Beğeni Ağacı2Beğeniler
  • 1 Post By Shadowhunters
  • 1 Post By Shadowhunters

Konu:PARKİNSON

General Lord
    Shadowhunters - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    408
    Beğenme 
    37
    Beğenilme 
    685

Standart PARKİNSON

Beynin derin yapılarındaki gri cevher çekirdeklerinde dopamin eksikliği ile ilgili bozukluktur. Hareketin eşgüdüm bozukluğu ile giden ''titremeli felç'' olarak bilinen sinir sistemi hastalığıdır. Kademeli olarak ilerleyen, genelde orta ve ileri yaş grubunu (40-70y) ve erkek cinsiyeti daha çok etkileyen bir hareket bozukluğudur. Nadiren gençlerde de görülebilir. Ailesel olma ihtimali düşüktür.

Hastalığın başlangıcında tek taraflı ellerde istirahatte ortaya çıkan titreme en belirgin özelliğidir. Hareketlerde yavaşlama, yürümede zorlanma, yürürken kol sallamada azalma , küçük adımlarla öne eğik şekilde yürüme, alçak ses tonu ile konuşma ve konuşmada yavaşlama mimiklerde azalma (maske yüz ifadesi) gözlenir. Bazen sebebi açıklanamayan kabızlık,bel ağrısı, koku almada bozulma erken hastalık belirtisi olabilir.

Neyapalım?
    Parkinson hastalığının tanısı muayene bulgularına dayanarak konur. Ancak sebebin araştırılması için bazı kan tahlilleri ve beyin görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Nörolog doktor tedavinizi planlayacaktır. Ben ilaçların dışında bir tavsiyede bulunmak istiyorum:

Yaş bakla sebzesinin parkinson hastalarına iyi geldiği gösterilmiştir. Yoğurt ve limon kullanmadan kabuğu ile birlikte haşlanarak yenmesi öneriliyor. Yanında et yenmemesi tavsiye ediliyor. Eğer küçük bir bahçeniz varsa bakla ekin. Yapraklarının çiğ olarak (roka yer yibi) yenilmesinin de yararlı olduğu söyleniyor.
    Dikkat! Bakla yiyerek Parkinsonunuzu geçirebileceğinizi iddia etmiyorum. Kullananların faydalandığını, neticede faydalı bir sebze olduğu için (doktorunuzun verdiği ilaç tedavisine ek olarak) denemenizi tavsiye ediyorum.

ERKEN TEŞHİS PARKİNSONDA HAYAT KURTARIR

Parkinson hastalığı yavaş ilerleme özelliğine sahip olan, beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir beyin hastalığıdır.
    weewerenoob bunu beğendi.
    Stajyer Doktor

Vice General Lord
    weewerenoob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    aSro-bSro-cSro
    Konular 
    56
    Beğenme 
    243
    Beğenilme 
    287

Genetik yatkınlık ailesel olma düşüktür denmiş ama toktor bey eminmiyiz bu durumdan

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    408
    Beğenme 
    37
    Beğenilme 
    685

Alıntı weewerenoob Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Genetik yatkınlık ailesel olma düşüktür denmiş ama toktor bey eminmiyiz bu durumdan
    Tıpta şöyle bir durum var: Bir hastalık erken yaşta(20li yaşlar veya daha öncesinde) çıkıyorsa genelde ailesel olarak geçiş olasılığı yüksektirki bu hastalık genelde 40dan sonra(öncesinde az daha olsa literatürde olan vakalar var) ortaya çıktığından ailesel geçiş düşünülmüyor ve ailesindede büyük ihtimal rastlanmıyor. Bu yüzden ailesel geçiş nadir deniliyor.
    weewerenoob bunu beğendi.
    Stajyer Doktor

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    408
    Beğenme 
    37
    Beğenilme 
    685

Ayrıca nacizane bir fikrimi de söylemek isterim, böyle hem ailesel olmayıp hem etyolojisi(neyin sebep olduğu) bilinmeyen bir sürü hastalık var ve bu hastalıkların insanın kaderinde yazılı olduğunu düşünüyorum Doktor ve kaderci bakış açısı her ne kadar çelişsede belki daha toyum bilmiyorum ama bu tür hastalıklara şuan bu gözle bakıyorum. Mesleğimdeki en büyük hayalim bu sebepleri bulup hastalık başlamadan ilerlemeden engellemeye çalışmak.
    Stajyer Doktor

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    408
    Beğenme 
    37
    Beğenilme 
    685

Okumayanlar için Güncel.
    Stajyer Doktor

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş