Beğeni Ağacı3Beğeniler

Konu:VLAD DRACUL (KONT DRACULA)

 1. #1
  Mugivara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Mugivara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  17 Aralık 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  297
  Mesajlar 
  1,388
  Beğenme 
  367
  Beğenilme 
  472
  Konum
  izmir  

  Standart VLAD DRACUL (KONT DRACULA)

  Draculanın kim olduğunu bilmeyen yok gibidir. Şimdiye kadar bu obje 49 defa beyazperdeyede boy göstermiş. En çok tekrarlanan sinema rekorunu da elinde bulunduruyor Dracula filmleri.

  Fakat bilmeniz gereken daha önemli bir ayrıntı var. Transilvanya'da yaşayan kahramanımızın Enderun mezunu olduğunu hatta ve hatta Fatih Sultan Mehmet'le aynı sıraları paylaştığını biliyormuydunuz?

  Kimdir bu Dracula?
  Romenlerin milli kahraman haline getirdiği Kont Dracula'nın gerçek hayat hikâyesini öğrenince abartılı bir korku kahramanıyla karşı karşıya olduğumuzu anlıyoruz.

  Dracula'yı "kan içen" vampir sıfatı ile sinemaya konu oluşturan Romenler değil İngilizlerdir. İngiliz yazar Bram Stroker'ın romanından esinlenen beyaz perde ustaları, çektikleri yüzlerce versiyon Dracula filminde tarihi gerçeklerden oldukça uzak seyretmişlerdir...
  FATİH İLE DRACULA

  Kont dracula yani gerçek adıyla resimdeki "Vlad Tchepes," Fatih'le aynı zamanda Osmanlı sarayında yetişmişti ancak Fatih'le arası hiçte iyi değildi. Vlad Thepes zamanında Eflak diye geçen bölgeye (bugünkü Transilvanya) "voyvoda" olarak atanmıştı. Fatih döneminde Osmanlıları Balkanlarda en çok zorlayanların başında Dracula geliyordu. Figürde de görüldüğü gibi Türk halka yaptığı işkenceler ve Osmanlılara baş kaldırması Fatih'in üzerine sefer düzenlemesine neden oldu ve bu savaşta "mağlup" oldu. İstanbul'da yargılanıp halkın önünde asıldı, kellesi diyar diyar dolaştırıldı. Ancak Draculanın bu sonunu Romenler kabullenmiyorlar ve "O ölmedi, ölemez ki" demeyi tercih ediyorlar...


  Vlad Dracul 15.yy'da yaşamış gerçek bir Romanya prensiydi. Ordusunu Türklere karşı kışkırtmakla ünlüydü. Romanya'da bugün bile O'na bir kahraman gözüyle bakılmaktadır. (Örneğin Romanya ordusu, modern bir saldırı helikopterine AHO1-RO Drakula ismini vererek O'nu onurlandırmışlardır.) Kahraman olmasının yanı sıra Vlad Dracul, bir seri katil ve en favori öldürme şekli kazığa geçirmek olan Canavar ruhlu bir adamdı. Bu bir çeşit çarmıha germe işlemiydi, ama kurban çarmıha asılmak yerine uzun, sivri bir sırıkla alttan kazığa geçiriliyordu. Diğer bir şekilde söyleyecek olursak kazık vücudu dikey bir şekilde geçerdi. Daha sonra bu bir orman dolusu vücut, onları seyretmekten ve kulak tırmalayıcı seslerini dinlemekten zevk alan Vlad Dracul için sergilenirdi. İddiaya göre Vlad Dracul ,bir keresinde 20.000 Türkü bu şekilde öldürüp düşmanlarını korkutup uzak tutmak için kazığa geçirilmiş tüm bedenleri bostan korkulukları gibi sıra sıra dizmişti.

  Vlad Dracul gerçek bir vampir olmadığı gibi yine de modern vampir hakkında en inanılabilir tanıma sahipti. Vlad Dracul, yemeklerinde kurbanlarının kanlarını çorba gibi ekmeğini banıp yerdi. "Bu söylenti 1463'te bulunan en kurallara uygun ve dürüstçe hazılanmış belgelerden biri olan -The Story of a Bloodthirsty Madman called Dracula of Wallachia- ile uygunluk göstermektedir." Yani Vlad'ın insan kanı içmekten gerçekten zevk alıyor olması oldukça mümkündü.

  Kazıklı Voyvoda (Vlad)

  Vlad Dracul'un etkisi altında kalan, Bran Stoker'ın yarattığı vampir daha esaslıydı ve oldukça açık bir şekilde bilinen film versiyonlardaki kötü karakterden çok daha çirkindi. (1922'de yapılan Alman filmi Nosferatu'da Stoker'ın tam olarak istediği gibi betimlenmiş olduğu söylense bile) Şunu hatırlatmak gerekir ki; efsaneye uygun olarak vampirler esasen çirkin, kokulu, çürümeyen cesetlerdi. Stoker ve 1922 filmi Nosferatu, modern, nazik ve kibar versiyonlarından çok farklı olarak grotesk bir vampir geleneğini izlemişlerdir.

  Paranormal dünyada, Vampirlerin geceleri dolaşması ve gündüzleri de mezarlarında kalması, astral projeksiyon fenomenlerinden biri olabilir. Bunu a fiziksel bedenden ayrılan ruhun astral uçuşa geçmesi ve üç boyutlu maddesel dünyadan ayrılması olarak açıklayabiliriz. Astral beden fiziksel bedenden ayrılarak -inançlara göre- beden dışı tecrübelerle seyahat eder. Eski dini inançlarda yoğun olarak bahsi geçen bu tecrübe vampirlerin kan ararken kullandıkları bir yöntem olarak algılanmaktadır.

  Bunlara ilaveten, Vampirizm de geçen kimi psiko cinayetlerin işlenmesinde modern tıpta açıklanan bazı bilimsel temellerin sonuçları görülmektedir. Bu açıklamalar 1990 yılında Daniel C. Scavone’un kabataslak üzerinden geçerek yazdığı “Vampires” kitabında yazdığı senaryolarla bağlantılıdır.

  Son yıllarda bazı yazarlar, geçmiş zamanda vampir olduğu iddia edilen insanların aslında medikal hastalıklarının pençesinde oldukları teorisini öne sürmüşlerdir. Bunlardan bir tanesi de günümüzde ‘porfiri’ olarak anılan hastalıktır. Bu hastalıkta kırmızı kan hücrelerinin (alyuvar) yeteri kadar üretilememesi söz konusudur ve bu belirti karanlık çağlarda bilgisiz insanlar tarafından Vampirizm vakaları için çıkardıkları bir sonuçtu. Söylemek burada gereksiz olsa bile halâ bir çok inananının bulunduğunu farz edersek o insanlar aslında vampir değillerdi. Porfiri teorisini açıklamamızın sebebi sadece şu anki vampirlere inananların İrrasyonel inançlarının ne olduğunu göstermek içindir.

  Bir başka hastalık çeşidi olan ve yine vampir vakalarında insanların şüphesini uyandıran günümüzde kansızlık hastalığı olarak bilinen Anemidir. Kandaki alyuvarların sayıca azalması ya da yetersiz hemoglobin (demir elementi içeren ve oksijeni taşıyan) içermesiyle ortaya çıkan bir hastalık olan aneminin belirtilerinden biri derinin soluklaşması ve soluk darlığıdır ki bu da vampirizmin kesin işaretleri sayılırdı.

  Katelepsi ise vampirizm vakalarında yapılan hatalarda görülen bir başka hastalık türüdür. Bu hastalıkta hasta kendiliğinden hareket etme yeteneğini yitirerek bir kez aldığı duruşu değiştirememesi ve bazen tam olarak edilgen duruma gelmesidir. İlginç olan hastanın, normal bir insanın rahatsız olacağı konumlarda hareketsiz olarak uzun süre kol ve bacaklarını tutabilmesidir. Bu da tarihte bazı insanların nasıl diri diri gömüldüğüne ilişkin bir neden sayılabilir. Duyma ve görme yeteneğine sahip olan çevresindeki olanları algılayabilir ve bilinci yerindedir. Kaslarını hareket ettiremediği için yardım çağrısı yapması imkânsızdır. Bu psikomotor hastalık vampirizm ile ilgili yaratılan kafa karışıklığına ve insanların vaktinden önce kefen giymesine dair ciddi bir analiz ve hayal gücü üretmemize yardımcı olacaktır. Ortaçağ Karanlığında bu tür belirtiler gösteren insanlardan korkan halk onların vampir olduğunu ve derhal gömülmesini talep etmiştir.

  Bu hastalıklar gibi bir çok başka kan hastalıkları ya da fiziksel ve ya mental rahatsızlık gösteren insanlar vampir veya şeytan özelliklerine sahip oldukları için yargılandılar. Derisi bozulan veya gitgide çirkinleşenlerin de ilkel insanlar tarafından vampir olduklarına inanılırdı.

  Burada psikolojik faktörlerde büyük rol oynamaktadır. Eğer kitlesel olarak bir vampir inancı var ise, onlar bunun gerçek olduğunu düşünmeleri normaldi ve bilim dışı inançların etkisinde olan bir kitleden nasıl gizemli veya doğal fenomenleri açıklanması beklenebilir ki? Vampir inancı da bu şekilde açıklanamayan şeylerin dayatıldığı bir kültür olarak günümüze kadar gelmiştir. Cehalet ve korkunun, hurafelerin kuvvetlendirilmesinde ve yayılmasında çok önemli katkısı olmuştur. Ve günümüzde ya da gelecekte olan olaylarında önümüze bakmak için, insan ruhsal yapısı değişmedikçe Vampirizm olgusundaki meydana gelen sonuçların başka varyasyonlarının üretilmesinin an meselesi olduğunun aşikar olduğunu söylemek gerekir.
  One Piece Bir Tutkudur...
  THT!
  İnsan araştırdıkça öğrenir ve öğretir...
  Genel kültür en büyük hazinedir..


 2. #2
  Dr4cula_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Dr4cula_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  03 Eylül 2012
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  26
  Mesajlar 
  1,883
  Beğenme 
  1217
  Beğenilme 
  1173
  Konum
  Alexandria  

  Standart

  Arkamdan konuşmayın rica ediyorum
  Ragnarok bunu beğendi.
  The_Guardian
  Caliph_

 3. #3
  _Hound_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  _Hound_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  27 Ocak 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  104
  Mesajlar 
  1,109
  Beğenme 
  1399
  Beğenilme 
  647
  Konum
  kocaeli  

  Standart

  şöyle bir şey daha var vlad kafası kesilip aynı tabutun içinde gömüldükten sonra bir kaç söylenti onun vlad olmadığını söyler ve mezarı kazılır tabuta açar bakarlar ve tabut boş çıkar bu ayrı bir hikaye
  Mugivara bunu beğendi.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  __MeLeGiM__


  https://www.youtube.com/watch?v=jr7HTpNPzs8&t=3s

 4. #4
  Mugivara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Mugivara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  17 Aralık 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  297
  Mesajlar 
  1,388
  Beğenme 
  367
  Beğenilme 
  472
  Konum
  izmir  

  Standart

  Alıntı __MeLeGiM__ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  şöyle bir şey daha var vlad kafası kesilip aynı tabutun içinde gömüldükten sonra bir kaç söylenti onun vlad olmadığını söyler ve mezarı kazılır tabuta açar bakarlar ve tabut boş çıkar bu ayrı bir hikaye
  Ek bilgi için teşekkürler. Bu arada oyuna girme probleminiz çözüldü mü?
  One Piece Bir Tutkudur...
  THT!
  İnsan araştırdıkça öğrenir ve öğretir...
  Genel kültür en büyük hazinedir..

 5. #5
  Dr4cula_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Dr4cula_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  03 Eylül 2012
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  26
  Mesajlar 
  1,883
  Beğenme 
  1217
  Beğenilme 
  1173
  Konum
  Alexandria  

  Standart

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... şato hakkındada çok ilginç bilgiler olduğunu duymuştum onun hakkındada bir araştırma bekliyoruz sizden
  The_Guardian
  Caliph_

 6. #6
  Mugivara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Mugivara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  17 Aralık 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  297
  Mesajlar 
  1,388
  Beğenme 
  367
  Beğenilme 
  472
  Konum
  izmir  

  Standart

  Alıntı Dr4cula_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... şato hakkındada çok ilginç bilgiler olduğunu duymuştum onun hakkındada bir araştırma bekliyoruz sizden
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  One Piece Bir Tutkudur...
  THT!
  İnsan araştırdıkça öğrenir ve öğretir...
  Genel kültür en büyük hazinedir..

 7. #7
  TheMorgoth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  TheMorgoth isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  05 Ekim 2012
  Favori Oyun  
  aSro-bSro-cSro
  Konular 
  867
  Mesajlar 
  3,848
  Beğenme 
  0
  Beğenilme 
  1790
  Konum
  Trabzon  

  Standart

  Kont Duraculanın en büyük düşmanıda benim benide araştırın


  googleye doktor van helsing yazmanız yeterli
  Mugivara bunu beğendi.
  FeaR_DreaM
  Romeo1447
  V4N_HELLSiNG
  _Arsonist_

  Efsaneler Ölmez Sadece Şekil Değiştirir Since 2011

 8. #8
  Mugivara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Mugivara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  17 Aralık 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  297
  Mesajlar 
  1,388
  Beğenme 
  367
  Beğenilme 
  472
  Konum
  izmir  

  Standart

  Alıntı V4N_HELLSiNG Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kont Duraculanın en büyük düşmanıda benim benide araştırın


  googleye doktor van helsing yazmanız yeterli
  Van Helsing Filminden bahsediyorsunuz sanırım? Kont Dracul'un türünü çoğaltmasına engel oluyor
  One Piece Bir Tutkudur...
  THT!
  İnsan araştırdıkça öğrenir ve öğretir...
  Genel kültür en büyük hazinedir..

 9. #9
  _Hound_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  _Hound_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  27 Ocak 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  104
  Mesajlar 
  1,109
  Beğenme 
  1399
  Beğenilme 
  647
  Konum
  kocaeli  

  Standart

  Alıntı KyriosLaL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ek bilgi için teşekkürler. Bu arada oyuna girme probleminiz çözüldü mü?
  çözülmedi bende bıraktım forumda takılıyoruz öyle
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

  __MeLeGiM__


  https://www.youtube.com/watch?v=jr7HTpNPzs8&t=3s

 10. #10
  Mugivara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Mugivara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  17 Aralık 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  297
  Mesajlar 
  1,388
  Beğenme 
  367
  Beğenilme 
  472
  Konum
  izmir  

  Standart

  Alıntı __MeLeGiM__ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  çözülmedi bende bıraktım forumda takılıyoruz öyle
  O günden beri araştırmaya devam ediyorum fırsat buldukça ama bir sonuca varamadım. Kusura bakmayın.
  One Piece Bir Tutkudur...
  THT!
  İnsan araştırdıkça öğrenir ve öğretir...
  Genel kültür en büyük hazinedir..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş