Beğeni Ağacı10Beğeniler
 • 7 Post By majestic
 • 2 Post By ULEMAA
 • 1 Post By Ciesla

Konu:Sıkça kullandığımız kelimelerin bambaşka anlamları.

 1. #1
  majestic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  majestic isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  20 Nisan 2013
  Favori Oyun  
  Silkroad Online
  Konular 
  54
  Mesajlar 
  1,278
  Beğenme 
  822
  Beğenilme 
  256
  Konum
   

  Standart Sıkça kullandığımız kelimelerin bambaşka anlamları.

  Panik:Güzide Yunan mitoloji karakterlerinden yarı keçi yarı insan Pan’ın şakacılığından çıkmış bu kelime. Bu arkadaş beklenmedik anlarda milletin önüne çıkıp onları şaşırtmayı sever, insanlar da panik olurlarmış.

  Çığır:Kar üzerinde açılan keçi yoluna deniyormuş diye duyduk, kimileri de çığın ardından karın üzerinde açılan yola denildiğini söylüyor. Çığır açmak her halükarda önemli bir iş.

  Alavere:Esas anlamı bir şeyi elden ele geçirmek imiş, aslında üzerinde düşününce çok da mantıklı, ala-vere. Ne ara alavere dalavere gibi bir kalıba girmiş onu bilemeyeceğiz.

  Kıro:Kürtçede erkek çocuk demektir.

  Ahkâm:“Bana hükümler verme” desek güzel olmaz ama “bana ahkâm kesme” demek çok güzel. İşte bu ahkâm kelimesi hüküm kelimesinin çoğulu oluyor.

  Fiyasko:İtalyancadan gelen ve sözlük anlamı alelade bir şişe olan fiyasko kelimesinin de enteresan bir hikayesi var esasen. Venedikli şişe işçileri üretim aşamasında en ufak bir hata bile olsa bunu fiyasko kabul edip o şişeyi ayırırlarmış, böylece potansiyel bir vazo yerine sıradan bir şişe kalırmış ellerinde.

  Hergele: Denilir ki binek olmaya ya da yük taşımaya alıştırılmamış eşek veya at sürüsü. Anlamını bilince hergelelik yapmak daha güzel geliyor kulağa. Boş boş bir işe yaramadan gezip durmak.

  Abaza:Abazalar Kafkas halklarından biri, bu halka mensup kişiler de haliyle Abaza oluyor. Bir grup aşırı komik insan da abazan yerine Abaza diyerek çok eğleniyor.

  Kıyak:Öğrenmemizle bayağı şaşırmamız bir olan kelime. Efendim bunun anlamı atların çiftleşmesi esnasında erkek ata yardımcı olmak, el ile yol göstermekmiş. Artık “bi kıyak geçerken” iki kez düşüneceğiz.

  Yavşak:Ağza çok güzel oturan bu kelimenin bir de güzel anlamı varmış. Bit ya da pire yavrusuna yavşak denirmiş. Ayyy yavşak yhaaa!

  Sittin sene.Ağza dolu dolu oturan adeta bir küfür gibi keyif veren bu kelimenin anlamı çok açık aslında, sittin = altmış, yani “sittin sene bitmez bu iş” gibi bir cümle bahsi geçen işin bitmesine daha çooooook olduğunu belirtiyor.

  Lavuk:Bu da hiçbir anlamı olmasını beklemezken anlamlı çıkan bir kelime. Genel evlerde çıkışta kolonya tutan, iki film birden sinemacılarında konuklara peçete ikram eden kişinin adıymış bu. Yapılacak iş değil gerçekten de.

  Şamar Oğlanı:Gerek şamarı yemek gerek şamar oğlanına dönmek olarak bolca kullandığımız bu sözcüğün de enteresan bir geçmişi var. Avrupa’da her asilzade okula halktan bir yaşıtıyla beraber gönderilirmiş, asil olan bir hata işleyince, bunun cezasını halktan olan çekermiş.

  ALINTIDIR.
  Konu majestic tarafından (04.Mayıs.2015 Saat 20:04 ) değiştirilmiştir.


 2. #2
  ULEMAA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  ULEMAA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  09 Ekim 2014
  Favori Oyun  
  aSro-bSro-cSro
  Konular 
  1161
  Mesajlar 
  7,922
  Beğenme 
  970
  Beğenilme 
  2016
  Konum
  TÜRKİYE İstanbul Sarıyer  

  Standart

  Güzel bilgilendirme Teşekkürler
  greenice07 ve majestic bunu beğendi.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

 3. #3
  Ciesla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum 
  Ciesla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik Tarihi 
  01 Aralık 2012
  Favori Oyun  
  Silkroad Online
  Konular 
  194
  Mesajlar 
  1,430
  Beğenme 
  710
  Beğenilme 
  452
  Konum
  Adana  

  Standart

  Lavuk : dqwesfafasdasfgasdasd
  majestic bunu beğendi.
  xXx

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Giriş