Beğeni Ağacı2Beğeniler

Konu:Adaçayı

General Lord
    Shadowhunters - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    408
    Beğenme 
    37
    Beğenilme 
    681

Standart Adaçayı

Soğuk havaların yaşantımızı zorlaştırmaya başladığı şu günlerde, virüslerin neden olduğu Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları da artmaya başladı. Tüm Üst Solunum Yolları Enfeksiyonlarının %60’ından fazlası virüs kaynaklıdır. Bu tür “viral” enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımı hiçbir işe yaramaz ve gereksizdir. Her ateşi yükselenin eczaneden antibiyotik aldığı ülkemiz için şoke edici bir bilgi değil mi? Üstelik “Doktorla 7 günde, doktorsuz 1 haftada” iyileşen bu viral enfeksiyonlar için diğer ilaçlarla da yapılabilecek çok bir şey de yok. Kullanılacak ilaçların olası yan etkileri de cabası…

Bol sıvı almak, istirahat ve doğru beslenme en önemli tedavidir bu hastalıklar için.
    Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak ve tedavisi için kullanılacak en iyi doğal alternatiflerden bir tanesi, Ada çayı’dır. İçimi zevkli, kolay bulunabilir ve yan etkisi yok.
    Ada çayı, üst solunum yolu enfeksiyonlarında son derece etkili bir bitkidir. Tedavi edici olarak yaprakları kullanılır. Antimikrobiyal (Mikrop öldürücü) ve Antienflamatuar (İltihap giderici) etkisi vardır. Bu etkisini, içerdiği Sineol, Thujone ve Borneol maddelerine borçludur. Yapılan klinik çalışmalarda, Ada çayı gargarası ile tedavi edilen üst solunum yolu enfeksiyonları ve diş eti iltihaplarında anlamlı şekilde iyileşme olduğu gösterilmiştir. Üstelik tüm bu klinik çalışmalarda bildirilen herhangi bir yan etkisi de yok.

Adaçayını zaten çay olarak içiyoruz, tamam da, tedavi edici olarak nasıl kullanacağız? Çay olarak içmeye devam edin, bu faydalı, ancak üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve diş eti iltihaplarında, Ada çayı gargarası hazırlamanız gerekecek.
    Bunun için, bir su bardağı kaynar suyun içine, 3 adet Adaçayı poşeti sallandırın. Dikkat, tekrar kaynatmayacaksınız, kaynar suyun içinde bekleteceksiniz. Bardağın ağzını kapatın, su içme suyu sıcaklığına soğuyana kadar bekletin. Adaçayı poşetlerini çıkartıp, sıkın. Elde ettiğiniz sıvı, Ada çayı gargarasıdır. Günde 4 kez, her seferinde en az 2 dakika olmak üzere bu sıvı ile gargara yapın ve bir bardak gargarayı bir günde bitirin.Her gün taze gargara hazırlayın kendinize. Hastalığınızın, normalden çok daha kısa sürede iyileştiğini gözlemleyeceksiniz.
    Adaçayının bir başka önemli etkisi de, İdiopatik Hiperhidrosis adı verilen, nedeni bilinmeyen aşırı terleme hastalığını tedavi etmesi. Bu hastalığa karşı maalesef elimizde çok kuvvetli bir tedavi yok. Aşırı terlemeden ne olacak, ince giyinirim olur biter, diye düşünmeyin. Bu hastalığa yakalanan hastalarda, yılın her mevsimi devam eden, sosyal hayatlarını ciddi derecede etkileyecek kadar çok terleme vardır. Hasta gün boyu birkaç kez kıyafet değiştirmek zorunda kalır, bu hastalar için toplantıya girmek bir işkencedir. Yaşamı bu derece etkileyen ve doktorların elinin kolunun bağlandığı aşırı terleme hastalığında, Ada çayı ile tedavinin mümkün olduğu, klinik çalışmalarla ispatlandı. Ada çayı ekstresi ile tedavi edilen hastalarda, kontrol grubuna göre daha az terleme gözlendi. Hastalığın tedavisinde oldukça önemli bir gelişme bu.

Aşırı terliyorum bu aralar özellikle kardiyo günleri, kullandığımda etkisini yazarım.
    Stajyer Doktor

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    408
    Beğenme 
    37
    Beğenilme 
    681

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... spora başlamışsın kanka, hayırlı olsun Fazla terliyorsan tavsiye ederim
    Stajyer Doktor

General Lord
    LittleMiddle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    342
    Beğenme 
    949
    Beğenilme 
    972

Alıntı Misery Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... spora başlamışsın kanka, hayırlı olsun Fazla terliyorsan tavsiye ederim
    kanka spordaki amaç fazla terleme değil mi zaten aynen kanka 25 gün oldu başlayalı 7 kilo verdim
    BANKACI / SiGORTACI
    TÜRKÜN yurdu TÜRKİYE

RoyalFamily

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    408
    Beğenme 
    37
    Beğenilme 
    681

Alıntı KolayDegil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kanka spordaki amaç fazla terleme değil mi zaten aynen kanka 25 gün oldu başlayalı 7 kilo verdim

Kanka tabiki terliceksin de geçen ne bileyim hayatımda ciddi ve uzun ilk kardiyoyu yapmış olabilirimKaç tane spor salonuna gitmişimdir bu seferki hiç fena değil.Neyse sen daha çaylaksın bir sorun olursa internette her şey yazıyor benim Emre’ye yaptığım gibi zırt pırt sorma @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... tanıdığım en kral sağlıkçıdır he bide isteyene numarasını atabilirim gece gündüz vücut geliştirme ilgili her türlü sorunuzu sorabilirsiniz alışık olduğundan sıkıntı yapacağını sanmıyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Stajyer Doktor

General Lord
    LittleMiddle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    342
    Beğenme 
    949
    Beğenilme 
    972

Kanka tabiki terliceksin de geçen ne bileyim hayatımda ciddi ve uzun ilk kardiyoyu yapmış olabilirimKaç tane spor salonuna gitmişimdir bu seferki hiç fena değil.Neyse sen daha çaylaksın bir sorun olursa internette her şey yazıyor benim Emre’ye yaptığım gibi zırt pırt sorma @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... tanıdığım en kral sağlıkçıdır he bide isteyene numarasını atabilirim gece gündüz vücut geliştirme ilgili her türlü sorunuzu sorabilirsiniz alışık olduğundan sıkıntı yapacağını sanmıyorum

KANKA ben 8 km hızla yaklaşık 45 dakika koşuyorum ardından 15 dk 15 derece eğimle 6km yürüyorum bir sporda verdiğim kalori miktarı 700 ile 900 arası yani ayık olll !! ASfasd seviyorum seni suat
    BANKACI / SiGORTACI
    TÜRKÜN yurdu TÜRKİYE

RoyalFamily

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    408
    Beğenme 
    37
    Beğenilme 
    681

Alıntı KolayDegil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    KANKA ben 8 km hızla yaklaşık 45 dakika koşuyorum ardından 15 dk 15 derece eğimle 6km yürüyorum bir sporda verdiğim kalori miktarı 700 ile 900 arası yani ayık olll !! ASfasd seviyorum seni suat
    Ben öyle yapmak yerine 10dk eliptik 10dk bisiklet 10dk yürüme (x2) yapıyorum.Süreleri aynı ama seninki parçalara bölünmediği için biraz daha eforlu ve sıkıcı :P

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Burdan günlük harcadığın kalori miktarını hesapla ve max %30unu keserek beslen.Yediklerinin üşenmeden kalori değerlerini hesapla not al.Buna uyman daha sağlıklı olucaktır yavuz
    Konu Shadowhunters tarafından (26.Ekim.2017 Saat 15:07 ) değiştirilmiştir.
    Stajyer Doktor

Senior General
    veterineremre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    78
    Beğenme 
    186
    Beğenilme 
    225

la bi git işine doktor
    _Hound_ bunu beğendi.
    PiemesGi // ___ZoRbA__ // __1Jhinnet

Yeni Üye
    Ozgurgame - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Rappelz Online
    Konular 
    4
    Beğenme 
    0
    Beğenilme 
    0

Adaçayı Nasıl Kullanılır (Hazırlanır)?

Adaçayı genellikle kuru olarak tercih edildiği gibi taze olarak da tüketilmektedir. Çayı hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli husus bitkinin suyla birlikte kaynatılmamasıdır. Bir bardak çay hazırlamak için birkaç tane adaçayı yaprağının üzerine kaynamış suyu dökün, 5-10 dakika beklettikten sonra içebilirsiniz. Bir başka yöntem ise su kaynadıktan sonra ocağı kapatın veya çok kısık dereceye getirip, içine attığınız adaçayı yapraklarının yine 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra şeker yerine bal ve limonla tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Adaçayı bunun yanında yemeklere tat ve koku vermek amacıyla da kullanılmaktadır. Özellikle ördek, tavuk, kaz gibi hayvanların etlerinin kızartılmasında lezzet vermesi amacıyla tercih edilir. Patates kızartmalarında, etlerin dinlendirilmesinde, salamuralarda da adaçayı oldukça tercih edilen bir bitkidir. Yine fırın yemeği yapmak isteyenler, adaçayının hem şifalı özelliğinden hem de aromasından bu şekilde faydalanabilirler.
    Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Doğanın bize sunduğu şifalı bitkilerin hepsinin ayrı bir faydası var. Bunları Bilgihanem.com olarak sizlere olabildiğince ulaştırmaya ve tanıtmaya çalışacağız. Ancak bu şifalı bitkilerden tam anlamıya fayda sağlamak için doğru zamanda toplamak ve doğru şekilde kullanmak gerekiyor. İşte aktarlardan veya doğadan kendi imkanlarınızla toplayabileceğiniz adaçayının saymakla bitmeyen faydalarından bazıları;

• Stresi azaltır, sakinleştirir.
    • Sindirimi kolaylaştırır, hazımsızlığı giderir.
    • Adet düzensizliklerine ve aşırı adet sancılarına iyi gelir.
    • Antifungal etkisi olduğundan vücutta oluşan cilt mantarlarına karşı tedavi edici etkisi vardır.
    • Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
    • Sinire bağlı baş ağrılarını hafifletir.
    • Boğaz ağrısını giderir.
    • Balgam söktürücüdür.
    • Öksürüğü keser.
    • Beyin fonksiyonlarını geliştirir.
    • Karaciğeri temizler.
    • Safra kesesini çalıştırır.
    • Menopozun sebep olduğu ağrıları hafifletir.
    • İdrar yolu enfeksiyonları tedavisinde faydalıdır.
    • Ağız yaralarına iyi gelir.
    • Hafızayı güçlendirir.
    • Aşırı terlemeyi önler.
    • Alzheimera karşı önleyicidir.
    • İltihaplı hastalıklara (romatoid artrit gibi) iyi gelir.
    • Saç bakımı için kullanılır, beyazlamayı geciktirir.
    • Kemiklerin güçlenmesini sağlar.
    • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
    • Migren ve baş ağrısı durumlarında sıcak adaçayına batırılmış bez, alın bölgesine konursa ağrıyı dindirir.
    • Kalp krizi riskini azaltır.

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    408
    Beğenme 
    37
    Beğenilme 
    681

Alıntı Ozgurgame Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Adaçayı Nasıl Kullanılır (Hazırlanır)?

Adaçayı genellikle kuru olarak tercih edildiği gibi taze olarak da tüketilmektedir. Çayı hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli husus bitkinin suyla birlikte kaynatılmamasıdır. Bir bardak çay hazırlamak için birkaç tane adaçayı yaprağının üzerine kaynamış suyu dökün, 5-10 dakika beklettikten sonra içebilirsiniz. Bir başka yöntem ise su kaynadıktan sonra ocağı kapatın veya çok kısık dereceye getirip, içine attığınız adaçayı yapraklarının yine 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra şeker yerine bal ve limonla tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Adaçayı bunun yanında yemeklere tat ve koku vermek amacıyla da kullanılmaktadır. Özellikle ördek, tavuk, kaz gibi hayvanların etlerinin kızartılmasında lezzet vermesi amacıyla tercih edilir. Patates kızartmalarında, etlerin dinlendirilmesinde, salamuralarda da adaçayı oldukça tercih edilen bir bitkidir. Yine fırın yemeği yapmak isteyenler, adaçayının hem şifalı özelliğinden hem de aromasından bu şekilde faydalanabilirler.
    Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Doğanın bize sunduğu şifalı bitkilerin hepsinin ayrı bir faydası var. Bunları Bilgihanem.com olarak sizlere olabildiğince ulaştırmaya ve tanıtmaya çalışacağız. Ancak bu şifalı bitkilerden tam anlamıya fayda sağlamak için doğru zamanda toplamak ve doğru şekilde kullanmak gerekiyor. İşte aktarlardan veya doğadan kendi imkanlarınızla toplayabileceğiniz adaçayının saymakla bitmeyen faydalarından bazıları;

• Stresi azaltır, sakinleştirir.
    • Sindirimi kolaylaştırır, hazımsızlığı giderir.
    • Adet düzensizliklerine ve aşırı adet sancılarına iyi gelir.
    • Antifungal etkisi olduğundan vücutta oluşan cilt mantarlarına karşı tedavi edici etkisi vardır.
    • Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
    • Sinire bağlı baş ağrılarını hafifletir.
    • Boğaz ağrısını giderir.
    • Balgam söktürücüdür.
    • Öksürüğü keser.
    • Beyin fonksiyonlarını geliştirir.
    • Karaciğeri temizler.
    • Safra kesesini çalıştırır.
    • Menopozun sebep olduğu ağrıları hafifletir.
    • İdrar yolu enfeksiyonları tedavisinde faydalıdır.
    • Ağız yaralarına iyi gelir.
    • Hafızayı güçlendirir.
    • Aşırı terlemeyi önler.
    • Alzheimera karşı önleyicidir.
    • İltihaplı hastalıklara (romatoid artrit gibi) iyi gelir.
    • Saç bakımı için kullanılır, beyazlamayı geciktirir.
    • Kemiklerin güçlenmesini sağlar.
    • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
    • Migren ve baş ağrısı durumlarında sıcak adaçayına batırılmış bez, alın bölgesine konursa ağrıyı dindirir.
    • Kalp krizi riskini azaltır.

Konuyu güncellemiş olduğun için tşk multi üyelik
    Stajyer Doktor

Yeni Üye
    delevizyon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    0
    Beğenme 
    0
    Beğenilme 
    0

Erkeklerin adaçayını dikkatli kullanması gerekir keza Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... olduğu kadar zararı da olabilir. Fazla tüketilmesi durumunda erkeklerde sperm sayısını azaltır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş