shadowhunters Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklısınız @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Zaten bu aşıyı yaptıranlar sağlıklı olup tedbir amaçlı yaptıranlar ve konuyu paylaşmamın amacıda bu. Tedbir her hastalıktan sonra alınabiliyor ama öncesinde almak hastalığa yakalanmadan olmuyor mlsf ve sadece vitamin almakla yakalanmayacağımız garanti değil. Bir sürü yapıp yapmamamız gereken şey var.
    Aynen öyle. İnsanın doktoru kendisidir derler, insan kendini keşfetmeli ve sağlıklı yaşamı için olanaklar imkanlar yaratıp araştırmalı.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş