Beğeni Ağacı1Beğeniler
 • 1 Post By Mugivara

Konu:OSMANLI DEVLETİ SAVAŞLARI ve TARİHLERİ

 1. #1
  Mugivara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Mugivara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  17 Aralık 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  297
  Mesajlar 
  1,388
  Beğenme 
  367
  Beğenilme 
  472
  Konum
  izmir  

  Standart OSMANLI DEVLETİ SAVAŞLARI ve TARİHLERİ


  Koyunhisar Savaşı (1302): Osman Bey'in başarıları komşu Rum tekfurlarını ve Bizans'ı harekete geçirdi. Bizans destekli tekfurlar ordusu Osman Bey tarafından Koyun hisar Savaşı'nda yenilgiye uğratıldı. Bu savaşta Osmanlılar ilk kez Bizans kuvvetleriyle karşı karşıya geldiler. Koyunhisar Savaşı sonunda İzmit yolu Türklere açıldığı gibi Bursa üç taraftan kuşatılmış oldu.
  Bursa'nın Fethi (1326): 1321 yılında Mudanya Limanı'nın Osmanlıların eline geçmesi ile Bursa tamamen kuşatıldı. Ancak bu sırada Osman Bey'in hasta olmasından dolayı kuşatmayı oğlu Orhan Bey devam ettirdi. Uzunca bir süre kuşatma altında bulunan Bursa teslim oldu. İpek üretimi ve ticaret merkezi olan Bursa,bolgedeki en önemli Bizans kentiydi. Bursa'nın alınmasıyla başkent buraya taşındı.
  Pelekanon (Maltepe) Savaşı (1329): Orhan Bey,Bursa'nın fethinden sonra İznik'e yöneldi. Osmanlıların İznik'i kuşatmaları,Kocaeli Yarımadası'ndaki kaleleri fethedip İstanbul Boğazı'na yaklaşmaları üzerine Bizans imparatoru III. Andronikos kaybettiği toprakları geri almak ve kuşatma altında bulunan İznik'i kurtarmak için harekete geçti. Bizans imparatoru Maltepe'de Orhan Bey tarafından ağır bir yenilgiye uğratıldı.
  İznik ve İzmit'in Fethi: (1331 ve 1337): Maltepe Savaşı'ndan sonra Orhan Bey tekrar İznik üzerine yürüyerek şehri kuşattı. Artık yardım ümidi kalmayan şehir teslim oldu (1331). Böylece İznik,Bizans'a yapılacak seferlerde ileri üs özelliği kazandı. İznik'ten sonra İzmit'te kuşatıldı. Kuşatmaya daha fazla dayanamayan İzmit (1337) yılında Osmanlılara teslim oldu. Bu tehihlere Kocaeli Yarımadası'nın fethi tamamlanmış oldu. Orhan Bey,İzmir ve çevresinin idaresini oğlu Süleyman Paşa'ya verdi.
  Karesioğulları Beyliği'nin Osmanlı Topraklarına Katılması (1345): Bu sırada Balıkesir ve Çanakkale civarında hüküm süren Karesioğulları Beyliği iç çekişmelerle uğraşıyordu. Bu durumu iyi değerlendiren Orhan Bey,Karesi topraklarını Osmanlı Devleti'ne kattı. Böylece Osmanlı Devleti'ne katılan ilk beylik Karesioğulları oldu.
  Karesioğulları Beyliği'nin Alınmasıyla:
  *Rumeli'ye geçiş için önemli bir adım atılmış oldu.
  *Karesioğullarının deniz gücü ve donanmasından yararlanıldı.
  *Karesioğullarının önemli devlet adamı ve yöneticileri Osmanlı hizmetine girdi.
  Çimpe Kalesi'nin Alınması (1353): Bizans İmparatoru III. Andronikos 1341 yılında ölünce Bizans'ta taht kavgaları çıktı. Saray bakanı Kantakuzenos,imparator olabilmek için Orhan Bey'den yardım istedi. Bu durumu değerlendiren Orhan Bey,Kantakuzenos'a yardım ederek onun imparator olmasını sağladı. Daha sonraları Bizans İmparatoru Kantakuzenos hem tahtını korumak hem de Sırp ve Bulgar saldırılarına karşı koymak için sık sık Osmanlıların yardımına başvurdu. Orhan Bey,oğlu Süleymen Paşa'yı yardıma gönderdi. Kantakuzenos bu yardımlara karşılık olmak üzere Gelibolu'daki Çimpe Kalesi'ni Osmanlılara verdi (1353). Böylece hem Rumeli'ye geçilmiş hem de Balkanlarda yapılacak fetihler için önemli bir üs elde edilmiş oldu.
  Edirne'nin Fethi (1363): Orhan Gazi'nin ölümü üzerine yerine oğlu I. Murat geçti. Bu taht değişikliğinden yararlanan Bizans,Orhan BEy döneminde fethedilen Çorlu,Burgaz ve Malkara gibi yerleri geri almıştı. Osmanlı kuvvetleri buraları tekrar geri aldıktan sonra Bizans ve Bulgarlardan oluşan bir orduyu Sazlıdere Savaşı'nda yenilgiye uğratarak Edirne'yi fethetti. Bir süre sonra Edirne başkent yapıldı. I. Murat,Orhan Bey döneminde olduğu gibi fethedilen yerlere Anadolu'dan Türkler getirerek yerleştirdi. Böylece buraların Türk-İslam kimliği kazanması sağlandı.
  Sırpsındığı Savaşı (1364): Edirne'nin ardından Filibe'nin fethi ve Osmanlıların Meriç'i geçmeleri Balkan devletlerini telaşlandırdı ve Osmanlılara karşı Papa V. Urban'ın teşvikiyle bir Haçlı ordusu oluşturuldu. Macar kralı I. Layoş'un komuta ettiği Haçlı ordusunun amacı Türkleri Balkanlardan atmaktı. Edirne'ye kadar yaklaşan Haçlı ordusunu Hacı İlbeyi ani bir basgınla yenilgiye uğrattı.
  Sırpsındığı Savaşı sonucunda:
  *Balkanlardaki Türk fetihleri hızlandı.
  *Edirne ve Batı Trakya daha emniyetli hâle geldi.
  *Macarların Balkanlardaki etkisi azaldı.
  Çirmen Savaşı (1371): Sırpsındığı yenilgisinin öcünü almak isteyen Sırplar yeniden Osmanlılara karşı harekete geçtiler. Meriç vadisinde yapılan Çirmen Savaşı'nı Osmanlılar kazandı.
  Çirmen Savaşı Sonucunda:
  *Osmanlı birliklerine Makedonya yolları açıldı.
  *Sırplarla vergi ve asker vermek şartıyla barış yapıldı.
  I. Kosava Savaşı (1389): Osmanlıların ManastıriNiş ve Sofya'yı almaları Balkan milletlerini bir kez daha bir araya getirdi. Bu sırada Lala Şahin Paşa kumandasındaki bir Osmanlı birliği Sırp ve Bosna kuvvetlerince Ploşnik'te yenilgiye uğratıldı.(1388). Bu başarıdan cesaret alan Haçlılar,Türklere karşı harekete geçti. I. Murat'ın komuta ettiği Osmanlı ordusuyla Haçlılar,Kosova'da karşılaştı. I. Murat Haçlı ordusunu ağır bir yenilgiye uğrattı. I. Murat savaş alanını gezerken bir Sırplı tarafından şehit edildi. Yerine oğlu Yıldırım Bayezit geçti. Osmanlıların ilk defa top kullandıkları I. Kosova Savaşı sonucunda,Tuna'nın güneyindeki Balkan topraklarında Osmanlılara karşı koyacak önemli bir güç kalmadı.
  İstanbul Kuşatması: Osmanlılara karşı Karamanoğulları Beyliği ile ittifak yapan Bizans,bir yandan da Avrupa devletlerini Osmanlılara karşı kışkırtıyordu. Bu sebeplerle Yıldırım Bayezit,İstanbul'u kuşattı. Haçlı ordusunun Bizans'a yardım etmek amacıyla Niğbolu Kalesi'ni kuşatmasından dolayı İstanbul kuşatması kaldırıldı. Niğbolu Savaşı'ndan sonra İstanbul tekrar kuşatıldı. Yıldırım Bayezit,Bizans'a gelebilecek yardımları engellemek için Anadolu Hisarı'nı yaptırdı. Bu kuşatma ise doğuda Timur tehlikesinin belirmesi üzerine kaldırıldı. Buna rağmen Bizans'la Türklerin lehine bir antlaşma yapıldı. Bu anlaşmaya göre:
  *İstanbul'da bir Türk mahallesi kurulacak ve bir cami yaptırılacak.
  *İstanbul'daki Türklerin davalarına bakmak için bir kadı tayin edilecek.
  *Bizans,Osmanlı Devleti'ne her yıl vergi verecekti.
  Niğbolu Savaşı (1396): Yıldırım Bayezit'!in Bulgar Krallığı'na son vererek Bulgaristan'a doğrudan doğruya hâkim olması,Osmanlı sınırlarının Macaristan'a kadar uzanması üzerine Macar kralı Türkleri Rumeli'den çıkarmak ve Bizans'ı kurtarmak için tüm Avrupa'dan yardım istedi. Papanın girişimiyle Büyük bir Haçlı ordusu hazırlandı. Haçlılar Niğbolu Kalesi'ni kuşattılar. Bu sırada İstanbul'u kuşatma altında tutan Yıldırım Bayezit,kuşatmayı kaldırarak Niğbolu'ya hareket etti. Yapılan savaşı Osmanlılar kazandı.Niğbolu Savaşı Sonunda:
  *Osmanlı Devleti'nin Avrupa üzerindeki baskısı arttı.
  *Macarlar etkisiz hâle getirildi.
  *Eflak ve Boğdan,Osmanlı üstünlüğünü tanıdı.
  *Halife,Yıldırım Bayezit'e "sultanıiklimirum" (Anadolu'nun Sultanı) unvanını verdi.


  HİÇ BİR SİTEDEN ALINTI DEĞİLDİR.
  Kaynak olarak Tarih kitaplarını kullanmış bulunmaktayım.

  Arkadaşlar şimdilik bu kadarını yazabildim. Uzun bir araştırma ve uğraş sonucu sizlere sundum. Umarım bir faydası olur. Devamı bir iki güne kadar gelecek inşallah.[/B]
  Buqix bunu beğendi.
  One Piece Bir Tutkudur...
  THT!
  İnsan araştırdıkça öğrenir ve öğretir...
  Genel kültür en büyük hazinedir..


 2. #2
  Buqix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Buqix isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  11 Eylül 2012
  Favori Oyun  
  Silkroad Online
  Konular 
  270
  Mesajlar 
  2,788
  Beğenme 
  856
  Beğenilme 
  713
  Konum
  Ankara  

  Standart

  Emeğine sağlık kardeş bu aralar layıkıyla fazla paylaşımda bulunuyorsun İstersen her güne bir bilgi şeklinde devam et.
  ComradeS
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

 3. #3
  Mugivara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Mugivara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  17 Aralık 2014
  Favori Oyun  
  bSilkroad
  Konular 
  297
  Mesajlar 
  1,388
  Beğenme 
  367
  Beğenilme 
  472
  Konum
  izmir  

  Standart

  Alıntı Buqix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Emeğine sağlık kardeş bu aralar layıkıyla fazla paylaşımda bulunuyorsun İstersen her güne bir bilgi şeklinde devam et.
  Paylaşımlar biraz talep görsün. Onu düşünüyorum
  One Piece Bir Tutkudur...
  THT!
  İnsan araştırdıkça öğrenir ve öğretir...
  Genel kültür en büyük hazinedir..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş