İçindekiler: Silisli asitler, Saponin, Oksal, Sodyum, Potasyum, Demir, Alüminyum, Koloid, Mangan

Şifası:

1) Adet söktürücüdür. At kuyruğu otu kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
2) Vereme faydalıdır. At kuyruğu otu, sinirli ot ve kekik ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
3) Böbrek kumlarını döker. At kuyruğu otu, mısır püskülü ve ayrık otu köküyle beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
4) İdrar söktürücüdür. At kuyruğu maydonoz ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
5) Kan dindiricidir. At kuyruğu kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse mide kanaması ve basura fayda verir.
6) Burun kanamasına iyi gelir. At kuyruğu kaynatılıp buruna pamuk ile konur.
7) Yatak ıslatma yapanlara iyi gelir. At kuyruğu kaynatılıp balla tatlandırılarak yatak ıslatan çocuklara içirilmelidir.
8) Karaciğer tıkanıklığına iyi gelir. At kuyruğu, ayrık otu köküyle beraber kaynatılıp balla tatlandırıp soğuk olarak içilmeye devam edilir.
9) Yumurtalık ve mesane iltihabına iyi gelir. At kuyruğu kaynatılıp balla tatlandırılarak ılık olarak içilmeye devam edilmelidir.
10) Böbrek yetersizliği olduğundan, fazla üre terle atılır. At kuruğu kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse böbrek yetersizliğini çözer, terlemeyi önler.
11) Nefes darlığı ve öksürüğe iyi gelir. At kuyruğu, deve tabanı otuyla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak ılık olarak içilmeye devam edilir.

Yan Etkisi: Normal şartlarda herhangi bir yan etkisi yoktur.
At kuyruğu, çay kenarlarında bol yetişen, birbirine geçenbir bitkidir. Mide, böbrek, karaciğer ve akciğer hastalıkları için şifa kaynağıdır.

Not: Ansiklopedilerden alıntıdır.