Beğeni Ağacı7Beğeniler

Konu:Alkol Kullanımı

General Lord
    Shadowhunters - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    695

Standart Alkol Kullanımı

Alkol kullanıyor musunuz diye sorulduğunda alınan cevaplara göre “miktar” konusunda hepimiz farklı düşünüyoruz. “Sosyal kullanım” deyince benim aklıma gelen düzenli bir periyodu olmaksızın –sadece bir vesileyle- doğum günü, düğün gibi kutlamalarda veya birkaç ayda bir, iki üç dubleyi aşmayan miktarda alkol almaktır ve bu miktarda alkol kullanımının zarardan ziyade faydası vardır; muhabbeti, sosyalleşmeyi artırır, neşelenir, gevşersiniz. Buna karşılık düzenli alkol kullanmaya geçince iş değişir, miktar az da olsa sağlık riski başlar.

Günde bir bardak şarap, bir bira veya bir kadeh sert içki -örneğin rakı- içenlerin “az miktarda alkol” aldıkları kabul edilir. Bu kişilerin gelecek yıllar içinde dozu artırmayacaklarının garantisi (kendileri kabul etmeseler de) yoktur. Bir kişi haftada sadece iki gün de olsa -örneğin sadece hafta sonları- düzenli alkol alıyorsa (her seferinde bir iki kadeh de olsa) “alkolizme giden trene binmiş” demektir. Az miktarda da olsa “düzenli” alkol kullanımına karşı olmamın en büyük nedeni bu kişilerin zamanla miktarı artırma ihtimalleri olmasıdır. Aynı risk seyrek aralıklarla ancak fazla miktarda alkol alanlar için de söz konusudur.

Alkolün etkisi kişiden kişiye değişir
    Alkolün bizi nasıl etkileyeceği genetik yapımızla yakından ilişkilidir. Alkol her vücutta aynı şekilde metabolize olmaz. İki kadehin Ali’yi sarhoş etmesi, Veli’nin bir şişeye bana mısın dememesinin nedeni budur. Aynı nedenle alkolün bulantı, yüzde kızarıklık, sarhoş edici etkisi de kişiden kişiye değişir. Bazılarının uykusunu getirirken bazılarına canlılık verir. Özetle alkolün olumlu/olumsuz etkisi kişiden kişiye büyük farklılık gösterir. Etkisi kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte günde iki birimden fazla (iki bira, iki bardak şarap, iki kadeh sert içki) düzenli içki kullanımı uzun vadede –kendileri farkında olmasalar, görmezden gelseler de- “kesinlikle” sağlığı olumsuz etkiler.

Alkol kanser riskini artırır
    Düzenli alkol kullanımı, miktar az da olsa bazı kanserlerin görülme sıklığını artırır: ağız-boğaz, yemek borusu, larinks, mide, meme kanseri, karaciğer kanseri ve kalın bağırsak kanseri. Günde bir bira veya bir bardak şarabın düzenli olarak tüketilmesi bağırsak kanseri riskini % 10 artırır. Günde 30 gramdan fazla alanlarda risk % 25’e çıkar. San Antonio Meme Kanseri Sempozyumu’nda Alkolün meme kanseri riskini artırdığı, kanser tanısından sonra alkol almaya devam edenlerde kanserin tekrar etme riskinin daha yüksek olduğu açıklandı. (Doktorlar zararlı etki açısından alkolün cinsinin bir önemi olmadığını buna karşılık miktarın önemli olduğunu belirtiyorlar.) Meme kanseri tanısı konulduktan sonra haftada üç kadeh alkol alanlarda hiç içmeyenlere kıyasla % 34 daha fazla nüks görülüyor. Haftada üç kadehten fazla içmek ise meme kanserinden ölüm riskini % 51 artırıyor.

Alkol bazı kişilerde (herkeste değil) kalp krizi riskini azaltır
    Alkolün kalp sağlığını olumlu etkilediğine dair pek çok yayın var. 97.432 kişinin 10 yıl takip edildiği bir Japon çalışmasında az miktarda (günde 23 gramdan az) alkolün ölüm riskini % 12-20 oranında azalttığı gösterilmiştir. Buna karşılık geçen senelerde yayınlanan bir makalede 50 den fazla çalışmadaki toplam 260 bin kişiyi inceleyen araştırmacılar az miktar da olsa alkol kullanma alışkanlığını bırakanların bırakmayanlara göre daha sağlıklı ve daha uzun yaşadıklarını gösterdiler. Alkolün kalp krizi riskini azalttığına dair kuvvetli yayınlar olsa da “kalbe iyi geliyor” diye düzenli alkol kullanmak doğru değildir. Bunun nedeni yukarıda söylediğim gibi zamanla kullanım miktarının artması riskidir. Alkol kullanımı arttıkça ventriküler taşikardi, atrial fibrilasyon gibi aritmiler ve kardiyomyopati dediğimiz kalp kası hastalığı riski artar.

Alkol alerjiyi tetikler
    Günde iki bardak şarap içenlerde saman nezlesi gibi alerjik reaksiyonların görünme riski iki misli artıyor. Bu yüzden bahar alerjisinden (sabah hapşırıkları, burun akıntısı, göz yaşarması) şikâyetçi olanların her gün alkol almamaya dikkat etmesi gerekir. Bira, şarap ve likör gibi içkiler, mayalanma sürecinde mantar ve bakterilerden faydalanıldığı için histamin içerirler. (Alerjiyi tetikleyen histamin yalnız alkolde değil peynir, ekmek gibi mayalı yiyeceklerde de bulunur.) Bira ve şarap, histamin dışında gene alerjik olduğu bilinen sülfitler de içerir. Daha önce İsviçre'de yapılan bir başka çalışma da düzenli alkol alanlarda burun akıntısı, hapşırık, üst solunum yolu enfeksiyonları ve astım ataklarının daha sık görüldüğünü göstermişti. Bilginiz olsun alerji yapıcı etki açısından en kötüsü şaraptır. Nedeni bilinmiyor ama alerjik etki kadınlarda erkeklere göre iki misli daha fazla ve daha çok düzenli alkol kullananlarda görülüyor.

Alkol tüketimini yukarıda tanımladığım “sosyal içicilik” düzeyinde tutmanız en iyisidir, alkolü çok seviyorsanız iki “ASLA” ya dikkat ederek riskinizi azaltabilirsiniz.
    1-ASLA haftanın üç gününden fazla içmeyin (İçmediğiniz günler içtiğiniz günlerden fazla olsun).
    2-ASLA bir seferde iki bardağı, iki dubleyi geçmeyin.

Kafanız iyice karıştıysa özetlemenin tam sırası:
    1.Sırf kalbinize iyi gelecek diye kendinizi zorlayarak alkol almayın çünkü tartışmalar hala sürüyor...
    2.Alkolü hoşlanarak alıyorsanız, kalbinizi hasta etmemek için miktarı az tutun (günde 1-2 bardak şarap veya 1 duble rakıya eşdeğer alkol).
    3.Uzun zamandır yüksek doz alkol alıyorsanız birden bırakmayın, azaltın.
    4.Alkol alıyorsanız yemekle birlikte almaya çalışın..

Alkol-Ek Bilgi
    Alkol sperm oluşturan hücreleri öldürür. Aşırı alkol tüketimi sperm sayısını, spermin dölleme kabiliyetini azaltır, sperm şeklini bozar. Hatta aşırı alkol alanlarda libido da azalır. Çünkü östrojen hormonu bu erkeklerde artmaya başlar. Çocuk sahibi olmak istiyorsanız, alkol tüketimini iki üç ay öncesinde azaltın. Aşırı alkole bağlı iktidarsızlık, alkol alımı dursa bile tam olarak düzelmeyebilir

Stajyer Doktor

Muhabir
    Historia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    57
    Beğenme 
    373
    Beğenilme 
    344

ne memuru alkol bey
    Adidas_ bunu beğendi.
    Vaktiyle bir Atsız varmış ; var olsun!
    OttomanHeroS ' RedLine
    Tengri Biz Menen

General Lord
    LJLJ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    497
    Beğenme 
    1249
    Beğenilme 
    1002

Şarap çok faydalı, hamileler bile kullanabilir. Bebeğe faydası olduğunu bilimsel olarak araştırdılar. Yani oturup 1 litre içsin demiyorlar elbette, haftada 1 kadeh şarap içilmesi tavsiye ediliyor.
    LittleMiddle ve selo1232 bunu beğendi.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

General Lord
    LittleMiddle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    342
    Beğenme 
    949
    Beğenilme 
    972

Alıntı LJLJ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şarap çok faydalı, hamileler bile kullanabilir. Bebeğe faydası olduğunu bilimsel olarak araştırdılar. Yani oturup 1 litre içsin demiyorlar elbette, haftada 1 kadeh şarap içilmesi tavsiye ediliyor.
    Tam olarak bebeğe iyi gelen yanı neymiş alkolün ? Bilmediğimden soruyorum.Yani Bilmiyorum ama Alkolün bir bebeğe iyi gelecek şeyi nedir çok merak ediyorum.Ablam gebe iken kivi bile yedirmiyordu doktorumuz .Ama uzmanlar diyorsa Haftada 1 şarap yarralridir diye benim sorum acaba o yarari başka bir sıvıdan alsa riske girmemiş olsa Ebeveyn.Bir araştiracam PC geçtiğimde .Ama Ben şahsen hanımların hamilelik he emzirme doneminde kesinlikle alkol v turevi şeyler tuketmemesini dusunuyorum.Bebeğe olumsuz etkileri olduğunu okumustum.Cunku alkol direk bir damlasi bile kana karisiyor "muş"
    BANKACI / SiGORTACI
    TÜRKÜN yurdu TÜRKİYE

RoyalFamily

General Lord
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    497
    Beğenme 
    1249
    Beğenilme 
    1002

Alıntı LittleMiddle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tam olarak bebeğe iyi gelen yanı neymiş alkolün ? Bilmediğimden soruyorum.Yani Bilmiyorum ama Alkolün bir bebeğe iyi gelecek şeyi nedir çok merak ediyorum.Ablam gebe iken kivi bile yedirmiyordu doktorumuz .Ama uzmanlar diyorsa Haftada 1 şarap yarralridir diye benim sorum acaba o yarari başka bir sıvıdan alsa riske girmemiş olsa Ebeveyn.Bir araştiracam PC geçtiğimde .Ama Ben şahsen hanımların hamilelik he emzirme doneminde kesinlikle alkol v turevi şeyler tuketmemesini dusunuyorum.Bebeğe olumsuz etkileri olduğunu okumustum.Cunku alkol direk bir damlasi bile kana karisiyor "muş"
    Araştırmada görsel hafızalarının ve kelime bilgilerinin daha üstün olacağı ortaya çıkmış. Fakat bu araştırma sadece şarap için. Yani diğer alkoller ile alakalı değil. Tahminimce eğer alkol hiç tüketmeyen ya da hamilelikte tüketmekten kaçınanlar için üzüm ya da pekmezin tüketilmesi kısmen etki edebilir diye düşünüyorum. Her ne kadar şarap ile eş değer olmasa faydası olabilir.

General Lord
    DonnaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    389
    Beğenme 
    1069
    Beğenilme 
    2719

Alıntı Shadowhunters Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    doktor bey
    babam baypas oldu doktor akşamları bır kadeh wizki içsen sana yararı olur zararı olmaz demışti

abim böbrek taşı dökuyordu doktor genctı ve bol bol bira iç aksamları dedı abım alkolık olacaktı her aksam 4-5 bıra ıcmeye basladı allahtan sonra bıraktı ama tas mas kalmadı xD
    mtzn ve selo1232 bunu beğendi.
    Trip_Kolik & DonnaR_

M4rJiNaL

BuYuGe_SYGl

RedLine & OttomanHeRoS

"Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr"--لا فتى الا على لا سيف الا ذوالفقار

General Lord
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    497
    Beğenme 
    1249
    Beğenilme 
    1002

Alıntı DonnaR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    babam baypas oldu doktor akşamları bır kadeh wizki içsen sana yararı olur zararı olmaz demışti

abim böbrek taşı dökuyordu doktor genctı ve bol bol bira iç aksamları dedı abım alkolık olacaktı her aksam 4-5 bıra ıcmeye basladı allahtan sonra bıraktı ama tas mas kalmadı xD
    Kalp rahatsızlığına şarap iyi gelir diye biliyorum.

Böbrek taşım vardı, yazın ortasında doktora gittim. Çok ilerlememiş dedi bol su, bira önerdi. İlaç kullanmadım sabah, öğlen, akşam bira içtim. Koca yaz boyunca ayık gezmedim, işime geldi içmek ama iyileştim.
    Doktora hangi bira daha çok fayda eder diye sorup espri bile yapıyordum.
    DonnaR bunu beğendi.

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    695

Alıntı DonnaR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bildiğim kadarıyla bira diüretik bir madde yani idrar söktürücü arttırıcı. İdrar miktarı artınca kanallarda takılan taşları aşındırıp daha güçlü iticektir. Bira yerine bir sürü bildiğim diüretik ilaçlar varki her ne kadar doktorun genç olması önemsizken doktorun ilaç yazmak yerine bol bol bira iç demesi saçma ve delice geldi.
    Bundan sonraki kurul üriner sistem hastalıkları. 3 ocakta prof bir üroloji hocamızın dersi var unutmazsam sorucam bu konuyu.
    Çok ciddi ilerlemişse taş oluşumu bir sürü yeni yöntem var. Fiyatı biraz fazla olabilir. Benim tavsiyem bol bol su içsin ve diüretik ilaç kullansın. Hala devam ederse ağrı bu eswl ya da başka yöntemlere başvursun.

ESWL Taş Kırma Makinası:

ESWL nin Avantajları
    Düşük komplikasyon riski
    Anestezi gerektirmemesi
    ESWL nin Dezavantajları
    Taşınız dışarı çıkarılmıyor. Taş parçacıkları düşmeyebilir veya taş parçaları düşerken hasta ciddi ağrı duyabilir.
    Büyük taşlarda birden çok seansa gereksinim duyulabilirsiniz.

Viski konusu hakkında bir fikrim yok ama belki babanız alkoliktir hemen bırakmak da zararlı ya öyle bir öneride bulunmuştur. Alkolik değilsede durduk yere viski içebilirsin demesi garip geldi. Her ne kadar kalbe yararlı olsa da günde 1 kadeh demesi paylaştığım konudaki bilgilere göre yanlış. Yok kalbe yararlıdır yok şudur budur diye içilmesini tavsiye etmiyorum.
    Stajyer Doktor

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    695

TRAKYA Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Akdere, böbrek taşı dökmek için bira içmenin yanlış bir yöntem olduğunu ifade ederek, "Biranın idrarı çıkarttığı doğrudur ancak içindeki alkol ve mayadan ötürü taş oluşturma riski yaratıyor.

Biraz içmek böbrek taşına hiçbir faydası bulunmamaktadır. Aksine böbrek taşı ve genel böbrek rahatsızlığı olanlar için ilk öneri alkol türlerinden ve sigaradan uzak durulması yönündedir. Yani bira taş düşürmez yada böbrek taşına iyi gelmez aksine böbrekler için oldukça zararlıdır diyebiliriz.

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... internette araştırınca bu tarz bilgilerle karşılaştım.
    Stajyer Doktor

General Lord
    DonnaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    389
    Beğenme 
    1069
    Beğenilme 
    2719

Alıntı Shadowhunters Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    TRAKYA Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Akdere, böbrek taşı dökmek için bira içmenin yanlış bir yöntem olduğunu ifade ederek, "Biranın idrarı çıkarttığı doğrudur ancak içindeki alkol ve mayadan ötürü taş oluşturma riski yaratıyor.

Biraz içmek böbrek taşına hiçbir faydası bulunmamaktadır. Aksine böbrek taşı ve genel böbrek rahatsızlığı olanlar için ilk öneri alkol türlerinden ve sigaradan uzak durulması yönündedir. Yani bira taş düşürmez yada böbrek taşına iyi gelmez aksine böbrekler için oldukça zararlıdır diyebiliriz.

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... internette araştırınca bu tarz bilgilerle karşılaştım.
    Birkaç hurafeler ola bilir ama halk biliminde sıkça uygulanan bir yöntem belki piskolojik açıdan beyni rahatlatıyordur bira içtim oh agrım gitti 😂 ve babam alkolik falan değil adam ben beni bildim bileli içerken gördüğüm 3-5 arasıdır
    Trip_Kolik & DonnaR_

M4rJiNaL

BuYuGe_SYGl

RedLine & OttomanHeRoS

"Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr"--لا فتى الا على لا سيف الا ذوالفقار

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş