Beğeni Ağacı6Beğeniler

Konu:DİNDAR AMA AHLAKSIZ BİRİ Mİ, DİNSİZ AMA AHLAKLI BİRİ Mİ?

General Lord
    Shadowhunters - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    408
    Beğenme 
    37
    Beğenilme 
    685

Standart DİNDAR AMA AHLAKSIZ BİRİ Mİ, DİNSİZ AMA AHLAKLI BİRİ Mİ?

oOoBUYUCUoOo bunu beğendi.
    Stajyer Doktor

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    408
    Beğenme 
    37
    Beğenilme 
    685

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... dünkü konuştuğumuz sence hangisi
    Stajyer Doktor

THC
    THC isimli Üye şimdilik offline konumundadır
    Chief General
    THC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    62
    Beğenme 
    488
    Beğenilme 
    256

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... aslına bakarsan tüm dinlerin temelinde bir miktar hümanizm yatıyor. Menfi kaygılar uğruna kullanılmasa ve özüyle alınsa eminim zaten "dindar" olmak "ahlaklı" olmayı da yanında getirecektir. Fakat günceli konuşmak gerekirse, bu kadar istismarcının içinde dindar olup ahlaksız olana muhtaç olmaktansa, cehennemin en derin zindanına mahkum olan adama muhtaç olmayı yeğlerim
    1X1Y ve LittleMiddle bunu beğendi.
    TetraHydroCannabinol

General Lord
    LittleMiddle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    342
    Beğenme 
    949
    Beğenilme 
    972

Şahsi fikrin; sorulan soru yanlış .

Dindar kelimesi dini tam anlamıyla yaşamaya çalışan kişilere denir ve bu kişiler de oran vermem ama yüzde 99u ahlaklı insanlardır.Bunu sadece islamda değil DİĞER dinlerde de görebilirsiniz.Çünkü her dini felsefe öncelikle ilim ve ahlakı öngörür ve emreder .Din ve ahlak zaten bir bütündür.Bakmayın siz okullardaki din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde sadece sübhaneke okutulup geçildiğine Günümüzde dindar deyince akla dinciler geliyor.2si çok farklı kavram.Mustafa Kemalin de bir görüşü var hatta bize gelen zarar dindarlardan değil dincilerden geliyor diyerek kapattı bu bir takım yerleri.Din adı altında şahsi fikirlerini empoze etmek isteyenlerle dinini yaşamaya çalışan dindarlar karıştırılmamalı Mesela örnek verebiliriz dincilere Mesela Bu Fettullah Gülen denilen şahıs dincidir din tüccarıdır.Bu yüzden ahlak beklememek gerekir .Bu konuda çok doluyum biraz da konuşabilirim suat ama uzun olur KISACA toplumda DİNDAR İLE DİNCİ farkını bilmeyen vatandaşlarımıza bu soru sorulduğunda tabiki böyle cevaplarda alınabilir
    THC ve 1X1Y bunu beğendi.
    BANKACI / SiGORTACI
    TÜRKÜN yurdu TÜRKİYE

RoyalFamily

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    408
    Beğenme 
    37
    Beğenilme 
    685

Alıntı THC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... aslına bakarsan tüm dinlerin temelinde bir miktar hümanizm yatıyor. Menfi kaygılar uğruna kullanılmasa ve özüyle alınsa eminim zaten "dindar" olmak "ahlaklı" olmayı da yanında getirecektir. Fakat günceli konuşmak gerekirse, bu kadar istismarcının içinde dindar olup ahlaksız olana muhtaç olmaktansa, cehennemin en derin zindanına mahkum olan adama muhtaç olmayı yeğlerim
    Aslında dindar demek yanlış olmuş dindar gözüken demek daha mantıklı olucaktır. Namaz kılıp ana bacı söveni bilirim. Bunlar yüzünden diğer dindarlara karşı da acaba buda ahlaksız mı gözüyle bakıyorum. Allah ıslah etsin.
    THC bunu beğendi.
    Stajyer Doktor

General Lord
    Favori Oyun  
    Silkroad Online
    Konular 
    408
    Beğenme 
    37
    Beğenilme 
    685

Alıntı LittleMiddle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şahsi fikrin; sorulan soru yanlış .

Dindar kelimesi dini tam anlamıyla yaşamaya çalışan kişilere denir ve bu kişiler de oran vermem ama yüzde 99u ahlaklı insanlardır.Bunu sadece islamda değil DİĞER dinlerde de görebilirsiniz.Çünkü her dini felsefe öncelikle ilim ve ahlakı öngörür ve emreder .Din ve ahlak zaten bir bütündür.Bakmayın siz okullardaki din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde sadece sübhaneke okutulup geçildiğine Günümüzde dindar deyince akla dinciler geliyor.2si çok farklı kavram.Mustafa Kemalin de bir görüşü var hatta bize gelen zarar dindarlardan değil dincilerden geliyor diyerek kapattı bu bir takım yerleri.Din adı altında şahsi fikirlerini empoze etmek isteyenlerle dinini yaşamaya çalışan dindarlar karıştırılmamalı Mesela örnek verebiliriz dincilere Mesela Bu Fettullah Gülen denilen şahıs dincidir din tüccarıdır.Bu yüzden ahlak beklememek gerekir .Bu konuda çok doluyum biraz da konuşabilirim suat ama uzun olur KISACA toplumda DİNDAR İLE DİNCİ farkını bilmeyen vatandaşlarımıza bu soru sorulduğunda tabiki böyle cevaplarda alınabilir
    Aynen o ayrımı bende senden öğrendim yavuz Dinciler diyerekte genellemiş oldun. Arada vardır dini cidden öğretmeye çalışan. İnan umrumda değil. Ne halleri varsa görsünler benden uzak dursunlarda..
    Stajyer Doktor

Vice General Lord
    wegastar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    51
    Beğenme 
    309
    Beğenilme 
    365

Alıntı Shadowhunters Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... dünkü konuştuğumuz sence hangisi
    bence dinsiz ama ahlaklı biri kanka biri dindar ama inandığı şeye uymuyor ahlaksız

General Lord
    LittleMiddle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSilkroad
    Konular 
    342
    Beğenme 
    949
    Beğenilme 
    972

Alıntı Shadowhunters Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen o ayrımı bende senden öğrendim yavuz Dinciler diyerekte genellemiş oldun. Arada vardır dini cidden öğretmeye çalışan. İnan umrumda değil. Ne halleri varsa görsünler benden uzak dursunlarda..
    o ayrımı ben kendim uydurmadım kafamdan suatcım bu ayrım hep var.Dinci bir genellemedir.Dinci kelimesine dikkat edersin kitapçı saatçi vs gibi eklerde görüldüğü gibi anlayaiblirsin dinci adı dini istismar edip bunu kendini satma pazarlama ihtiyacı güden kişilere veriliyor.Atatürkden bahsettim ben ilk defa Atatürkden duydum ordan araştırdım öğrendim Dinciler herkesden uzakdursun butun temennimiz o .Zaten islamafobinin bu denli bu hale gelmesine de sebep olan dinciler değil mi ki ?
    BANKACI / SiGORTACI
    TÜRKÜN yurdu TÜRKİYE

RoyalFamily

General Lord
    Zeus___RA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    bSRO & cSRO
    Konular 
    263
    Beğenme 
    2976
    Beğenilme 
    1442

Bi kişi dindarsa zaten ahlaklıdır

General Lord
    LJLJ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Favori Oyun  
    aSilkroad
    Konular 
    497
    Beğenme 
    1249
    Beğenilme 
    1002

Dindar olmayan kişinin ahlaksız olacağını düşünmek kadar dindar olan kişinin ahlaklı olacağını düşünmek doğru değildir. Genelleme yapmak, yüzdelik vermek ya da direkt kanıya varmak doğru değildir diye düşünüyorum.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş