General Lord
    Shadowhunters - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    696

Standart Kafeinli mi Kafeinsiz mi Kahve

Kafein, sıvıların vücuttan atılma sürecini hızlandırarak böbreklerin önemli mineralleri emmek için yeterince zaman bulamamasına neden oluyor.

Japonya’daki Yokohama Şehir Üniversitesi Tıp Bölümü’nde yapılan bir araştırma, kahvenin “gastrik boşalma” denen olayı (yani besinin, olması gerekenden daha hızlı karından çıkması) kolaylaştırdığını ortaya koymuş. Besin, bağırsaklarda gerektiği kadar kalmadığı zaman vitamin ve mineraller düzgün olarak emilemeyerek beslenme eksikliklerine neden oluyor.

Normal ve kafeinsiz kahvenin sindirime olan etkileri şu noktada ayrışıyor: Kafein, sıvıların vücuttan atılma sürecini hızlandırarak böbreklerin kalsiyum, magnezyum, çinko ve diğer önemli mineralleri emmek için yeterince zaman bulamamasına neden oluyor. Magnezyum eksikliğinin, anksiyete, depresyon, astım, kan pıhtılaşması, kalp sorunları, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, kronik yorgunluk, kronik ağrı, migren, kısırlık, kemik erimesi, hatta diş çürümesi gibi sorunlara neden olduğu klinik olarak ortaya konmuş.

Sabahları kahveye “ihtiyaç duyan” insanlar, kafeinin uyandıran etkisi için içiyorlar. Diğer yandan kafein, anksiyete ve depresyonu farklı şekillerde artırıyor.Sabahları sizi harekete geçirerek bir şeye ihtiyaç duyuyorsanız kahveden başka bir alternatif düşünün. Özellikle mide-bağırsak problemleriniz varsa…

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Kafeinsiz kahvenin kalp krizi riskini artırdığını ya da kanserojen bir takım tetikleyiciler içerebileceğini savunan bir takım bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Ancak, kafeinsiz kahvenin kesin olarak sağlık sorunlarına yol açtığı henüz ispatlanmış değildir.

Bununla birlikte, kafeinsiz kahve nihayetinde kahvenin bir takım doğal olmayan süreçlerden geçirilmesi ile elde edildiği için yoğun olarak tüketilmemesi faydalı olacaktır.

Benim anladığım ise her şeyin fazlası zarar ve doğal olanı tercih etmeliyiz. Yani normal kafeinli olandan günde 1-2 fincan tüketmeliyiz.
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Bu konu ne kadar doğru bilmiyorum ama en iyisi her şeyden ölçülü bir şekilde yararlanmakki bununla ilgili araştırırken dikkatimi çeken bir yorum gördüm:

Okulumdan dolayı sayısız gece sabaha kadar çizim yaparken kahvenin artık beni kesmediğini farkettim. Tabii sonuçta doz aşımı yapmam gerekti. Daha doğrusu şöyle anlatayım. Proje teslimine son 10 gün kala günde maksimum 1.5-2 saat uyuyarak 10 gün boyunca çizim yaptım ve yaklaşık 10 günde 250gr kadar Nescafe yi tek başıma bitirdim. Hatta evdeki diğer arkadaşlarla günde 2 defa da nöbetleşe olarak türk kahvesi molası veriyorduk Teslime 1-2 gün kala artık kafeinden ellerim titremeye başladı ki 2 saatte bir fincana çıkartmıştım. Son gün dünyaya bakış açım değişti, sanki balık merceği bir kameradan kendimi böyle uzaktan izliyormuş gibi bir hisle devam ettim. Aşırı dikkatsizlik ve dalgınlık cabası. Ertesi gün projeyi teslim ettikten sonra kahveyi bıraktım ve o gün yaklaşık 20 saat uyudum. Ertesi akşam kalkıtığımda başım aşırı derecede ağrıyordu. Tabii bende tek bildiğim şeyi yaptım ve bir fincan koyu kahve içtim ve ağrı kesildi. Ağrı kesilince kafayı koyup yine bir 13-14 saat uyudum ve yine baş ağrısı ile uyandım. Bu böyle 2-3 gün devam etti ve uyku düzenim düzelmesine rağmen o baş ağrısı hafif şekilde bir hafta kadar sürdü. Tabii bu bir hafta kahveyi tamamen kestim. O nedenle kesinlikle abartılmamalı. Çok tehlikeli etkileri olabiliyor.
    Stajyer Doktor

Chief General
    BUMBUM1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    55
    Beğenme 
    8
    Beğenilme 
    78

Kanki çok takıyorsun sağlığı abartma bu kadar be koy bir tarafına
    Anarchy35

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    696

Alıntı BUMBUM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kanki çok takıyorsun sağlığı abartma bu kadar be koy bir tarafına
    Doktor olucaz o kadar sonra demezler mi adam daha kendi sağlığını düşünmüyor bizimkisini nasıl düşünsün..? Doktorlar her ne kadar insanlara yardımı dokununca mutlu olsalarda bir zaman sonra aldıkları paradan ötürü kendilerini düşünmüyorlar. Açıkcası dış görünüşüne önem vermeyen bir doktora kendimi emanet edemem
    Stajyer Doktor

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    416
    Beğenme 
    53
    Beğenilme 
    696

Kafeinsiz kahve içerek kafeinden uzak durduğunuzu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. 2007’de Consumer Reports, Starbucks ve Dunkin Donuts dâhil olmak üzere 6 kahveciden aldığı 36 fincan kafeinsiz kahveyi test etti ve normal bir bardakta bulunan kafein ile (genellikle yaklaşık 100 miligram) karşılaştırıldığında kafein miktarının 20 miligramın üzerinde olduğunu saptadı. Yani sıfır kafein diye bir şey yok.
    Stajyer Doktor

General Lord
    Cengo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular 
    229
    Beğenme 
    4411
    Beğenilme 
    3071

Kafein, dozu aşılmamak şartıyla olmazsa olmaz. Bir tatlı kaşığı uyanınca bir tatlı kaşığı da Noxx ile beraber antrenman öncesi alındığında askerden yeni gelmiş gibi oluyorsun
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Captain
    emirhandoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Counter-Strike
    Konular 
    0
    Beğenme 
    0
    Beğenilme 
    0

Herşey dozunda güzel diye eklemek gerek

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş