General Lord
    Shadowhunters - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    696

Standart Diş ve Diş Eti Sağlığı

DİŞLERİNİZE İYİ BAKIN KALP KRİZİ GEÇİRMEYİN
    Diş ve diş eti hastalıklarının kalp krizi ile ilişkisini gösteren pek çok araştırma yayınlandı. Dişleri erken dökülen insanlarda kalp damar hastalığının daha sık görüldüğünü biliyoruz. Dişlerine iyi bakmayan, ağız içi hijyenine önem vermeyen kişilerde kalp krizi ve felç riski % 25 artıyor. Dişlerimizle kalp damarlarımızın ne ilişkisi var derseniz, araştırmacılar diş çürükleri yapan Tannerella forsynthesis ve Preventella İntermedia adlı iki bakteriyi suçluyorlar. Kısa süreli enfeksiyonların bir zararı olmuyor ancak on yıllar süren kronik diş ve diş eti sorunlarında bu bakterilerin kendisi veya bağışıklık sistemine verdiği zarar kalp damarlarını bir şekilde olumsuz etkiliyor.

Diş fırçalama
    Bu forumda olan herkesin günde en az bir kere dişini fırçaladığını biliyorum Yarından itibaren ikiye çıkarmanızda fayda var. Öğlen yemeğinden sonra da fırçalarsanız üç yıldız alırsınız.

Diş ipi kullanımı
    Diş ipi kullanımı bizim ülkede fazla yaygınlaşmadı. Araştırmalar düzenli diş ipi uygulamasının diş sorunlarını ve erken çürümeleri azalttığını gösteriyor. Düzenli kullanma alışkanlığınız yoksa en azından haftada bir iki kez sorunlu olan dişlerinizin arasını diş ipi ile temizleyin. Normalde dişlerin arasında yiyeceklerin birikmesine imkân vermeyecek kadar az bir boşluk vardır ancak dolgulu dişlerde veya başka bir nedenle müdahale edilen dişlerde bazen bu aralık açılır ve yiyecek artıklarının toplanmasına uygun bir durum oluşur. Bu bölgelere özellikle dikkat edin.

Ağzınıza devamlı bir şeyler atmayın
    Yemek yediğimiz sırada tükürük salgımız artar. Tükürüğün bir faydası yumuşatmak ve hazıma yardımcı olmak diğeri asit yapısı ile ağız içi temizliği yapmaktır. Ağzınıza devamlı bir şeyler atarsanız bu temizlik işlemi bir türlü tam olarak yapılamaz. Son yıllarda moda haline getirilen "azar ye sık ye" tavsiyesine fazla itibar etmememin nedenlerinden biri de budur. Manitoba Üniversitesinden Dr. Anthony M. Lacapino, dişinizde çürük olmasını istemiyorsanız günde üç öğünden fazla yemeyin ve ara atıştırmalar yapmayın diyor. (Hipoglisemi tanısı ile aşırı derecede kan şekeri düşenleri bu tavsiyenin dışında tutuyorum.)

Kola, gazoz ve her türlü şekerli içecekten uzak durun
    Bu söylediğime şeker ihtiva etmeyen tatlandırıcılı içecekler de dâhildir. Ben sizin yerinizde olsam "Bugünden itibaren ağzıma şeker ve şekerli içecek koymayacağım" şeklinde bir karar alırım. (Ömrünüze ömür katarsınız). Karbonatlı (gazlı) içecekler, ağız içi asidi artırdığı için daha da zararlıdır. Piyasada satılan tüm teneke kutu ve şişeli içeceklerin içinde ya şeker ya da tatlandırıcılar var. Az veya çok hepsinin zararlı olduğunu bilin. Bu içeceklerdeki şeker ağızdaki bakteriler tarafından parçalandığında, ortaya çıkan asitlerin diş yüzeyindeki sert tabakayı aşındırdığı gösterilmiştir. Dişler için en faydalı içecek sudur.

Şeker yemeyin
    Şekerli sakızlar, dişe yapışan ağdalı şekerler, tükürük tarafından temizlenmeleri zor olduğu için daha zararlıdır. Bana her sabah bir kaşık bal yiyorum diyenlere ilk söylediğim şey dişlerinize dikkat edin demek oluyor. Bal alışkanlığı olanlar dişlerini fırçalamazlarsa faydadan çok zarar görebilirler.

Nişastalı yiyecekleri çok azaltın
    Beyaz ekmek, pasta, kurabiyeler, pirinç, patates gibi nişasta yapısı kuvvetli olan besinler ağız içindeki bakteriyel asidi artırarak dişlere zarar verir.

Kahvenize ve çayınıza şeker koymayın
    Kahve, çay gibi içecekler yudum yudum içildiği için eğer içinde az da olsa şeker varsa dişler için zararlıdır. Ben genelde doğal tatlandırıcı besinlerle içiyorum.(örn:hurma)

Şekersiz sakızlar zararlı değil, hatta faydalı
    Şekersiz ve tatlandırıcısız, katkı maddesiz sakızlar tükürük salgısını artırdıkları için dişler için faydalıdır. Bir yerde ağız içini temizleme görevi yaparlar.

Portakal, mandalina, greyfurt, limon, ekşi elma faydalı

Asit içeriği yüksek olan bu meyveler tükürük salgısını artırır, ağız için asit seviyesini dengeleyerek diş minesini korurlar.

Süt ve peynir faydalı
    Süt ve peynirin protein, kalsiyum ve fosfor muhtevasının mine tabakasının erimesini engellediği gösterilmiştir. Süt ve peynir ağız içindeki faydalı bakterilerin oranını artırır.

Balık ve keten tohumu, omega 3 içerikleri nedeniyle dişler ve diş eti hastalıkları için faydalıdırlar.

Şekerli bir şey yediyseniz en az 30 dk sonra dişlerinizi fırçalayınız. Nedenide şekerdeki bir madde dişlere yapışıyor ve fırçaladığınızda o madde yüzünden dişlerinizin aşınmasına neden olur. (Küçükken bir yerde okumuştum.)
    Stajyer Doktor

General Lord
    LJLJ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    497
    Beğenme 
    1249
    Beğenilme 
    1002

Bazı geceler diş fırçalamayı es geçerdim. Dişim ağrıdığı için gittiğimde 2 hafta içinde 14 dolgu 2 kanal tedavisi yaptırdım. O günden beri canım sıkılınca bile dişimi fırçalıyorum.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

General Lord
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    497
    Beğenme 
    1249
    Beğenilme 
    1002

Yemek yediğimiz sırada tükürük salgımız artar. Tükürüğün bir faydası yumuşatmak ve hazıma yardımcı olmak diğeri asit yapısı ile ağız içi temizliği yapmaktır. Ağzınıza devamlı bir şeyler atarsanız bu temizlik işlemi bir türlü tam olarak yapılamaz. Son yıllarda moda haline getirilen "azar ye sık ye" tavsiyesine fazla itibar etmememin nedenlerinden biri de budur. Manitoba Üniversitesinden Dr. Anthony M. Lacapino, dişinizde çürük olmasını istemiyorsanız günde üç öğünden fazla yemeyin ve ara atıştırmalar yapmayın diyor. (Hipoglisemi tanısı ile aşırı derecede kan şekeri düşenleri bu tavsiyenin dışında tutuyorum.)

Buna katılmıyorum, 3 öğün yemek kesinlikle çok daha zararlı. Diş sağlığını tamamen kaybetsen çok farklı alternatifler mevcut fakat 3 öğün yemek yemek şeker hastalığı gibi ciddi sıkıntılara sebebiyet verebilir. Az ve öz yemek daha faydalı. 3 öğünü 5 öğün olarak tüketmek çok daha faydalı diye düşünüyorum.

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    696

Alıntı LJLJ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bazı geceler diş fırçalamayı es geçerdim. Dişim ağrıdığı için gittiğimde 2 hafta içinde 14 dolgu 2 kanal tedavisi yaptırdım. O günden beri canım sıkılınca bile dişimi fırçalıyorum.
    Her şeyin azı gibi fazlası da zarardır. Günde 3 seferi geçmeyiniz.

Buna katılmıyorum, 3 öğün yemek kesinlikle çok daha zararlı. Diş sağlığını tamamen kaybetsen çok farklı alternatifler mevcut fakat 3 öğün yemek yemek şeker hastalığı gibi ciddi sıkıntılara sebebiyet verebilir. Az ve öz yemek daha faydalı. 3 öğünü 5 öğün olarak tüketmek çok daha faydalı diye düşünüyorum.
    Zaten düzenli günde 2 kez dişlerinizi fırçaladığınızda 1 2 öğün fazla tüketmenin çok da zararlı olacağını düşünmüyorum. Ama 3 öğün tüketmek en sağlıklısı kahvaltı öğle yemeği akşam yemeği şeklinde ama arada ufakta olsa ara öğüne ihtiyaç olunuyor heleki spor yapıyorsanız. Ben zayıfım bu yüzden sabah ile öğle arasında yağı şekeri düşürülmüş gıdalar yiyorum açlığımı yatıştırsın diye.(Telefona geçince resmini atarım.)
    Öğle ile akşam arasında genelde elma yiyorum baya 1 2 saat açlığımı yatıştırıyor. Geceye doğru da spor yaptığımdan süt ve yoğurt tüketiyorum.

Kahvaltı: 07.00-09.00
    Ara öğün: 10.00-11.00
    Öğle: 12.00-13.00
    Ara öğün: 16.00-17.00
    Akşam: 19.00-20.00
    Gece ara öğünü: 21.00-21.30 (Bu zaman uzayabiliyor yatış saatime bağlı.)
    Stajyer Doktor

General Lord
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    497
    Beğenme 
    1249
    Beğenilme 
    1002

Alıntı Shadowhunters Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her şeyin azı gibi fazlası da zarardır. Günde 3 seferi geçmeyiniz.

Zaten düzenli günde 2 kez dişlerinizi fırçaladığınızda 1 2 öğün fazla tüketmenin çok da zararlı olacağını düşünmüyorum. Ama 3 öğün tüketmek en sağlıklısı kahvaltı öğle yemeği akşam yemeği şeklinde ama arada ufakta olsa ara öğüne ihtiyaç olunuyor heleki spor yapıyorsanız. Ben zayıfım bu yüzden sabah ile öğle arasında yağı şekeri düşürülmüş gıdalar yiyorum açlığımı yatıştırsın diye.(Telefona geçince resmini atarım.)
    Öğle ile akşam arasında genelde elma yiyorum baya 1 2 saat açlığımı yatıştırıyor. Geceye doğru da spor yaptığımdan süt ve yoğurt tüketiyorum.

Kahvaltı: 07.00-09.00
    Ara öğün: 10.00-11.00
    Öğle: 12.00-13.00
    Ara öğün: 16.00-17.00
    Akşam: 19.00-20.00
    Gece ara öğünü: 21.00-21.30 (Bu zaman uzayabiliyor yatış saatime bağlı.)
    Mide sıkıntılı benim portakal, çay, yoğurt, süt yiyemiyorum. Sabah kalkınca en az yarım litre soğuk olmayan su ile güne başlarım. Süt( Lactose free, normal ya da hindistan cevizi sütü ) ile gevrek yiyorum üstüne kahve, öğlene doğru poğaça ve çay ya da muz, elma tarzı meyve. Akşam üzeri kahve ve çikolata akşamda tavuklu salata yanında patates kızartması, bazen döner ya dafast-food. Gece yine bir kahve çikolata sefası.. Öğrenci olduğum için çok sağlıklı beslendiğimi düşünmüyorum. Yumurta filan yerim öğlen dersim olmadığı zaman evde. Hazır ton balığı filan.

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    696

Mide sıkıntılı benim portakal, çay, yoğurt, süt yiyemiyorum. Sabah kalkınca en az yarım litre soğuk olmayan su ile güne başlarım. Süt( Lactose free, normal ya da hindistan cevizi sütü ) ile gevrek yiyorum üstüne kahve, öğlene doğru poğaça ve çay ya da muz, elma tarzı meyve. Akşam üzeri kahve ve çikolata akşamda tavuklu salata yanında patates kızartması, bazen döner ya dafast-food. Gece yine bir kahve çikolata sefası.. Öğrenci olduğum için çok sağlıklı beslendiğimi düşünmüyorum. Yumurta filan yerim öğlen dersim olmadığı zaman evde. Hazır ton balığı filan.
    Bitkisel kaynaklı çok beslenmediğinizden mi acaba midenizde sıkıntı var? Çok kötü besleniyorsunuz. En azından akşam yemeğinde taze kuru fasülye nohut mercimek gibi bakliyatlar tüketebilirsiniz. Öğlene doğru poğaca yerine dediğim bisküvilerden yiyebilirsiniz. Kakolusu da var. Çikolatanın da bitterli olanını tüketin daha sağlıklı.
    Stajyer Doktor

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    696

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... dediğim bisküvi. İçinde az olması güzel açlık gidince tam bitiyor Üzerinde protein değeri yazmamış 1 pakette 2 gr civarı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Stajyer Doktor

General Lord
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    497
    Beğenme 
    1249
    Beğenilme 
    1002

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... dediğim bisküvi. İçinde az olması güzel açlık gidince tam bitiyor Üzerinde protein değeri yazmamış 1 pakette 2 gr civarı.

Kahve yanında az yemiyorum ben bunu süper oluyor, arkadaşlar buna köpek maması diyor çok kızıyorum.

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    696

Stajyer Doktor

General Lord
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    497
    Beğenme 
    1249
    Beğenilme 
    1002

Kişi başına düşen doktor sayısı ise şu şekilde gösteriliyor. Türkiye 750:1 oranında...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş