1. #1
  General Lord
  Shadowhunters - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  09 Aralık 2016
  Favori Oyun  
  Silkroad Online
  Konular 
  416
  Mesajlar 
  2,904
  Beğenme 
  53
  Beğenilme 
  695
  Konum
  Kocaeli  

  Standart Çiçek Virüsü

  Bundan yaklaşık 200 yıl öncesine kadar Avrupa’da vebadan sonra en korkunç hastalık Çiçek hastalığıydı. 18. yüzyılın başlarında her yıl Avrupa ve Asya’da en az yarım milyon insanın bu hastalığa yakalanarak öldüğü bilinmektedir. Özellikle İngiltere’de bir nesil boyunca her 13 kişiden biri çiçek hastalığından ölmüştür.

  İşte böyle bir durumda, bu korkunç hastalığa çare bulmak isteyen Edward Jenner (1749-1823), Berkeley’de bir köy doktoruydu. Bir gün bir köylü kızı hasta bir inekten süt sağmış ve eline bulaşan hastalık orada küçük bir yara meydana gelmesine sebep olmuştu. Jenner, kızın elindeki yaranın içinde bulunan ve lenf adı verilen sıvıdan bir damlacık aldı. Bunu hasta olmayan bir erkek çocuğuna aşıladı. Böylece ilk çiçek aşısı uygulanmış oldu. Bu deneme başarılı oldu ve çocuk hastalığa karşı bağışıklık kazandı. Jenner, sıvı içindeki virüslerin çiçek hastalığına karşı direnme yeteneğini arttırdığını ortaya koydu. Tabi bu adam aşıyı geliştirmiş. İlk kim bulduğu yönünde kesin bir bilgi yok ama bir İngiliz kadının mektuplarında Osmanlıdan gördüğü yazıyor.Kısaca ondan bahsetmek gerekirse:

  1721 de Lady Mary Montagu nun oğlu ilk çiçek aşısını olan İngiliz olarak bilinir. Annesi hasta bir kişinin kolundaki veziküllerden aldığı virüsleri oğlunun koluna sürmüştür. Lokal olarak oğlunun kolunda vezikül oluşturarak sistemik enfeksiyonu geçirmiştir. Bu bilgiyi de Türkiye ye yaptığı gezi sırasında öğrenmiş. Eskilerden beri Osmanlı topraklarında Müslümanlar tarafından yaygın bir şekilde kullanıldığını hayretle görmüş ve çocuklarını aşılatmış.(Bu kısım mikrobiyoloji hocamızdan alıntı)

  Çiçek aşısı Osmanlı İmparatorluğunda ise ilk kez Lale Devri’nde (1718-1730) uygulanmıştır.

  Birkaç bilgi daha eklemek gerekirse bu virüs günümüzde eradike(yok etme) edilmesine rağmen tıp fakültesinde anlatılıyor. Nedeni Rusya ve USA da çiçek virüsü stokları bulunmaktadır ve biyoterörizm olarak kullanılması söz konusudur. Doktorların da bu virüse karşı bilgili olması gerekebilmektedir. Ayrıca bu virüsun hayvanlardaki versiyonu immunsuprese(bağışıklık sisteminin baskılanması) durumunda hayvanlardan insanlara geçebilmektedir.
  Stajyer Doktor

 2. #2
  General Lord
  LittleMiddle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  04 Şubat 2016
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  342
  Mesajlar 
  5,302
  Beğenme 
  949
  Beğenilme 
  972
  Konum
  İZMİT  

  Standart

  Alıntı Shadowhunters Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  .

  Çiçek aşısı Osmanlı İmparatorluğunda ise ilk kez Lale Devri’nde (1718-1730) uygulanmıştır...
  KPSS 2018 de çıkar kpssciler buna dikkat etsin. İlkler önemli
  BANKACI / SiGORTACI
  TÜRKÜN yurdu TÜRKİYE

  RoyalFamily

 3. #3
  Captain
  Oynaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  17 Kasım 2016
  Favori Oyun  
  aSilkroad
  Konular 
  1
  Mesajlar 
  57
  Beğenme 
  0
  Beğenilme 
  2
  Konum
   

  Standart

  Vebayı sollayabilen çıkmadı daha sanırım

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş