Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... Sonuncu
Beğeni Ağacı10Beğeniler

Konu:hayat pahalılığı

Senior General
    oOoBUYUCUoOo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    43
    Beğenme 
    209
    Beğenilme 
    83

Standart hayat pahalılığı

herkese iyi günler. memleket olarak bir kaç problemimizi ele almak istiyorum. bir kaç ülkede yaşama şansım olduğu için mukayese yapabiliyorum memleketimizde genel olarak hayat pahalılığını. maalesef ülkemizde vergiler avrupa kadar yüksek fakat gelir asya ülkelerine yakın. iki ay önce çocuğum dünyaya geldi. çocuk yokken bu kadar fark edemiyordum. mesela bu ay elektrik faturası 700 lira su parası 200 lira geldi. önümüzdeki 3 belki 4 ay benzer tutarlar geleceğini düşünüyorum. antalyadaki hava koşullarından dolayı. örneğin rusyada aynı miktarda elektrik su kullanıp 4 belki 5 misli az fatura ödersiniz.
    ülkemizde çok pahalı olduğunu düşündüğüm hizmetler veya ürünler
    1-gıda. özellikle et. tarım ülkesi olmamıza rağmen bir çok ailenin yeterli beslenemediği düşünüyorum.
    2- elektrik. artık her evde klima var. özellikle sıcak memleketlerde fatura belini büküyor insanın
    3- su. pahalı olması iyi mi kötü mü tartışılır. belki de bu şekilde olması daha iyi. tüketimi azalmaya teşvik eder
    4- internet. artık lüks sayılmaz. hemen hemen her evde var. çok pahalı olduğunu düşünüyorum.
    5- benzin ve araç vergisi. avrupada çevre kirliliğinin önüne geçmek için kasti olarak fiyatlar yüksek tutuluyor. fakat bizimle aralarında bir fark var. orada toplu taşıma hizmetleri daha kaliteli, daha iyi işliyor. büyük şehirlerdeki arkadaşlar daha iyi bilyiordur tabi
    konu ilgisini çeken arkadaşlar fikirlerini konu altına yazarsa mutlu olurum. asgari ücretle geçinmek zorunda olan arkadaşların Allah yardımcısı olsun. sigara ve içkiyi temel ihtiyaç olmadığı için kasti olarak yazmadım
    1X1Y bunu beğendi.

General Lord
    Miracle- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    455
    Beğenme 
    172
    Beğenilme 
    970

Evde napıyorsunuzki 700 tl elektrik faturası geliyor? Geçen ay 80 tl gelmiş ağzıma sı*tılar normalde 30 40 tl geliyormuş da

General Lord
    Hurley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    263
    Beğenme 
    181
    Beğenilme 
    711

Alıntı Misery Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evde napıyorsunuzki 700 tl elektrik faturası geliyor? Geçen ay 80 tl gelmiş ağzıma sı*tılar normalde 30 40 tl geliyormuş da
    80 den aşağı gelmez bize klima kullanmadığımız halde.
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Senior General
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    43
    Beğenme 
    209
    Beğenilme 
    83

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... klima çalışıyor kardeşim. bebekler klima olmadan hastalanır. fuzili harcama değil mecburi açmak zorundayız. ikincisi evde günısı yok. şohben çok yakıyor. çocuk günlük banyo yapıyor. biz de duş alıyoruz. antalyada günde 1 hatta fırsatın varsa 2 kere duş almassan kokudan yanına yaklaşılmaz. nem+sıcak günlük elbiselerini değiştirmen gerekiyor. terden bembeyaz iz çıkıyor.

General Lord
    Miracle- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    455
    Beğenme 
    172
    Beğenilme 
    970

Alıntı Carine Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    80 den aşağı gelmez bize klima kullanmadığımız halde.
    Bizde kullanmıyoruz da geçen ay laptop 7 24 açık olduğundan o kadar geldiğini düşünüyorlar

Alıntı oOoBUYUCUoOo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... klima çalışıyor kardeşim. bebekler klima olmadan hastalanır. fuzili harcama değil mecburi açmak zorundayız. ikincisi evde günısı yok. şohben çok yakıyor. çocuk günlük banyo yapıyor. biz de duş alıyoruz. antalyada günde 1 hatta fırsatın varsa 2 kere duş almassan kokudan yanına yaklaşılmaz. nem+sıcak günlük elbiselerini değiştirmen gerekiyor. terden bembeyaz iz çıkıyor.
    Dğrudur kardeşim de klima insanı hasta eder diye biliyorum bide bebek söz konusu klimayı doğru bir şekilde kullanmaya dikkat edin, bizim üst komşunun bebeği astım tarzı bir hastalığa yakalanmıştı kalıcı hasarlar oluşabiliyormuş.

Hangi ülkelerde yaşama fırsatın oldu merak ettim
    oOoBUYUCUoOo bunu beğendi.

General Lord
    LJLJ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    497
    Beğenme 
    1249
    Beğenilme 
    1002

Bizim elektrik faturası yazın, ben yaz tatilinde olmamdan dolayı ve klimalar açık oluyor genelde o yüzden 300-450 arası geliyor. Kışın bizimkiler soğuk sevdiklerinden dolayı soba, klima açmazlar çok gerekirse bir kaç saat elektrik sobası açar sonra oda ısısı normal olunca kapatırlar. Kışın ise 100-120 geliyor. Bizimkiler kışın sen yokken 100 geliyor yazın her ay sadece elektrikten dolayı 300 fazla geliyor sen tam bir baş belasısın diyorlar.

Ayrıca hayat pahalı olmazsa nasıl kıskanacak Almanya, İngiltere? Gelsin lüks arabalar, sonra ver mehteri...!

Konu LJLJ tarafından (09.Ağustos.2017 Saat 18:33 ) değiştirilmiştir.
    oOoBUYUCUoOo bunu beğendi.

Senior General
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    43
    Beğenme 
    209
    Beğenilme 
    83

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... rusya moskovada ve astana kazakistanda yaşadım kardeşim

Senior General
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    43
    Beğenme 
    209
    Beğenilme 
    83

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... bu videodaki teyzelere birinn anlatması lazım. domatesin tohumu hibrit olarak israilden geliyor. ilacı vitamini arısı yine israilden gelyior. ona rağmen seradan-tarladan kaç kuruşa çıkıyor pazarda kaç lira. birilerinin anlatması lazım. tabi anlarlarsa.

General Lord
    LJLJ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    497
    Beğenme 
    1249
    Beğenilme 
    1002

Alıntı oOoBUYUCUoOo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... rusya moskovada ve astana kazakistanda yaşadım kardeşim
    Tbi znaewb po Ruski yabjık?

Senior General
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    43
    Beğenme 
    209
    Beğenilme 
    83

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... kaneshna znayu

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... Sonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş