Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... Sonuncu
Beğeni Ağacı14Beğeniler

Konu:Türk Tabipleri Birliği: Salgın yönetilemiyor, fırtına kapıda

 1. #1
  ULEMAA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  ULEMAA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  09 Ekim 2014
  Favori Oyun  
  aSro-bSro-cSro
  Konular 
  1099
  Mesajlar 
  7,886
  Beğenme 
  973
  Beğenilme 
  1963
  Konum
  TÜRKİYE İstanbul Sarıyer  

  Standart Türk Tabipleri Birliği: Salgın yönetilemiyor, fırtına kapıda
  Türk Tabipler Birliği (TTB) COVID-19 İzleme Grubu 6.Ay Değerlendirmesi 'Açılmadan Bugüne Türkiye' raporu bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı. 'Salgın Yönetilemiyor, Fırtına Kapıda' başlığıyla 85 uzman ismin hazırladığı raporda, “Bizi bir tsunami bekliyor. Önümüzdeki kış, bahar ve yaz aylarını aşısız geçireceğimizi bilmek zorundayız” görüşü dile getirildi.


  TTB'nin Covid-19 pandemisi değerlendirme raporunu TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. D. Sinan Adıyaman, TTB Covid-19 İzleme Grubu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Merkez Konseyi üyesi Prof. Dr. Özlem Kurt Azap'ın katıldığı sosyal medya üzerinden yapılan basın toplantısında Doç. Dr. Osman Elbek açıkladı.
  95 SAĞLIK ÇALIŞANI HAYATINI KAYBETTİ
  Elbek'in sunduğu raporun amacı, “41 i hekim olmak üzere 95 sağlık çalışanı ve 7 bin 506 yurttaşı Covid-19 nedeniyle kaybettik. Tüm amacımız ölümleri önlemektir” şeklinde açıklandı. Rapor sunumu öncesi konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “TTB'nin önerileri hayata geçirilseydi, bizlerle yapıcı eşitlikçi bir eşgüdüm sağlansaydı bu kadar ölüm yaşanır mıydı” sorusunu gündeme getirdi.
  “KUSURSUZ FIRTINA GELİYOR”
  Raporu sunan Doç. Dr. Osman Elbek, grip mevsiminin gelmesiyle birlikte Covid-19 salgının ürkütücü boyutlara varacağına dikkat çekerek şunları söyledi:
  “Salgın yönetilemediğini, ancak fırtına kapıda olduğunu vurgulamak istiyoruz. Fırtınadan kastımız. Yaklaşan mevsimsel grip salgınıyla Covid-19 birleştiği bir süreçtir. Bu literatürde kusursuz fırtına olarak adlandırılmakta. Çünkü bu sürecin çok daha fazla ölümcül etkisi olabileceğini öngörüyoruz, bu yüzden fırtına kapıda demeye çalışıyoruz”.
  “ÖNEMLİ OLAN YARGILAMAK DEĞİL”
  Salgının geldiği boyutların bilimsel kriterlere uyulmadan hızlı ve kontrolsüz açılım yapılmasından kaynaklandığı belirtilen raporda, sorunun çözümü için önemli olanın yargılamak değil, anlamak olduğu vurgulandı. Covid-19 pandemisinin insani, tıbbi, ekonomik, sosyal ve siyasal bir sorun olduğunun altı çizildi.  “SAĞLIK ÇALIŞANLARI SIKINTILI”
  Raporda sağlık çalışanlarının adaletsizce yaklaşımlara maruz kaldığı, hekimlerin kaygı verici düzeyde değersizlik ve tükenme hisleri içerisinde olduğuna dikkat çekilerek “İçlerinde hak kaybına uğrayacak olsalar da istifa etmeyi düşünen, psikiyatrik destekle ayakta kalmakta çalışanlar var. Bir çok ülkede Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilirken, Türkiye'de meslek hastalığı kabul edilmiyor” denildi.
  “ÜLKEMİZİN GÜÇLÜ YANI SAĞLIK ÇALIŞANLARI, ZAYIF YANI OTOKRATİK YÖNETİM”
  Raporun Covid-19 Salgın sürecinin değerlendirildiği bölümünde Türkiye'nin Zayıf ve güçlü yönlerini anlatan Doç. DR. Elbek şunları söyledi:
  “Başarılı olduğu alanlar veya işine yarayacak sahip olduğu avantajlar, sağlık çalışanlarının özverisi ve bilimin gücü. Geliştirilmesi gereken zayıf yönleri ise sağlıkta dönüşüm programı, salgın yönetim yetersizliği, birlikte çalışabilme becerisi olmayışı ve pandemiyi doğru okuyamamak.
  *Pandemi sürecine olumsuz etki yapan problem ve riskler ve tehdit ise otoratik ülke yönetimi. Türkiye'de tepeden tırnağa her şey artık ortak aklın dışında yürümeye başladı. ‘Ben bilirim’ zihniyeti salgın yönetimi politikasına yapılacak en kötü adımdır. Hep birlikte yönetmeye, bir birimizden öğrenmeye ihtiyacımız var.
  *Salgının kontrol altına alınma politikasının demokratik ve ortak akıldan geçen bir sistemi tüm Türkiye inşa etmekten geçtiğini görüyoruz. Yaşanan ekonomik kriz ve sağlığın ticarileşmesi, hastanelerin ticarethane olarak kabul edilmesi bir tehdit.”
  “BİZİ BİR TSUNAMİ BEKLİYOR”
  Elbek, dünyanın hemen tüm ülkelerinde olgu düzeylerinde pikler yaşandığını belirterek “Bu beklenen bir şeydi. Ama Türkiye'nin olgu sayıları hiçbir pike izin vermeden devam etti. TTB olarak Temmuz ve Ağustos'ta uyarı yaptık. Bunun iyi bir şey olmadığını, eğer buna etkin önlem alınmazsa Eylül ayında, grip mevsimine çok yüksek hasta sayısıyla girebileceğimizi ifade etmiştik. Keşke hayat bizi doğrulamasaydı. Şimdi önümüzde bizi bir tsunami bekliyor. Biz yüksek bir toplumsal bulaş havuzuyla bu sürece giriyoruz. Çünkü açılma dönemini bilimsel kriterlere uygun yapmadık” görüşünü dile getirdi.
  “65 YAŞ ÜSTÜ DEĞİL, GÖRECE GENÇ İNSANLAR ÖLÜYOR”
  Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre Türkiye'deki erkek ölümlerinin, Avrupa bölgesi erkek ölümlerinden daha fazla olduğunun görüldüğünü söyleyen Elbek, 65 yaş üstündekilerin insan hakkının ihlal edildiği bir süreç yaşandığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:
  “Bizde 65 yaş üstü ölüm oranı daha düşük. Avrupa bölgesinde yüzde 88 iken ülkemizde yüzde 71. Bir sayın valinin söylediği gibi bir ayağı çukurda olanlar ölmüyor. Görece daha genç insanlar ölüyor. O zaman bu iki nedeni iyice araştırmamız lazım. Tütün kullanımı mı, obezite mi, şeker hastalığı gibi diğer faktörler mi?. Eğer ölümleri düşürmek istiyorsak, neden İstanbul, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Marmara'da ölüm hızı yüksek ve daha fazla insan ölüyor, bunu incelemek lazım”.
  ÖNÜMÜZDEKİ 1 YIL AŞIDAN ÇOK FAZLA KATKI BEKLENMEMELİ
  TTB Covid-19 izleme grubu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala'da Covid-19 aşısıyla korunmanın önümüzdeki en az 6 aylık süreçte mümkün olmadığını söyledi. Pala, aşıdaki gelişmeleri şöyle anlattı:
  “Dünyada şu anda en kısa sürede uygulamaya geçebilecek aşılara baktığımızda, bu aşıları üretebilecek firmalar 1 yıl içerisinde 300 milyon doz civarında bir aşı üretiminden söz ediyorlar. Yani yıl sonuna kadar aşılar hem güvenirlilikleri, hem de koruyucuları açısından onaylansa ancak bir aşı 300 milyon doz üretilecek. Bu dozun dünyaya yetmesini bırakın, önde gelen birkaç ülke tarafından şuanda ön satın alması bile yapılmış durumda.
  *Dolayısıyla ne 2020 yılı için nede 2021 yılının ilk ayları için, en azından ilk 6 ayı için dünya da aşıyla korumanın ciddi bir gündem oluşturmayacağı anlaşılıyor. Dünya Sağlık Örgütü geçen hafta bu konu hakkında önümüzdeki 1 yıl için aşıdan çok fazla katkı beklenmemesi gerektiğinin altını çizdi”.
  BÖLGESEL KAPANMALAR GÜNDEME GELEBİLİR
  Günlük yeni olgu görülme sıklığının 100 binde 1'in üzerinde olduğu her yere özgü önlem almak gerektiğini söyleyen Pala, “Türkiye'de salgının neredeyse ağırlıklı olarak sınıfsal bir özellik göstermesinden de yola çıkılarak, kamu-özel sektör ayrımı olmaksızın bütün çalışanları ve aileleri için en az 2 hafta sürecek bir kapanma gündeme gelebilir. Ama bu kapanmayı bütün Türkiye için önermek yerine salgının gerçek verileri üzerinden yeni olgu görülme sıklığının nerelerde olduğu belirlendikten sonra tartışmamız gerekir” diyerek filyasyon verilerinin açıklanmasının bulaş kaynaklarının ev, iş yeri ortamları, okullar ve toplu ulaşım mı olduğunu verilerine ulaşılacağını, bununda salgının önlenmesinde büyük rol oynayacağını söyledi. 2. #2
  Intern Doctor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Intern Doctor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  09 Aralık 2016
  Favori Oyun  
  Silkroad Online
  Konular 
  280
  Mesajlar 
  5,747
  Beğenme 
  131
  Beğenilme 
  1241
  Konum
  nowhere  

  Standart

  Şehir merkezlerinde pazar alanlarında vs. maskesiz bir sürü kişi var ve yaptırım uygulanmıyor. İnsanlar artık bana bir şey olmaz koronadan korkmuyorum ölürsem öleyim kafasına girmişler. Yetkili okumuş aydın kişiler durumu ne kadar ciddiye alsalarda cahil topluma(durumun ciddiyetini anlayamamış anlasada pes etmiş kişiler) güzel bir yaptırım yapılmadığı sürece aşı gelene kadar bu böyle devam edecek.
  [IMG][/IMG]

 3. #3
  Intern Doctor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Intern Doctor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  09 Aralık 2016
  Favori Oyun  
  Silkroad Online
  Konular 
  280
  Mesajlar 
  5,747
  Beğenme 
  131
  Beğenilme 
  1241
  Konum
  nowhere  

  Standart

  Bide okulları ufaktan açtılar. Sabah okula giderken bindiğim halk otobüsünde 20ye yakın çocuk ayakta sıkışık halde görüyorum. Biri korona olsa diğerlerine kesin bulaşacak ve okuldaki hocalarına evdeki ailelerine bulaştırabilecekler. Her açıdan önlem alınmadan okulları açmakta ne bileyim.. Tek diyebileceğim herkes bu virüse elbet yakalanacak, olabildiğince geç yakalanmak en iyisi olacaktır.
  [IMG][/IMG]

 4. #4
  Rhodanthe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Rhodanthe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  04 Ocak 2018
  Favori Oyun  
  Silkroad Online
  Konular 
  82
  Mesajlar 
  946
  Beğenme 
  138
  Beğenilme 
  156
  Konum
   

  Standart

  konuyu açan şahıs,sürekli İktidar'ı hedef alan paylaşımlar yapmaktasın. Sürekli muhalefet olma derdindesin,burası bir ülke. ve senin 2 gelir kaynağın var 1. vatandaşlarından aldıgın vergi,2. yazın yaptıgın turizm. bu ikisi olmazsa ülke ekonomiside olmaz.
  benim gördügüm kadarıyla devlet elinden gelen mücadeleyi,gerekli uyarıları her seferinde yinelemekte. ancak bizim vatandaşımız anlama özürlümüdür,nedir bilemem ancak maske takmamakta ısrarcı.vatandaşın ihmalkarlıgını devlete yüklemek,büyük bir gaflettir.
  ben devletin elinden geleni yaptıgını düsünüyorum.
  LittleMiddle ve Hellixir bunu beğendi.

 5. #5
  Rhodanthe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Rhodanthe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  04 Ocak 2018
  Favori Oyun  
  Silkroad Online
  Konular 
  82
  Mesajlar 
  946
  Beğenme 
  138
  Beğenilme 
  156
  Konum
   

  Standart

  dostum aileler yırtındı okulları acın okulları acın diyerek. twitterda hashtag olusturuldu #okullarıacın diyerek.Ziya hocaya demediklerini bırakmadılar.biz o kadar para veriyoruz özel okullara neden acmıyorsunuz diyerek ailelerin cogu.hepsi verdigi parayı görüyor cocugunun egitimi yada saglık durumunu degilki o hashtag atanların cogunu okudum ve genel gördügüm durum bu. insanlar istedi,devlet yaptı.
  Alıntı Intern Doctor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bide okulları ufaktan açtılar. Sabah okula giderken bindiğim halk otobüsünde 20ye yakın çocuk ayakta sıkışık halde görüyorum. Biri korona olsa diğerlerine kesin bulaşacak ve okuldaki hocalarına evdeki ailelerine bulaştırabilecekler. Her açıdan önlem alınmadan okulları açmakta ne bileyim.. Tek diyebileceğim herkes bu virüse elbet yakalanacak, olabildiğince geç yakalanmak en iyisi olacaktır.
  LittleMiddle bunu beğendi.

 6. #6
  LittleMiddle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  LittleMiddle isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  04 Şubat 2016
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  530
  Mesajlar 
  6,667
  Beğenme 
  1265
  Beğenilme 
  1207
  Konum
  Ankara/Çankaya T.C.M.B  

  Standart

  Türk Tabipler birliği benim sade vatandaş gözümde siyasi bir kimliğe bürünmüş haldedir. Tıp kı barolar gibi. O yüzden bireysel açiklamalwr harici odanın açiklamasina itibar etmiyorum
  Rhodanthe ve Hellixir bunu beğendi.
  JollyGame

 7. #7
  Rhodanthe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Rhodanthe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  04 Ocak 2018
  Favori Oyun  
  Silkroad Online
  Konular 
  82
  Mesajlar 
  946
  Beğenme 
  138
  Beğenilme 
  156
  Konum
   

  Standart

  ++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Alıntı LittleMiddle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Türk Tabipler birliği benim sade vatandaş gözümde siyasi bir kimliğe bürünmüş haldedir. Tıp kı barolar gibi. O yüzden bireysel açiklamalwr harici odanın açiklamasina itibar etmiyorum
  LittleMiddle bunu beğendi.

 8. #8
  Floydian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Floydian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  10 Ocak 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  85
  Mesajlar 
  3,032
  Beğenme 
  618
  Beğenilme 
  1553
  Konum
   

  Standart

  Sen çıldırmışsın bence. Adamlar gerçek durumu söyledikleri için siyasetin hedefi oluyor fark edemiyor musun bunu
  __________________
  __________________


  DURUCAN🔱  __DeHSeT__ Rulezz †

 9. #9
  LittleMiddle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  LittleMiddle isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  04 Şubat 2016
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  530
  Mesajlar 
  6,667
  Beğenme 
  1265
  Beğenilme 
  1207
  Konum
  Ankara/Çankaya T.C.M.B  

  Standart

  Hayir gerçek durum bu değil. Bilimsel değiller. Verilerle oynaniyor diyerek devleti odak gostermek tam anlami ile siyasettir. Sen tabipsin isin bu degil. Bunu muhalif partilerimiz soylemeli. Sen durum tespiti yaparsin cozumonerisi sunarsin doktor olarak. Ttb bu kadar siyasi soylemlerle bulunmamali. vaka sayisi en dusuk ulkelerden ve filyasyonun tam anlamiyla uygulanmaya calisti ender ulkelerdeniz. Bunu gormemek siyasi gorusle sadece aciklanabilirZ saglik bakanligini elestireceksen eger saglikswl verilerle elestircekwin sayilarlq oynaniyor tarzi yaklasimi yanlis buluyorum
  JollyGame

 10. #10
  Floydian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Floydian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  10 Ocak 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  85
  Mesajlar 
  3,032
  Beğenme 
  618
  Beğenilme 
  1553
  Konum
   

  Standart

  Adamlar zaten gerçek verileri açıklamıyorlar, insanlar senin gibi düşünsünler diye
  __________________
  __________________


  DURUCAN🔱  __DeHSeT__ Rulezz †

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... Sonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş