Beğeni Ağacı2Beğeniler

Konu:Windows Phone Hakkında Herşey (A'dan Z'ye)

 1. #1
  SuR
  SuR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  General Lord
  SuR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  28 Nisan 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  217
  Mesajlar 
  2,453
  Beğenme 
  898
  Beğenilme 
  960
  Konum
   

  Lightbulb Windows Phone Hakkında Herşey (A'dan Z'ye)

  Dünyanın En Kişisel Akıllı Telefonu


  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  Windows Phone veya Windows Telefon, Microsoft tarafından geliştirilmiş ve Windows Mobile serilerinin devamı olan bir mobil işletim sistemidir. 2010 Şubat ayında Mobil Dünya Kongresi'nde ilk kez duyurulan sistem; Windows Mobile'daki kurumsal kullanıcı kitlesine nazaran Windows Phone'da hedef kitlesi Microsoft tarafından sadece son kullanıcılar olarak belirlemiştir.

  Gelişim
  2004 yılında başlamış olan ve Windows Mobile serisinin bir güncellemesi olarak geliştirilen Photon kod adlı sürümün geliştirilme süreci çok yavaş olduğundan iptal edildi. 2008'de, Microsoft Windows Mobile grubunu yeniden bir araya getirdi ve yeni bir işletim sistemi çalışmalarına başlandı. 2009 yılında Windows Phone adıyla duyurulacak olan sistemin geliştirme sürecinde gecikmelerin meydana gelmesi sebebiyle Microsoft bir ara sürüm olarak Windows Mobile 6.5'u geliştirdi ve duyurdu.
  Windows Phone çok hızlı bir şekilde geliştirildi. Bunun bir sonucu olarak yeni OS eski Windows Mobile uygulamalarıyla uyumlu çalışamıyordu. Microsoft'un Mobil Geliştirici Deneyimi ikinci ürün müdürü Larry Lieberman bunu açıklamak için "Eğer daha fazla zaman ve kaynağımız olsaydı, uyumluluk konusunda bir şeyler yapabilmek için imkanımız olurdu." demiştir. Windows Phone mühendislerinden olan Terry Myerson ise "Stylus'tan uzaklaşıp kapasitif ekranı tercih ettiğimiz ve Windows Phone 7 deneyimi için bazı donanım seçimlerini yaptığımız koşulda Windows Mobile 6.5 uygulamaları uyumluluğunu bitirmek zorundaydık" şeklinde bir açıklamada bulunmuştur.

  Tanıtımı ve Yayılması
  [COLOR="rgb(255, 140, 0)"]Microsoft, 15 Şubat 2010 tarihinde Barcelona'da düzenlenen Mobile World Congress 2010 etkinliğinde resmi olarak Windows Phone i tanıtmıştır. 15 Mart 2010 trihinde MIX 2010 etkinliğinde detaylarını açıklamış, 16 Eylül 2010 tarihinde ise final SDK'sını yayınlamıştır. HP, sonraları Windows Phone işletim sistemine sahip cihaz üretmeyeceklerini, WebOS ile devam edeceklerini duyurmuştur. İlk sürülen ismin (Windows Phone 7 Series) çok karmaşık ve "kelime dolu" olması nedeniyle daha sonra "Series" kelimesi çıkarılmış ve yalnızca Windows Phone 7 olarak tanıtılmıştır.

  11 Ekim 2010 tarihinde Microsoft CEO'su Steve Ballmer, HTC, Samsung, LG ve Dell tarafından üretilmiş 10 yeni Windows Phone 7 akıllı telefon tanıtmıştır. Bu cihazlar 21 Ekim 2010 tarihinde Avrupa ve Avustralya'da, 8 Kasım 2010 tarihinde de ABD'de satışa sunulmuştur. Bu cihazlar 30 ülke ve 60 operatör ile ulaşılabilir durumdaydı. Windows Phone 7.5 Mango sürümü ile birlikte daha önce ek üretici olan Acer, Fujitsu ve ZTE de partner olmuştur.

  Windows Phone, varsayılan olarak 25 destekli olarak sunulmuştur. Windows Phone uygulamalarının indirilebilmesi için geliştirilmiş olan Windows Phone Marketplace ise 35 ülkede yayınlanmıştır.

  2011 Mobile World Congress etkinliğinde Microsoft CEO'su Steve Ballmer, Windows Phone cihazlar için Mango adlı güncellemeyi resmi olarak duyurmuştur. Bu güncelleme ile Windows Phone 7.5, masaüstü sürümü ile aynı web standartlarına ve grafiksel kapasiteye sahip olan Internet Explorer 9'un mobil sürümüne, üçüncü-parti uygulamalar için çoklu görev desteğine, People Hub'da Twitter entegrasyonuna ve Windows Live SkyDrive girişine sahip olmuştur. Bu güncelleme mevcut olan tüm Windows Phone 7 cihazlar için kullanıma sunulmuştur.

  2012'de "Tango" isimli bir güncelleme daha kullanıma sunulmuştur. Bu güncelleme kapsamında hatalar düzeltilmiş ve düşük donanımlı cihaz konfigürasyonu geliştirilmiştir. Sonuç olarak bu güncelleme ile en az 800 MHz işlemci ve 256 MB RAM'e sahip olan akıllı telefonlar da Windows Phone ile çalışabilme özelliği kazanmıştır. İlk Windows Phone 7.5(Tango)'lu cihaz Nokia tarafından üretilmiş Lumia 610 olmuş ve bunu yine Nokia tarafından üretilmiş olan NFC desteğine sahip Lumia 610 NFC izlemiştir.[/COLOR]


  -
  Windows Phone 8
  20 Haziran 2012 tarihinde, Microsoft yeni nesil işletim sistemini duyurdu. Bu yeni işletim sisteminde Windows Phone 7 ve Windows Phone 7.5'ta kullanılan Windows CE kerneli yerine Windows NT tercih edilmiştir. Bu kernel x86 tabanlı Windows 8'de de kullanılmaktadır. Microsoft'un kernel tabanını değiştirmekteki ana sebeplerden biri de Windows 8 ile Windows Phone arasında uyumluluk sağlamaktır. (Uygulamalar, senkronizasyon ve daha fazlası...) Windows Phone 8'de kullanılan Windows NT tabanlı bu kernel sayesinde aynı zamanda Windows 8'e hazırlanan uygulamalar kolayca Windows Phone'a, Winows Phone 8 için hazırlanan uygulamalar da kolaylıkla Windows 8'e uyarlanabilmektedir.

  [COLOR="rgb(255, 140, 0)"]Windows Phone 8, aynı zamanda daha yüksek ekran çözünürlüklerini de desteklemektedir. Eski Windows Phone sürümleri en fazla 480x800 piksel desteklemekteyken, Windows Phone 8 ile 1280x720 ve 1280x768 HD çözünürlükler de desteklenmektedir. Windows Phone 8, ayrıca çok çekirdekli işlemcileri (Teknik olarak 64 çekirdeğe kadar destek vermektedir), NFC'yi, eski Windows Phone 7 uygulamalarını, sonradan genişletilebilir hafızayı (MicroSD) ve 64 Bit'i de desteklemektedir. Windows Phone 8 kullanıcıları cihaz çıkış tarihinden itibaren en az 18 ay kesintisiz güncelleme desteğine sahip olacaklarken, bu güncellemeler Over The Air (veya OTA) ile yapılabilecektir.

  Windows Phone 8 kullanıcılarına sunulacak olan bir diğer özellik ise yenilenen Başlat ekranıdır. Bu ekranda artık üç farklı boyda "Tile" (Karo) ekleyebilme imkanı bulunmaktadır. Aynı zamanda Windows Phone 7 ve 7.5'ta bulunan ve sizi uygulamaların bir listesine götüren daire içerisindeki ok işareti de ekranın sağ tarafından alınıp en alt sıraya taşınmıştır. Yenilenen Başlat ekranı, şu an mevcut olan Windows Phone 7.5 sürümüne sahip çoğu cihaz için gelecek olan Windows Phone 7.8'de de sağ kenarda bulunacaktır.[/COLOR]

  Windows Phone 8.1
  2-3 Nisan'da Build 2014 konferansında Joe Belfiore tarafından duyurlmuştur. Daha sonra Twitter üzerinde yine Joe Belfiore tarafından açıklandığı üzere programcılara 14-21 Nisan arası (14 Nisan Pazartesi olduğu düşünülüyor), diğer kullanıcılara için Haziran ayında çıkacaktır. Güncellemenin kullanıcı açısından başlıca özellikleri arasında Microsoft Cortana (Sesli Yardımcı -

  [COLOR="rgb(255, 140, 0)"]Türkiye'de başlangıç aşamasında kullanılamayacaktır), Türkçeyi de destekleyen Word Flow klavyesi (Tek parmağı sürükleyerek yazı yazma), Bildirim Alanı, Ekran butonları ve de uygulamaları SD karta taşıma özelliğidir. Güncellemenin programcılar açısından da birçok özelliği vardır. Bunlardan belirgin olanları Universal apps (Windows 8.1.1 ve Windows Phone 8.1 için aynı kod kullanılarak birden fazla sistemde kullandıran bir uygulama türü) ve daha gelişmiş API servisleridir. Bu sistemi destekleyen ilk üç telefon (Nokia Lumia 520, Nokia Lumia 630, Nokia Lumia 635 ve Nokia Lumia 930) 2 Nisanda Nokia tarafından More Lumia(Daha fazla lumia) etkinliğinde açıklanmıştır.[/COLOR]
  Masaüstü ile Senkronizasyon
  [COLOR="rgb(255, 140, 0)"]Windows Phone Zune uygulaması, Windows bilgisayarlarda müzik, video ve resim gibi tüm içeriklerin senkronize edilmesini sağlamasının ve oynatabilmesinin yanı sıra yazılım güncellemesini gerçekleştirebiliyor. Eğer bir Mac kullanıcısı iseniz Mac AppStore'da ücretsiz olarak indirilebilen Windows Phone 7 Connector sayesinde cihazınızı Mac'iniz ile senkronize edebilir ve yazılımınızı güncelleyebilirsiniz.[/COLOR]

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  BAŞLAT TUŞU


  Windows Phone'da Başlangıç sizin ana üssünüzdür: Tüm önemli öğelerinizi tam olarak ihtiyaç duyduğunuz yerde tutabilir, bir veya iki dokunuşla bir görev gerçekleştirebilir ve yine geri dönmek için Başlat düğmesi düğmesine basabilirsiniz. Başlangıç ekranını bağlantılar, kişiler, haritalar ve uygulamalarla doldurabilir veya buraya yalnızca birkaç temel öğeyi koyabilirsiniz. Live Tile'lar sayesinde bildirimleri ve güncellemeleri gerçek zamanlı olarak alırsınız ve böylelikle ilgili bilgileri doğrudan Başlangıç ekranında görmek için uygulamayı açmanız bile gerekmez. Bu, size ve ihtiyaçlarınıza uygun, benzersiz bir ekrandır.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  Kestirmeden gidin
  Telefonunuzu ilk aldığınızda, Başlangıç ekranında zaten bazı Kutucuklar vardır. Ancak hangilerinin kalacağı tamamen size bağlıdır. Her şeyi taşıyabilir veya silebilir, telefonunuzdaki farklı yerlerden yenilerini ekleyebilir ve hatta istediğiniz gibi düzenlemek için Kutucukları klasörler halinde gruplandırabilirsiniz. Başlangıç ekranına sabitleyebileceğiniz öğelerden birkaçı:
  Uygulamalar: Windows Phone Mağazası'ndan aldığınız uygulamalar ve oyunlar da dahil olmak üzere Uygulama listenizde yer alan bir uygulamayı Başlangıç ekranına sabitleyebilirsiniz.
  Kişiler: Başlangıç ekranına bir kişiyi sabitlediğinizde, kişinin profil resmi Kutucuğunda gösterilir ve burada o kişinin tüm güncellemelerini alabilirsiniz. Ayrıca bir Grup da sabitleyebilir ve içindeki herkesin güncellemelerini görebilirsiniz.
  Albümler: Hızlı erişim için sürekli dinlediğiniz müzik albümlerinizi sabitleyebilirsiniz.
  Haritalar: Haritalar'da bir yer bulduğunuzda, bu yeri Başlangıç ekranına sabitleyebilir ve yol tarifleri için başlangıç veya bitiş noktası olarak kullanabilirsiniz. Özellikle bir yere sürekli gidip geliyorsanız bu özellik oldukça yararlıdır.
  Web siteleri: Kolay başlatma noktası için favori bir web sitesini Başlangıç ekranına sabitleyin.
  Office dosyaları: Yapılacaklar listenizi, alışveriş bütçesi elektronik tablonuzu veya yarım kalmış senaryonuzu OneNote, Excel veya Word'den Başlangıç ekranına ekleyerek ön plana getirin.

  Öğeleri taşıma ve klasörler halinde gruplandırma
  Size başlangıçta oldukça düzgün yapılandırılmış Kutucuklar sunuyoruz, ama bunları olduğu gibi bırakmak zorunda değilsiniz: Kutucukları taşırken, aralarında boşluklar bırakabilir, bir satıra tek Kutucuk koyabilir veya kullanılabilir alanın tümünü doldurabilirsiniz.

  Ayrıca, Kutucuk boyutlarını ayarlayarak birçok uygulamayı küçük bir alana sığdırabilir veya genişletilmiş Live Tile'ın gösterişiyle eğlenebilirsiniz. Tüm Kutucuklar en küçük boyuta indirilebilir ve birçoğu Başlangıç ekranının genişliğini kaplayacak kadar büyütülebilir.

  Belirli Kutucukları klasörler halinde gruplandırmak mı istiyorsunuz? Kolayca yeni bir klasör oluşturmak için bir Kutucuğa dokunup bekleyin ve başka bir Kutucuğun üzerine itin. Daha sonra, istediğiniz zaman yeni Kutucuklar ekleyebilir veya bir Kutucuğu klasörün dışına sürükleyerek klasörden kaldırabilirsiniz.

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  Ücretsiz, yeni bir uygulama olan Dosyalar ile Windows Phone'unuzdaki belgeler, fotoğraflar ve diğer dosyaları yönetebilirsiniz. Bu, dosyaları arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz, klasörler halinde gruplandırabileceğiniz, kolayca arayıp açabileceğiniz ve hatta alandan tasarruf etmeniz gerektiğinde silebileceğiniz anlamına gelir.


  Biraz renklendirin
  Telefonunuz, Kutucuklarınız ve telefonun çeşitli yerlerine renk katacak vurgular için kullanılabilecek 20 renkle gönderilir. (ve bazı cep telefonu operatörleri buna bir veya iki renk daha ekleyebilir)

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  Tema renginiz yalnızca Başlangıç ekranında ve Uygulama listenizde değil, bağlantılarda, Mesajlaşma'da ve diğer yerlerde de gösterilir.

  Ayrıca siyah veya beyaz arka plan arasında da seçim yapabilirsiniz. Bazı telefonlarda koyu renk arka plan daha az pil kullanırken, açık renk de daha yüksek karşıtlık sağlar. Bir de ipucu: arka planın koyu veya açık renk olması, bazı renklerin biraz farklı görünmesine neden olabilir; dolayısıyla arka planı değiştirirseniz farklı tema renklerini yeniden gözden geçirmeyi deneyin.

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  Üç düğme: Geri, Başlat ve Ara
  GERİ | BAŞLAT | ARA

  Geri
  Geri; düğmesinin gerçekleştirdiği ilk işlem, beklediğiniz gibi siz olduğunuz yerden bir ekran geri taşımaktır. Telefonunuz ekranınızın en son kilitlenişine kadar ziyaret ettiğiniz tüm uygulamaları ve web sitelerini hatırlar, Başlangıç ekranına gelene kadar her Geri düğmesine basışınızda sizi bir sayfa geri taşır.

  Ayrıca geri düğmesini basılı tutarak o anda telefonunuzda açık olan tüm uygulamaları gösteren Uygulama değiştirici'yi açabilirsiniz. Doğrudan açmak için herhangi bir uygulamaya dokunabilirsiniz.


  Başlangıç
  Başlat'a bastığınızda, telefonunuzun hangi ekranında olursanız olun veya ne yapıyorsanız yapın (kilitli olmadığı sürece) Başlangıç ekranına geri dönersiniz.
  Not
  Windows Phone 8'de Başlangıç düğmesini basılı tutarak Konuşma özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

  Arama
  Web'de neye ihtiyacınız olursa olsun Ara düğmesi düğmesini kullanabilirsiniz; sadece basın ve aradığınız şeyi yazın.

  Windows Phone 8.1 çalıştırıyorsanız ve Cortana bölgenizde kullanılabiliyorsa, Cortana'nın sizin için arama yapması için Ara düğmesi düğmesine basın. Ara düğmesi düğmesini basılı tuttuğunuzda Cortana, çok daha fazlasını yapabilir. (Cortana, bunun çalışması için açık olmalıdır.)

  Windows Phone 8.1'inizde Cortana yoksa (veya kapalıysa), Ara düğmesini basılı tutarak Konuşma özelliğini kullanabilirsiniz.


  Başlangıç ekranında Kutucuğu taşıma veya kaldırma
  Windows Phone'da Başlangıç ekranı tamamen sizin içindir. Uygulamalar, oyunlar, belgelere ve önem verdiğiniz hemen her şey Başlangıç ekranına Kutucuk olarak eklenebilir ve sonra istediğiniz kadar yer kaplaması için yeniden boyutlandırılır. Ayrıca Başlangıç ekranınızı ve en sevdiğiniz uygulamaları düzenli bir şekilde tutmak için Kutucuklarınızı klasörler halinde gruplandırabilirsiniz. Sık kullanmadığınız tüm uygulama ve ayarlar Başlangıç ekranından kaldırılabilir, ancak daha sonra Uygulama listesinde yine bulunabilir.

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  İpucu
  Windows Phone 8.1 kullanıyorsanız ve Kutucuklarınızı daha da küçülterek Başlangıç ekranına daha fazla Kutucuk sığdırabilirsiniz.

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Ölümün olduğu bu dünyada hiç bir şey önemli değildir aslında.


 2. #2
  General Lord
  MehmetBurak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  06 Mart 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  137
  Mesajlar 
  3,506
  Beğenme 
  666
  Beğenilme 
  1066
  Konum
  İzmir  

  Standart

  Bende kullanıyoum güzel bir telefon. Lumia 530.
  SuR bunu beğendi.
  HeLeN_35

 3. #3
  SuR
  SuR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  General Lord
  SuR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  28 Nisan 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  217
  Mesajlar 
  2,453
  Beğenme 
  898
  Beğenilme 
  960
  Konum
   

  Standart

  GÜNCEL
  Ölümün olduğu bu dünyada hiç bir şey önemli değildir aslında.

 4. #4
  Bölüm Moderatörü
  Hurley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  16 Kasım 2013
  Favori Oyun  
  Silkroad Online
  Konular 
  263
  Mesajlar 
  3,382
  Beğenme 
  180
  Beğenilme 
  710
  Konum
  İzmir  

  Standart

  Ekleyim bütün telefonlar Windows 10 güncellemesini alıcaklar artık adı Windows Phone değil sadece Windows 10 olarak geçicek ve bilgisayar , telefon , xbox aynı mağazayı kullanacak (ortak mağaza)
  Konu Hurley tarafından (04.Şubat.2015 Saat 03:10 ) değiştirilmiştir.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

 5. #5
  Vice General Lord
  Ahmet[CrazyPenquen] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  22 Haziran 2013
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  121
  Mesajlar 
  937
  Beğenme 
  121
  Beğenilme 
  131
  Konum
  İstanbul Sokakları  

  Standart

  Alıntı HugoReyes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ekleyim bütün telefonlar Windows 10 güncellemesini alıcaklar artık adı Windows Phone değil sadece Windows 10 olarak geçicek ve bilgisayar , telefon , xbow aynı mağazayı kullanacak (ortak mağaza)
  xbow ne alaka usta
  Ahmet-CrossMarian


  The Guardian - Savunma Bakanı

 6. #6
  General Lord
  Floydian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  10 Ocak 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  102
  Mesajlar 
  3,055
  Beğenme 
  589
  Beğenilme 
  1586
  Konum
   

  Standart

  Alıntı Ahmet[CrazyPenquen] Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  xbow ne alaka usta
  Adam kafayi senin buildle bozmuş
  Ahmet[CrazyPenquen] bunu beğendi.
  __________________
  __________________


  DURUCAN🔱


  Floydian


  __DeHSeT__ Rulezz †

 7. #7
  Bölüm Moderatörü
  Hurley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  16 Kasım 2013
  Favori Oyun  
  Silkroad Online
  Konular 
  263
  Mesajlar 
  3,382
  Beğenme 
  180
  Beğenilme 
  710
  Konum
  İzmir  

  Standart

  Alıntı Ahmet[CrazyPenquen] Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  xbow ne alaka usta
  xbox
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

 8. #8
  Yeni Üye
  turgayy4646 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  04 Temmuz 2015
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  3
  Mesajlar 
  5
  Beğenme 
  2
  Beğenilme 
  0
  Konum
   

  Standart

  aslında güzel bir telefon bende kullanıyordum (Lumia625) ama retrica ücretli instagramda direkt mesaj (dm) yok. Bunun gibi küçük sorunlarda halledilse dahada güzel olabilir aslında

 9. #9
  General Lord
  Olympius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  30 Eylül 2014
  Favori Oyun  
  League Of Legends
  Konular 
  100
  Mesajlar 
  1,279
  Beğenme 
  620
  Beğenilme 
  685
  Konum
   

  Standart

  Nokia artık eski gücünü kaybetti forever Apple
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Redline-Dehset
  ​O ŞİMDİ KOMANDO UZMAN ÇAVUŞ

 10. #10
  Bölüm Moderatörü
  Hurley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi 
  16 Kasım 2013
  Favori Oyun  
  Silkroad Online
  Konular 
  263
  Mesajlar 
  3,382
  Beğenme 
  180
  Beğenilme 
  710
  Konum
  İzmir  

  Standart

  Alıntı Olympius Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Nokia artık eski gücünü kaybetti forever Apple
  nokia diye birşey yok microsoft oldu o
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş